OD CARITASA DO KALENDARA Što je »sola Scriptura«, a što »nulla Scriptura«

Foto: Shutterstock | Petrov novčić
Petrov novčić – sredstvo karitativne pomoći i evangelizacije

Poštovani. Župnik nas je u crkvi pozvao da darujemo svoj prilog za Petrov novčić, spomenuvši da će se skupljeni iznos predati Vatikanu i Papi da time financira neke projekte. Kada sam ga upitala o kojim je točno projektima riječ, nije znao, nego me uputio na Vas. Molim Vas odgovor!

Jelica

Petrov novčić (Obolo di San Pietro) prilog je koji se uobičajeno prikuplja u svim župama po svijetu na blagdan sv. Petra i Pavla 29. lipnja i šalje izravno poglavaru Katoličke Crkve u Vatikan za redovite poslove i kako bi on njime podupirao karitativna djela u svijetu. No za Petrov se novčić može darovati i tijekom cijele godine, što brojne biskupije, ustanove i pojedinci doista i čine svojim donacijama, pa i izravnim uplatama preko internetske stranice. Na taj način svi katolici, ali i ljudi dobre volje, sudjeluju u karitativnom djelovanju opće Crkve i pridonose širenju evanđelja. Na to je podsjetio i papa u miru Benedikt XVI. koji je istaknuo da je milostinja dana za Petrov novčić najtipičniji izraz sudjelovanja svih vjernika u Papinim karitativnim pothvatima. Prema podatcima »Vatican Newsa« u 2021. godini tako je prikupljeno oko 47 milijuna eura, kojima je pružena pomoć u čak 67 zemalja svijeta.

Od »sola Scriptura« do »nulla Scriptura«

Čuo sam za pojam »sola scriptura«, no počeo se pojavljivati i pojam »nulla scriptura«. O čemu je riječ?

Marko P.

»Sola Scriptura« latinski je izraz koji »označuje uvjerenje da se sav nauk i crkvena praksa moraju određivati jedino prema Svetom pismu«. »Mnogi predstavnici reformacije bili su uvjereni da su mnogi elementi u rimskom katolicizmu utemeljeni na čisto ljudskim predajama, koje su biskupi i papa ratificirali«, piše W. Henn u »Enciklopedijskom teološkom rječniku«, što bi značilo da im crkvena Predaja (Traditio) sadržana u ostalim crkvenim spisima nije prihvatljiva, premda to načelo prema Hennu »ne traži ni odbacivanje Predaje«, pa »Predaju, uključivši službena naučavanja Crkve, treba vrjednovati u svjetlu Pisma«. A »nulla Scriptura« bilo bi razmišljanje, kako piše Michael Pakaluk s Katoličkoga američkoga sveučilišta u Washingtonu, prema kojem se u prvi plan stavlja crkvena Predaja i značilo bi »bez Svetoga pisma« ili možda bolje »ne samo Sveto pismo«, jer se vjera od početka kršćanstva prenosila i usmeno, a kasnije su vjerski sadržaji i nauk i zapisani u Svetom pismu, spisima svetih otaca i dokumentima Katoličke Crkve.

Okurencija i epakta

U jednom sam katoličkom kalendaru naišla na riječi okurencija i epakta, bez dodatnih pojašnjenja. Što znače ti pojmovi?

Čitateljica

Okurencija je u crkvenoj terminologiji izraz kojim se želi reći da u isti dan padaju dva blagdana pa dolazi do »podudaranja«. I u uvodu u Pastoralni dnevnik naše izdavačke kuće tumači se da ako u isti dan pada više slavlja, odabire se ono koje zauzima viši stupanj. Ipak se svetkovine, potisnute nekim drugim liturgijskim danom višega stupnja, prenose na prvi sljedeći dan u koji ne pada koja od svetkovina. Zbog svoje posebne važnosti nedjelja ustupa slavlje samo svetkovinama i Gospodnjim blagdanima. Nedjelje pak došašća, korizme i Vazma imaju prednost pred svim Gospodnjim blagdanima i svetkovinama. Epakta na grčkom znači »dodan«, a radi se o broju dana od posljednjega mladoga mjeseca i rabi se za izračun datuma Uskrsa, a on se određuje kao prva nedjelja nakon 14. dana prvoga proljetnoga mladoga mjeseca, s početkom 21. ožujka – pa se tako Uskrs i slavi između 22. ožujka i 25. travnja.