Blagdan sv. Kvirina ove je godine bio poseban razlog za slavlje župljanima mlade župe na zagrebačkom Pantovčaku – jer bila je to proslava njezina 25. rođendana. Lipanjskih je dana na adresi Pantovčak 85 bilo posebno živo i radosno jer su u sklopu tradicionalne trodnevnice uoči Kvirinova, osim propovijedi gostujućih svećenika, koncerta župnoga mješovitoga zbora i izložbe dječjih radova, župu posjetili predstavnici slovačke župe sv. Kvirina u Kurimanyju koji su došli sa svojim župnikom p. Quirinom Jánom Barnikom.
Na Kvinirovo svečanu je euharistiju predslavio generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije dr. Krunoslav Novak, nakon čega je slijedilo druženje mnoštva vjernika i prijatelja župe, uz bogati agape, a na 13. godišnjicu posvete župne crkve sv. Kvirina euharistiju je predslavio dr. Odilon Singbo, bioetičar i profesor na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Nakon dugoga iščekivanja župna je kuća napokon dovršena i uskoro će župnik Vladimir Kerečeni moći stanovati na području župe.
Mlinski kamen koji je postao izvorom
Sveti Kvirin sisački je biskup koji je zemaljski život završio mučeničkom smrću 4. lipnja 309. u Sabariju, današnjem Sambotelu u Mađarskoj. Budući da je odbio odreći se kršćanske vjere, rimske vlasti osudile su ga na smrt. Mlinski mu je kamen vezan oko vrata i bačen je u rijeku, ali nije odmah potonuo, nego je hrabrio svoje vjernike. Nakon njegove smrti vjernici su mu se utjecali kao svetcu te je zabilježeno da su Siščani pobjedu nad Turcima 1593. pripisali njegovu zagovoru.
Budući da se Zagrebačka biskupija smatra nasljednicom nekadašnje Sisačke biskupije, a u Zagrebu nije bilo ni jedne župe posvećene sisačkomu svetcu, na blagdan bl. Alojzija Stepinca, 10. veljače 1999., dekretom tadašnjega zagrebačkoga nadbiskupa Josipa Bozanića osnovana je župa sa sjedištem na Pantovčaku, a za zaštitnika joj je određen sv. Kvirin, biskup i mučenik. Zapisi iz doba osnutka župe govore da je nadbiskup želio povezati prošlost i sadašnjost kršćanstva na hrvatskom tlu pa je u Novom Zagrebu osnovao župu bl. Alojzija Stepinca, a u centru župu sv. Kvirina. Sastavljena je od nekadašnjih dijelova župa sv. Blaža, sv. Marka na Gornjemu gradu i sv. Mirka u Šestinama.
Tri zvona, Kvirinovo pivo, štafeta 50 i relikvije svetoga pape
Na području župe danas obitava oko 6000 ljudi. Prvi je župni upravitelj bio mons. Mijo Gorski, prvi župnik Franjo Tkalčec, drugi Tomislav Subotičanec, a sada župničku službu obnaša Vladimir Kerečeni. Žarište nove župe ispočetka je bio samostan Družbe sestara franjevaka od Bezgrješne; u njihovoj su se kapeli na Pantovčaku, uz dječji vrtić koji sestre vode, i prije proglašenja župe počeli okupljati vjernici. Novu je crkvu projektirao Djivo Dražić, a po dovršetku gradnje euharistija i ostali sakramenti prvi su put slavljeni u lipnju 2003. Crkvu krase tri zvona: veliko zvono sv. Kvirina, srednje zvono sv. Obitelji i malo zvono sv. Jurja. U crkvi se uz kip sv. Kvirina, djelo teologa i kipara Anđelka Odaka, i Gospe Fatimske, nalaze i zavjetni darovi: kip sv. Ante Padovanskoga i sv. Ivana Pavla II. Tu su i relikvije sv. Ivana Pavla II., koje su župniku još kao mladomisniku darovale sestre klarise iz Splita, a on ih je darovao župi.
