SVEĆENIK – SKLADATELJ STAROGRADSKIH PJESAMA 12. svibnja 1827. rođen književnik Ilija Okrugić Srijemac

Ilija Okrugić Srijemac

Među prvacima »male, ali fine grane« bačkih i srijemskih književnika Hrvata 19. stoljeća nedvojbeno je i svećenik, prevoditelj, pjesnik i prozaik Ilija Okrugić Srijemac ili Sremac, kako ga također zovu.

Rođen je u Srijemskim Karlovcima 12. svibnja 1827. Završivši pučku školu i gimnaziju u rodnom mjestu, teologiju je studirao u Đakovu. Zaređen 1850., bio je kapelan i župnik u Zemunu, Kukujevcima, Sotu, Sarvašu i Levanjskoj Varoši, a od 1866. župnik Sv. Jurja u Petrovaradinu, gdje je umro 30. svibnja 1897.

Živio je s narodom i za narod, uvijek nastojeći buditi ljubav prema domovini, kao u alegorijskom dramskom spjevu »Sastanak vila na Velebitu«, u kojem »Majka Hrvatska potiče sinove na slogu«

Počeo je u preporodnim danima pisati u »Danici« i »Zori dalmatinskoj«, zatim u »Nevenu«, a poslije u »Bunjevačkim i šokačkim novinama« te »Bunjevačkoj i šokačkoj vili«, većinom pjesme i pripovijesti, među kojima su najpoznatije »Lijepa Klementinka«, »Morović-grad« i »Velika crkva« te najveća »Vezirac i Tekije« (Vezirac je brježuljak kod S. Karlovaca, a Tekije Gospino svetište, gdje je Okrugić pokopan). Osim toga, autor je brojnih crkvenih i svjetovnih, starogradskih pjesama, npr. »Za jedan časak radosti«, »Milkina kuća na kraju«, »Divan je kićeni Srijem«, od kojih je neke uglazbio. Najpoznatiju dramu »Saćurica i šubara ili Sto za jedan« objavio je 1864., a 1884. igrokaz »Šokica«, koji se i danas često izvodi. Uz povijesne drame »Miroslava«, »Mara Varadinka«, »Petar Dojčin, varadinski ban«, u kojima, uz ostalo, varira ekumenske motive, 1892. objavio je i epsku pjesmu »Sveti Ivan Kapistran, pobjeditelj Turakah kod Biograda godine 1456«. Objavio je i nekoliko povijesnih prikaza i rasprava.

Živio je s narodom i za narod, uvijek nastojeći buditi ljubav prema domovini, kao u alegorijskom dramskom spjevu »Sastanak vila na Velebitu«, u kojem »Majka Hrvatska potiče sinove na slogu«. Čitan u prošlosti, bit će čitan i u naše vrijeme, čemu pridoniješe i knjige »Lirika«, »Glasinke«, »Tri povijesne drame« te »Šaljive poeme«, koje je priredila dr. Jasna Melvinger. Veći dio njegove ostavštine čuva se u Matici srpskoj u Novom Sadu. Dodajmo da je po tom domorodcu nazvana knjižnica i čitaonica zajednice Hrvata u Zemunu, a Društvo književnika Vojvodine bilo je ustanovilo nagradu »Ilija Okrugić Srijemac« za najbolju knjigu na hrvatskom jeziku u Vojvodini. (L)