VODITELJ CARITASA KOD KAPUCINA U DUBRAVI »Trudimo se biti glas župljana u pustinji«

Sa suprugom Marijom Mario Andretić ima desetogodišnju Lorenu, devetogodišnjega Miju te osmogodišnjega Karla. Iako žive u Granešini ostali su povezani s kapucinskom župom u Dubravi
Mario Andretić, voditelj župnoga Caritasa kod kapucina u zagrebačkoj Dubravi, govori o obliku siromaštva koje se ne može nazvati samo materijalnim. Ako korisnik ima duhovnih problema, pomaže mu svećenik, ako ima duševnih ili psihičkih, otvorena su mu vrata savjetovališta

Voditelj Caritasa župe sv. Leopolda Bogdana Mandića u zagrebačkoj Dubravi obiteljski je i poslovni čovjek Mario Andretić. Odrastao je uz franjevce kapucine pa mu je bilo sasvim prirodno stati uz njih i povesti župni Caritas kad su ga prije pet godina izabrali za voditelja.

»Rođen sam prije 43 godine u ‘centru Zagreba’ u Dubravi 20. ožujka 1980. Dubrava je bila i još jest doseljenički kvart koji su ukrasili Hercegovci, Janjevci, Bosanci, Albanci, Zagorci, nema koga nema u našoj Dubravi. Moj otac Tomislav rođen je u Zagrebu, a majka Katarina, djevojački Brnas, stigla je iz Imotskoga preko Slavonije do Zagreba«, pripovijeda energični Mario.

Kapucinsko čudo u Dubravi

»U obitelji nas je bilo troje djece, brat Dario i ja blizanci, i sedam godina starija sestra Marina. Otac je do mirovine bio automehaničar, a majka kuharica. Živi su i zdravi, rastavljeni. Mama je sa mnom i mojom obitelju, a tata je u Lasinji. Čudo toga našega kvarta bili su i jesu franjevci kapucini. Uvijek prisutni, gotovo sveprisutni, oko njih su se svi okupljali. Oni su davali sigurnost, bili utočište. Ne znam što bi bilo da ih u komunizmu nije bilo. Glavna su ekipa i danas u kvartu. Ljudi su samo njima vjerovali. Mi smo živjeli u Ljubijskoj, minutu od crkve. Nismo bili posebno pobožna obitelj, ali smo redovito primali sakramente. Kao djeca smo išli na misu, ali bismo je zaobišli ako smo mogli u korist divljanja po kvartu. Osnovu sam školu polazio u kvartu, a srednju za električara na Selskoj. Nikakav sam đak bio. Stalno sam bio na cesti jer je hajka u kvartu bila stalna.«

Poslovnim duhom do Kine

»Po pitanju moga vjerničkoga života treba ići unazad. Netko je morao baciti sjeme, netko zalijevati, a ostalo što Bog da i sreća junačka. Moja baka Katica radila je kao kuharica u tadašnjoj Borskoj ulici kod kapucina u kapeli. Bili su tamo i fra Ivan Čavlek, fra Stjepan Bergovec i nezaobilazni fra Tomislav Šagi Bunić, dobri, marljivi i poštovani svećenici koji su obilježili Dubravu i podnijeli velik teret komunizma, a kasnije i stvaranje nove župe.

Početkom devedesetih dolazi rat i moj otac odlazi na bojište, u vremenu dok smo brat i ja završavali osnovnu i išli u srednju školu. Brat je krenuo u školu za mehaničara, a ja za električara. Nismo taj posao posebno voljeli pa smo kasnije zajedno upisali Ekonomski fakultet. Brat je završio, ja nisam. Sada je direktor u jednoj izdavačkoj kući, sestra je frizerka, a ja sam obrtnik koji se bavi uvozom i prodajom razne robe. Imam maloprodaju tekstila. Radio sam trgovinu po cijelom svijetu, Kini, Indiji, Turskoj, po Europi, ali bih se uvijek vraćao kući u nadi da će Hrvatska prosperirati i biti ono što zaslužuje. Hrvatska je najljepša zemlja na svijetu i treba se razviti u modernu, bogatu, zemlju sretnih ljudi.«