Župa ima i svoje zanimljivosti: župnik Kerečeni i župljanin Krešimir Demo (koji je zbog tehničkih vještina i brige za tehničke uređaje u župi dobio naslov tehnokapelan) svake godine skuhaju novo »Kvirinovo pivo«, originalni proizvod župe na čijem je logotipu slogan DIVINUM DARE – HUMANUM ACCIPERE odnosno »Božanski je davati – ljudski primati«. Uz to, običaj je da kada neki član župne zajednice navrši 50 godina, od župe dobiva šaljiv dar: privremenu »štafetu 50«, tj. prometni znak u čijem je središtu upisana brojka 50. Uz službenu himnu sv. Kvirinu, koja se može pročitati na mrežnoj stranici župe, postoji i neslužbena himna župe – duhovna šansona »Sveti Kvirine« koju je napisao i uglazbio župljanin Ratko Kvakan.
Duhovni hod župe
U blizini crkve nalazi se Osnovna škola Pantovčak, a nedaleko je Centar za odgoj i obrazovanje Goljak za djecu i mlade s teškoćama, pa se u župi održavaju župne kateheze za prvopričesnike i krizmanike. Prema župnoj statistici, u 2023. je godini u župi kršteno 51 dijete (što je prvi put više od umrlih, kojih je 43!), vjenčano je 15 parova, bilo je 47 prvopričesnika i 54 krizmanika. Primjetan je rast novokrštenika u župi budući da ih je tijekom 2022. godine bilo 25, tijekom 2021. 34, a tijekom 2020. godine 31. Broj krizmanika također je porastao. U katehezi za krizmanike uz župnika sudjeluju i laici, i to s »Teen Star« radionicama koje na interaktivan način upoznaju mlade s cjelovitim značenjem spolnosti. Župni mješoviti zbor pod ravnanjem s. Lidije Grgat redovito održava probe i uveličava nedjeljno euharistijsko slavlje u 9 sati, kao što zbor mladih i obitelji pod ravnanjem Marijane Essert Palić raskošnim instrumentarijem i pjesmom obogaćuje nedjeljnu misu u 10.30. Ponedjeljkom se u župi okuplja Marijina legija, a subotom navečer Molitvena zajednica sv. Kvirina, osnovana prošle godine, koja pod župnikovim vodstvom drevnom metodom »lectio divina« osluškuje Božju riječ, ali i redovito moli krunicu Božjega milosrđa.
Ove je godine nakon sakramenta potvrde prvi put održan duhovno-rekreacijski susret za krizmanike, a godišnje župa organizira barem jedan izlet i jedno hodočašće. Želja je župljana intenzivirati susrete za mlade. Prema anketi provedenoj među ovogodišnjim krizmanicima, najviše bi željeli filmske večeri u župi, večeri društvenih igara i izlete. Duhovno zajedništvo župljana svoj izraz pronalazi i u neizostavnom druženju uz agape nakon nedjeljnih misa, a manjoj je djeci na raspolaganju igraonica u sklopu župnoga pastoralnoga centra.
Župnik koji povezuje generacije
Župnik Kerečeni u župi je sedam godina, a svećenik je dvanaest godina. Poznat je po dobroj komunikaciji s ljudima. Njegovu inicijativu za stvaranje zajedništva nedjeljnim agape-susretima, izletima i hodočašćima župljani veoma cijene. Na njegovu je odluku da postane svećenik utjecalo više okolnosti: obitelj, župa i pojedinci, a ta se odluka kristalizirala odrastanjem. »Svaka zajednica ima svoj napredak i svoje pomake. Ponekad su oni izvana vidljivi, a ponekad su temelj za neka nova ostvarenja u budućnosti. Mislim da smo puno radili na zajedništvu i povezivanju svih generacija i skupina unutar naše župe. Župa je specifična po tome što se radi o strogo gradskoj sredini, što ima i otežavajuće i olakšavajuće okolnosti«, pojasnio je župnik.
»Naglasak bih uvijek stavio na obitelji i djecu, ali i mlade. Pritom uvijek treba njegovati odnos sa svim skupinama i zajednicama unutar župe«, rekao je župnik o 25. obljetnici župe.