S kakvim se kušnjama susreću mladi bračni parovi i kako se s njima mogu suočiti? Što potkopava povjerenje, vjernost i suradnju u braku? Kako se uopće zlo uvlači u odnose mladih supružnika?
Na ta pitanja odgovara roman »Umijeće uništavanja brakova« mlade talijanske književnice Cecilije Galatolo, koji je predstavio projekt »Obitelj i mediji«. Antagonisti romana dva su zloduha koja u paklu pohađaju fakultet specijaliziran za razaranje brakova. Njihov je »diplomski rad« uništavanje braka Chiare i Luce. Roman je pisan na tragu glasovitoga Clivea Staplesa Lewisa i njegove knjige »Pisma starijeg đavla mlađem«. Tako i antagonisti romana mlade talijanske književnice »otkrivaju« koje su slabosti braka: rutina i zanemarivanje, prekomjerna fokusiranost na pametne telefone, financijski problemi, neslaganja sa supružnikovim članovima obitelji… I premda se u jednom trenutku čini da je brak Chiare i Luce pred raspadom, zahvaljujući »vanjskim intervencijama« njihov je brak spašen. Pomogli su im njihovi prijatelj i svećenik, njihov pouzdani duhovnik.
Aktualnost knjige sažeta u rečenici-dvije
»Mladi supružnici shvaćaju da se zlo ne može nadvladati izoliranjem jednih od drugih. To je i poruka knjige, ‘pakao’ je sinonim za ‘usamljenost’ i mladi supružnici koji se međusobno izoliraju već su počeli uništavati svoj brak«, pojašnjavaju središnju nit knjige »Umijeće uništavanja brakova« te dodaju: »Chiara i Luca naposljetku shvaćaju da u trenutku kada su se zaručili i započeli planirati zajednički život i nisu trebali znati s kakvim će se sve kušnjama suočiti u braku. No naučili su da trebaju imati poniznosti poslušati savjet onih koji imaju više iskustva od njih. Shvatili su i da osjećaji nisu sami po sebi dostatni jer treba uložiti ozbiljan trud, raditi na sebi i na izgradnji zajedništva.«
Aktualnost knjige »Umijeće uništavanja brakova« iz »Obitelji i medija« saželi su u rečenici-dvije: »Svaki brak može se naći u krizi. No najvažnija je stvar kako se toj krizi pristupa – s ponosom, koji onemogućava da se učini korak natrag ili korak naprijed, ili s iskrenom željom da se kriza prebrodi i iz svega iziđe snažniji nego prije.«