Iz tiska je izašao novi broj Glasa Koncila, pripremljen za treću nedjelju došašća, 17. prosinca. Broj se otvara fotografijom s dolaska betlehemskoga svjetla u Hrvatsku.
U fokusu novoga broja je odluka Ministarstva znanosti i obrazovanja o micanju udžbenik povijesti za četvrti razred gimnazije »Zašto je povijest važna? 4« autora Miljenka Hajdarovića, Vedrana Ristića i Nikice Torbice s popisa odobrenih knjiga za hrvatske srednjoškolce. Osim što udžbenik iznosi netočne i zastarjele podatke te općenito donosi nepouzdan sadržaj koji učenike upućuje na pogrješne zaključke o nekim povijesnim zbivanjima i osobama, jedna od figura iz povijesti Katoličke Crkve i hrvatskoga naroda na kojima se udžbenik »Zašto je povijest važna« pokazao nedoraslim zadatku istinita i cjelovita podučavanja hrvatskih srednjoškolaca bio je i bl. Alojzije Stepinac.
O potencijalnim teže koruptivnim radnjama u energetskom sektoru Republike Hrvatske nego što se mislilo u komentaru piše glavni urednik Branimir Stanić potaknut razrješenjem s dužnosti ministra gospodarstva u Vladi Republike Hrvatske, a samim time i posebnoga ministrova savjetnika. »O novim bi se razrješenjima moglo govoriti s nekoliko aspekata, npr. komunikacijskoga, etičkoga i kaznenoga, ali problem bi mogao biti daleko dublji i ozbiljniji«, piše urednik Stanić.
Jedan od dobitnika državne nagrade za životno djelo u području humanističkih znanosti profesor emeritus Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta u Zagrebu dr. Josip Baloban u središnjem intervjuu novoga broja otkriva što njegova nagrada znači za teologiju, ali se osvrnuo i na pastoralne izazove s kojima se suočava Crkva u Hrvatskoj te istaknuo iskušenja na koja nailazi življenje crkvenosti. »Kršćanske vrjednote još na određen način prožimaju život i kulturu hrvatskih građana. Međutim, sve veći utjecaj isključivo vanjskih proslava kršćanskih blagdana poput ‘adventa’ – koji u Zagrebu i u Hrvatskoj traje duboko u božićno vrijeme – pokazuje da je njihovim ‘organizatorima’ stalo samo do profita. Vrijeme će pokazati čine li to kako bi namjerno oslabili kršćanski utjecaj na kulturu u Hrvatskoj«, istaknuo je među ostalim sugovornik.
Jedinstveno euharistijsko čudo iz srca Istre, o kojem pišu stranice Glasa Koncila, mahom je nepoznato i više od devet desetljeća nakon Božića 1930., kada je u kanfanarskoj župnoj crkvi svetoga Silvestra svećenik i mučenik Marko Zeljko u pokaznici na mjestu svete hostije ugledao lik Spasitelja.
Koordinatorica SKAC-ovih i Magisovih »eksperimenata« otkriva preduvjet zdravoga kršćanskoga aktivizma te kako je upravo u zagrebačkoj »Palmi« pronašla mjesto gdje može živjeti svoju vjeru i stekla iskustva animiranja, svjedočenja i vodstva.