Starenje je proces koji traje cijeloga života, tijekom kojega se događaju fizičke, psihičke i socijalne promjene. Iako starost nije bolest, s godinama života veća je pojavnost kroničnih bolesti, komplikacija kroničnih bolesti i nemoći.
Među vodećim je problemima starijih osoba osteoporoza ili krhkost kostiju. Ona nastaje kao posljedica smanjenja mase koštanoga tkiva te poremećaja strukture kostiju. Stoga su u starijoj dobi česti padovi, a posljedice padova nerijetko su lomovi kostiju. Najčešće posljedice pada u starijih ljudi su frakture kuka, nakon kojih mogu nastati brojne komplikacije ležanja, a to su upala pluća, tromboza, popuštanje srčanoga mišića i slično.
Padovi mogu nastati i kao posljedica slabijega vida i sluha te ograničene pokretljivosti. Stoga je važno prilagoditi dom tako da prostor u kojem se boravi bude dobro osvijetljen, treba ukloniti male tepihe koji se mogu svinuti ili na koje se može poskliznuti. Posebno je važno prilagoditi prostor u toaletu i kupaonici, gdje bi bilo dobro staviti neklizajuće prostirke koje prianjaju za pod te držače za ruke.
U starijoj dobi može se javiti i problem inkontinencije, odnosno nevoljnoga otjecanja mokraće, što stvara dodatnu nelagodu u starijih osoba. Ako problem inkontinencije nije moguće riješiti, na tržištu postoje ulošci za inkontinenciju koje može propisati liječnik. Ti ulošci upijaju mokraću, a u sebi sadrže granule koje upijaju i mirise.
Nadalje, zbog tromosti crijeva učestale su opstipacije i nadutost. Stoga starije osobe trebaju paziti na prehranu. Treba jesti što više kuhanih namirnica, a izbjegavati pečenu, prženu te masnu i konzerviranu hranu. Kod zatvora stolice dobro je uzimati vlaknastu hranu, dakle cjelovite žitarice, mekinje koje se mogu preliti jogurtom ili se mogu staviti u drugu hranu, lanene sjemenke koje treba prethodno zdrobiti. Ako osoba nema povišen šećer u krvi, dobro je uzeti kompot od suhih šljiva i smokava. Osim toga, treba uzimati dosta tekućine, najbolje obične vode, a izbjegavati gazirana pića i alkohol.
Lijekove koje je propisao liječnik treba uzimati redovito. Onima koji zaboravljaju jesu li popili lijekove mogu pomoći kutijice za lijekove u kojima su pretinci za ujutro, podne i večer. Tako postoji kontrola je li lijek uzet te se izbjegava mogućnost da se uzme dvostruka doza lijeka.
Članovi obitelji trebali bi znati da su stare osobe često usamljene i željne razgovora. Stoga se ne bi smjelo zaboraviti nazvati ili posjetiti svoju majku, baku, prabaku ili neku drugu staru osobu koju poznajemo.