Izabrani voditelj Caritasa

»Suprugu sam si našao, a gdje drugdje nego u Dubravi. Janjevka je, Marija djevojački Antić. Rođena je 1985. Trgovkinja je po struci, ali je doma s djecom. Imamo desetogodišnju Lorenu, Mio ima devet, a Karlo osam godina. Nešto više od godinu dana živimo u Granešini gdje smo kupili svoju kuću koja je, kao i prošla, na nekoliko metara od crkve. Ali sam ostao aktivan kod kapucina. Voditelj sam Caritasa od prije pet godina. Kapucini su me pozvali, izabrali me, prihvatio sam i ide. Teško je, ali se nisam umorio. Najteže je s birokracijom, a ima je puno. Na papiru je jako puno volontera, a potpuno aktivnih je desetak. U župi su se s vremenom jako povećavale potrebe za karitativnom djelatnošću, zato je i osnovan župni Caritas koji se sada brine o 40-ak obitelji, ali i za njih puno više ako ubrojimo obitelji koje ne spadaju na područje naše župe. Mjesečno dijelimo pakete hrane, sanitarija, plaćamo režije i drva za ogrjev. Brinemo se i o medicinskim pomagalima naših bolesnih korisnika, ali i o jako puno drugih svakodnevnih problema s kojima se naši župljani susreću. Trudimo se biti njihov glas u pustinji. U svemu nam pomažu naši župljani svojim nesebičnim zauzimanjem i donacijama, pomaže i nadbiskupijski Caritas.«

Darivanje vremena i za duhovne potrebe

»Primijetili smo da se u društvu pojavio specifičan oblik siromaštva koje se ne može nazvati samo materijalnim. Zato se u suradnji s fratrima kapucinima i logoterapeutom Borisom Iličićem brinemo o ukupnosti ljudske osobe, ne samo o materijalnim potrebama. Ako korisnik ima duhovnih problema, pomaže mu svećenik, ako ima duševnih ili psihičkih, otvorena su mu vrata našega savjetovališta, a ako ima materijalnih teškoća, pomažemo mu i na taj način. Moje zaduženje kao voditelja Caritasa jest sve to skupa uskladiti i omogućiti Caritasu financijsku stabilnost, što nije uvijek lako s obzirom na sve krize koje su nas snašle. Bez vijeća Caritasa koje čini nekoliko volontera ne bismo mogli funkcionirati. Oni nesebično daruju svoje vrijeme u službi većega dobra. Izazovi su nebrojeni, od materijalnih, socijalnih, duhovnih, mladeži koja traži smisao i odgovornost, psihičkih problema zbog potresa, pandemije i stalne izloženosti negativnim vijestima.«

Dovoljno je biti tužan

»Trudimo se svijetu donijeti dobro i zajedničkim snagama pokrenuti lavinu po kojoj nijedan od najmanjih ne će ostati zapostavljen i sa strane. Važno je izići iz svojih domova, osvrnuti se na sve četiri strane svijeta. Ako ugledamo susjeda u potrebi pa makar bio i samo tužan, na nama je razgovarati s njim, utješiti ga, pružiti mu komad kruha. Ako mu još nešto nedostaje, uvijek je moguće obratiti se nama u Caritasu pa ćemo mi pomoći u ostalom. U okolnostima u kojima jesmo itekako vrijedi ona dobro poznata: ‘Vjera u Boga i seljačka sloga!’«

Muke po jednom fratru
»Zamislimo si kako bi Crkva izgledala da nema nas laika. Reći ću samo kako bi to bilo u mojoj župi. Najprije bi na jutarnjoj misi sva čitanja morao čitati fratar, sve bi sam i otpjevao, a bilo bi i malo sumnjivo ako ne bi bilo ministranata. Kada bi fratar tako proslavio misu, sam bi se u župnom uredu trebao uhvatiti u koštac s papirologijom, župljanima, korespondencijom, korisnicima Caritasa koji neprestano zovu tražeći pomoć i utjehu, i svim drugim vjerničkim skupinama u župi. Došao bi petak, a crkva i samostan su veliki. Pa bi fratar trebao sve sam očistiti i pospremiti. Cijeli bi si tjedan sam trebao i kuhati, prati, peglati, uz mise, ispovijedi, molitve, časoslove, razne sastanke. Još se ne bi oporavio od čišćenja, već bi u subotu ujutro trebao podijeliti pakete korisnicima Caritasa koje je dan prije složio, a za koje je uokolo cijeli mjesec žicao donacije. Povrh sve te muke, samostan ima i vrt koji treba okopati, zasaditi, poplijeviti. Za Božić bi u nekoliko dana fratar slagao jaslice, onda i špilju za Uskrs. U međuvremenu bi se u samostanu pokvarilo nekoliko žarulja, rasklimalo nekoliko vrata, pojavili bi se miševi u podrumu ili bi se zaštopala kanalizacija na katu. I da ne nabrajam… Posla kolko ti srce hoće i snaga dopušta, a fratar još nije stigao obaviti ono što samo on može, a to je uputiti duše na put spasenja. To je fratru zapravo jedina i najvažnija zadaća: spašavanje duša. Zato sve što laici mogu obaviti, neka obavljaju. Treba im otvoriti vrata crkve, ali i vrata svojih srdaca. Oni žele pomoći i željni su pažnje. Potrebno ih je samo pozvati. A svećenstvo nek spašava duše.«