Glas Koncila br. 44/2022.

INTERVJU: NJEMAČKI KATOLIČKI NOVINAR GUIDO HORST
TRANSHUMANIZAM I SVI SVETI
KOMENTAR
HRVATSKI BISKUPI
Treba donijeti snažne demografske mjere
RIM
Vapaj za mirom iz rimskoga Koloseja
NAŠI RAZGOVORI
U POVODU 60. OBLJETNICE POČETKA DRUGOGA VATIKANSKOGA KONCILA
PROPISI-PRAVO-PRAVDA
ZAPAŽANJA
OKRUGLI STOL O EUROPSKOM ZAKONU O OPSKRBNOM LANCU
»Gospodarstvo mora služiti ljudima«
SLAVONSKI BROD
Kako crkveni pjevači postaju dio svemira
SVJEŽE IZ »KONZERVE«
OBITELJ I MEDIJI
REPORTAŽA: SAMOSTAN SV. FRANE U ZADRU

»Od tijela se ne može razdijeliti ljepota ljudskoga života« stoji kao glavni naslov na naslovnici novoga broja Glasa Koncila koji je pripremljen za posljednju listopadsku nedjelju. Naslov je ujedno i zaboravljena poruka svetkovine Sviju svetih koju novi broj pokriva.

Dok se za vjernike diljem Hrvatske najveća svetkovina proslavljene Crkve – Svi sveti – zbog običajnoga obilaska groblja posljednjih godina često svodi tek na svečaniji uvod u Dušni dan, na posljednje ljudske stvarnosti svijet upozorava suvremeni transhumanizam koji je u fokusu novoga broja.

Na spomenutu se svetkovinu osvrće i glavni urednik Glas Koncila koji u komentaru na primjeru dvaju važnih okupljanja koja su se dogodila istoga dana u utorak 25. listopada – u Rimu su u Koloseju pripadnici kršćanskih i drugih religija u duhu Asiza zajedno s papom Franjom molili za mir u čitavu svijetu, a u Zagrebu je održana prva međunarodna konferencija tzv. Krimske platforme aktualizira svetkovinu Svih svetih, ali i Dušni dan. »Čudi da se u poduljoj završnoj Krimskoj deklaraciji koja osuđuje agresiju na Ukrajinu i zauzima se za teritorijalni integritet te zemlje ni na jednom mjestu ne spominje apel za mirom. Blago rečeno, čudi da u dokumentu koji smjera biti odraz svjetskoga zajedništva nema mjesta za pojam ‘mir’. To je samo razlog više da se čitava ta stvarnost počne gledati iz perspektive duhovne dimenzije i iz vizure iskustava života svetih«, piše među ostalim urednik Stanić.

Kako je došlo do toga da je i papa u miru Benedikt XVI., za kojega se upravo može reći da je »donio presudnu promjenu u postupanju s počiniteljima zloporaba u Katoličkoj Crkvi«, zahvaljujući takozvanoj Münchenskoj studiji, prikazan kao onaj koji je i sam pridonio patnjama zlorabljene djece i maloljetnika, objašnjava sugovornik intervjua Guido Horst, glavni urednik njemačkoga katoličkoga tjednika »Die Tagespost«. Dok govori o pogrješci koju su mediji interpretirali kao laž, dok opisuje žalosnu pasivnost mnogih biskupa u odnosu na zlodjela zloporabe, sugovornik istodobno progovara o ozračju u kojem se zloporabe rabe kao moćno oružje u unutarcrkvenim sporenjima.

60. obljetnica Drugoga vatikanskoga koncila povod je razlučivanju plodova toga kopernikanskoga zaokreta Crkve, ali i propitivanju optimizma s kojim ga je sazvao papa Ivan XXIII. I dok su njegovi zaključci i danas predmetom žučnih rasprava, dr. Branko Murić upozorava da za papu Franju »o Koncilu nema pregovaranja«. Hrvatski teolog otkriva i kako je Papa započeo ostvarivati »posljednju želju Koncila«.

Ovotjedna reportaža donosi prikaz najdugovječnijega hrvatskoga, izvornoga pečata franjevačke duhovnosti u kamenom zdanju i zajednice žive Crkve koja stoljećima, još od Franjina vremena, privlači generacije vjernika u Zadru koji ondje pronalaze oporučni Franjin pozdrav: »Gospodin ti dao mir!« – samostana sv. Frane u Zadru.

Uz novi broj Glasa Koncila dolazi i novi broj mjesečnoga magazina »Prilika«.