Glas Koncila br. 20/2024.

DJECA IZ KATOLIČKIH ŠKOLA I VRTIĆA HODOČASTILA MAJCI BOŽJOJ BISTRIČKOJ
KOMENTAR
DOSLJEDNOST KAO PRVA KARAKTERISTIKA ISTINSKIH VOĐA
BULOM »NADA NE POSTIĐUJE« PAPA FRANJO PROGLASIO SVETU GODINU 2025.
Znakovi vremena trebaju postati znakovima nade
INTERVJU: SOCIJALNI PEDAGOG DOC. DR. TONI MAGLICA
ISPOVIJED I »POZIV NA OSTAVKU«
MALO SOLI, MALO PLASTIKE
KRITERIJ ZA PROMJENU SADAŠNJIH PROPISA?
(NE)ZDRAVI STIL ŽIVOTA I STANDARD GRAĐANA
KRUNA VJERNIČKOGA ŽIVOTA IVANA VELERAJTERA
KATARINA ALADROVIĆ SLOVAČEK S UČITELJSKOGA FAKULTETA U ZAGREBU
VOLE LI ANĐELI RIJEČI?
DVOJBE ISPRED ZASLONA

Hodočašćem djece iz katoličkih škola i vrtića Majci Božjoj Bistričkoj otvara se novi broj Glasa Koncila pripremljen za nedjelju 19. svibnja.

Na Majčin dan oko dvije tisuće roditelja i djece okupilo se na Mariji Bistrici druge svibanjske nedjelje, a novost je ovogodišnjega hodočašća što su se pod zagovor Majke Marije u njezino svetište u srcu Hrvatskoga zagorja došli staviti i učenici katoličkih osnovnih i srednjih škola. Slikom i riječima dojmove toga obiteljskoga dana prenijela je ovotjedna reportaža.

U fokusu novoga broja je i nedavno održana konferencija »Slijedi svoj poziv« posvećene kršćanskomu vodstvu na kojoj se oko 350 sudionika nadahnulo se izlaganjima govornika iz svijeta športa, medija, znanosti, poduzetništva, civilnoga društva i Katoličke Crkve.

Ususret prvomu Svjetskomu danu djece, za čiju je proslavu papa Franjo odredio subotu 25. i nedjelju 26. svibnja, u intervjuu za Glas Koncila govori dr. Toni Maglica, docent s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Splitu bogat iskustvom neposrednoga socijalnopedagoškoga rada s djecom, mladima i njihovim roditeljima. Analizirajući krize roditeljstva i odgojno-obrazovnih institucija, sugovornik se kritički osvrnuo i na popularne odgojne tehnike, ali i ocrtao ulogu Crkve u promicanju dobra djece. »Nedopustivo je da se u crkvenim krugovima govori o braku i djeci kao o muci, križu i trpljenju, a da se i ne spomene kolika je radost imati supružnika, dijete, obitelj. Jednako je tako nedopustivo zagovarati život, a istodobno dopuštati da broju djece u obitelji presuđuju financijski razlozi.«

Daleko je od »katastrofične« perspektiva sugovornice dr. Katarine Aladrović Slovaček sa zagrebačkoga Učiteljskoga fakulteta glede budućnosti knjige, ali i popularizacije kulture čitanja. Uz Svjetski dan djece sugovornica govori o vrijednosti pisane riječi i o tome kako potaknuti mlade na avanturu čitanja knjiga kao istinski »ulog« za budućnost.

Angažirani vjernik Ivan Velerajter iz Lovasa svjedoči kako se u njegovu životu Josipova iskra ražarila u trenutku najvećih životnih kušnja te kako je pobožnost Marijinu zaručniku uspio proširiti i među župljanima.