OBITELJ I MEDIJI Zašto je ponekad važno zaobići društvene mreže i prikupiti hrabrost da se i neugodne teme komunicira licem u lice

Foto: Shutterstock

Više od godinu dana mnoge međuljudske odnose, a u nekim trenutcima i većinu njih, održavamo posredovanjem različitih ekrana i suvremenih komunikacijskih alata. Iako se koristi moderne tehnologije u trenutačnim okolnostima ne mogu osporiti, projekt »Obitelj i mediji« donosi nekoliko upozorenja, posebno vezanih uz svijet društvenih mreža, kako se korisnost tih alata na duge staze ne bi pretvorila u nešto štetno.

»Društvene mreže imaju čudnu moć koja može učiniti da drugu osobu gledamo kao pravo čudovište. Tipkovnica otupljuje osjećaje. Ne možemo vidjeti lice osobe s kojom razgovaramo i puno je lakše uputiti neke ružne riječi koje jednostavno ne bismo nikada izgovorili drugoj osobi u lice«

Nije svaka tema pogodna za raspravu na društvenim mrežama i u virtualnom svijetu općenito. To su iskusili i mnogi korisnici tih alata na vlastitom primjeru. Na tom tragu iz »Obitelji i medija« upozoravaju: »Društvene mreže imaju čudnu moć koja može učiniti da drugu osobu gledamo kao pravo čudovište. Tipkovnica otupljuje osjećaje. Ne možemo vidjeti lice osobe s kojom razgovaramo i puno je lakše uputiti neke ružne riječi koje jednostavno ne bismo nikada izgovorili drugoj osobi u lice.« Često se smatra da je grubost na društvenim mrežama moguća samo prema ljudima koje ne poznajemo i s kojima nismo bliski, no i neka su dugogodišnja prijateljstva raskinuta upravo zbog sukoba u virtualnom svijetu, o čemu je projekt »Obitelj i mediji« podijelio i osobno svjedočanstvo jednoga svojega suradnika: »Riječ je o osobi koja je sa mnom bila u vrijeme najtežih i najvažnijih trenutaka, uključujući i moje vjenčanje, krštenja moje djece, majčin sprovod… Često nas je i posjećivala, čuvala našu djecu… I onda jedan klik i sve je bilo izgubljeno.«

Protulijek za to može biti samo odlučnost i hrabrost da se neke osjetljive teme, posebno s osobama koje su nam bliske, rasprave licem u lice. »Jasno, društvene mreže ne možemo smatrati isključivim krivcem. Prijateljstva koja su raskinuta na takav način imala su neke slabosti i od ranije, postojale su razlike u mišljenjima, nisu se dijelila ista stajališta i vrjednote. Društvene mreže potiču ljude ne da smanjuju jaz u mišljenjima, nego da ga dodatno produbljuju. Zato bi bilo korisno razmotriti vođenje vlastitoga dnevnika u kojem bi se iskreno zapisivala vlastita promišljanja o tome kako nas društvene mreže zarobljavaju, izoliraju i udaljavaju umjesto da nas potiču na ljubav i pažnju prema drugima«, potiče projekt »Obitelj i mediji«.

Podatak: Tijekom uobičajenoga radnoga dana mobitelom se ljudi u prosjeku koriste tri sata dnevno za različite oblike komunikacije. Iako se uz pomoć raznih ekrana razbijaju mnoge prostorne i vremenske zaprjeke, toliko uloženoga vremena u pametne telefone otvara i pitanje kako očuvati autentičnu međuljudsku komunikaciju.