Španjolski 53-godišnji redatelj filmova s vjerskom tematikom Juan Manuel Cotelo – koji je Hrvatskoj javnosti postao poznat po filmu »Najveći dar« i gostovanju krajem prošle godine – vrijeme karantene i izolacije zbog pandemije koronavirusa odlučio je posvetiti prvopričesnicima. Jednoga jutra u travnju shvatio je da će mnogi biti zabrinuti zbog mogućega otkazivanja slavlja prve pričesti pa mu je na pamet došla ideja da snimi kratke videokateheze kako bi se na taj način približio djecu i njihovim roditeljima. I tri sata kasnije počeo je snimati prve kadrove »Katekvizma« uz podršku svojih kolega iz producentske kuće »Infinito +1«.
Tri tjedna kasnije, sredinom svibnja, njegove emisije i on-line vjeronauk pregledalo je više od milijun ljudi na različitim platformama – YouTubeu, Facebooku i Instagramu, a zahvaljujući podružnici producentske kuće u Hrvatskoj, videouradci »Katekvizam« odmah se prevode i na hrvatski jezik, a mogu se gledati na stranici <https://www.youtube.com/channel/UC-_mBvDclfzE0mC7BQsTRuQ/featured> i u programu Laudato televizije. Uz španjolski i hrvatski, vjeronaučne lekcije »Katekvizam« objavljuju se i na engleskom, njemačkom, talijanskom i rumunjskom jeziku. Redatelj Cotelo snimio je 35 epizoda za djecu, a petominutni videi na atraktivan, pristupačan i nadahnut način govore o tome što znači pričest, o prvoj molitvi, Isusovu rođenju, sedam sakramenata, Isusovim čudima, Crkvi – bolnici za našu dušu. Odlučio je snimiti još pet dodatnih kateheza za roditelje.
Osmišljavanje, snimanje i produkcija jednoga videa iziskuju jedan dan, a kako je Cotelo bio vjeroučitelj, taj mu posao ne pada teško, kazao je za Glas Koncila. »U 8 sati ujutro započinjem molitvu i pitam Isusa: ‘O čemu želiš da govorim danas?’ I u 9 sati započinjem snimanje. Ne pišem scenarij jer ne stignem ideje staviti na papir. Kad to pokušam, blokiram se. Jednostavno započnem snimanje i idem naprijed, kadar po kadar.« Na upit je li format od samo pet minuta dovoljan da se prenesu temeljne istine vjere odgovara da je Isus prenosio svoju poruku u malo riječi, vrlo jednostavnim jezikom, koji svaka osoba može razumjeti. »Da bi objasnio tajne kraljevstva nebeskoga, služi se jednostavnim slikama: blagom koje netko otkrije u polju, pastirom koji izgubi jednu od stotinu ovaca, dobrim otcem koji ima dva sina… Dok sam bio vjeroučitelj, naučio sam o vjeri više od djece negoli od nekih mudrih intelektualaca. I uvijek upućujem na izvor, najvažniji od svih, na evanđelje, sa željom da se zaljube u Riječ Božju«, rekao je Cotelo.
Na svaku epizodu »Katekvizma« dolaze brojne reakcije – ponajviše djece koja šalju pisma, crteže, videozapise, a Cotelo svjedoči da su mu se javljali i roditelji, katehisti, svećenici i biskupi da mu zahvale na toj inicijativi. Na pitanje u kojoj mjeri ima podršku Crkve – materijalnu, ali i za sadržaj koji iznosi, Cotelo odgovara: »Ne postoji službeniji dokument od riječi Isusa Krista, sadržane u evanđelju. Ne postoji viši crkveni autoritet od toga. Kada bismo mi kršćani čekali na ‘imprimatur’ – dopuštenje biskupa da naviještamo evanđelje, paralizirali bismo sasvim djelo Duha Svetoga.«
Budući da projekt »Katekvizam« ne snima samo za španjolske prvopričesnike, kazao je da mu nije bilo teško nadići kulturna, socijalna ili dobna obilježja. »Govorim svim osobama koje žele slušati, koje su otvorene i bez računice. Ugodno je vidjeti da naše snimke obilaze svijet, na naše veliko iznenađenje. Predivno je primati vijesti o obraćenju i poruke zahvale od najrazličitijih ljudi«, kaže Cotelo i ističe da od mnogih osoba prima odlične prijedloge za snimanje novih epizoda.
»Ako se evanđelje prenosi s ljubavlju prema Bogu i prema djeci, bilo koji oblik katehizacije je dobar. Jedino što je bitno jest da se poruka prenosi s potpunom vjernošću osobi Isusa Krista, onako kako se objavljuje u evanđelju. Polazeći otuda, neka živi kreativna sloboda, ona koju svaki vjeroučitelj može razviti. Štoviše, jako je važno da roditelji prenose vjeru svojoj djeci, s autentičnim primjerom cjelokupnoga života, ne samo u crkvi, nego tijekom cijeloga dana. Duh Sveti traži našu suradnju u prenošenju svojih darova. Budemo li zakapali darove, zaustavit će se evangelizacija.«