»Pustinja će postati vrt«, naslov je knjige u kojoj je otac Nicola Gabella predstavio životno svjedočanstvo svoje obitelji, u kojoj je zajedno sa suprugom Giulijom podigao troje djece, od kojih je jedno rođeno s posebnim potrebama. Projekt »Obitelj i mediji« njihovo je svjedočanstvo predstavio kao snažan protuargument onima koji pobačaj zagovaraju pod krinkom »prava na izbor« i onima koji se zauzimaju da bi se već u majčinim utrobama trebala ubijati djeca koja će se roditi s nekom teškoćom.
Teškoće su pratile supružnike Gabella već od početaka njihova braka. Vjenčali su se 1996. godine, no prva je trudnoća završila gubitkom djeteta. Sina Samuela dobili su 1998., a dvije godine kasnije rodila se Sara, djevojčica s teškoćama u razvoju. Mladim su se roditeljima tada rojila pitanja – kako će se do kraja života brinuti za svoju djevojčicu, što će uopće s njom biti i čime su »zaslužili« takav križ.
Liječnici su tada predviđali da vrlo vjerojatno nikada ne će moći samostalno hodati te da ne će naučiti govoriti.
Neodgovorena su pitanja tražila zapravo duhovne odgovore, do kojih u tom trenutku nisu uspijevali doći. Sve do susreta sa supružnicima koji su usvojili dijete s Downovim sindromom. S njima ih je povezao svećenik koji je godinama bio uz obitelj Gabella. »Otkrili su da dijete s teškoćama u razvoju ima moć razobličavanja lažne ljubavi, jer samo istinska ljubav daje, bez drugih presizanja, samo ona od drugih ne traži ništa natrag«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija« svjedočanstvo obitelji Gabella te dodaju: »Shvatili su da je traćenje vremena utrkivanje za ‘idealnim životom’, različitim od onoga koji živimo, jer je prava sreća u konkretnoj ljubavi koja se daje pod svim uvjetima i u svim situacijama.«
Obitelj Gabella proširila se 2003. godine, kada se rodila njihova kći Anna. A Sara? Danas je ona, unatoč svojim teškoćama, odrasla osoba. Hoda i govori, diplomirala je, zaposlena je i ima sve što je uobičajeno u njezinoj dobi – bankovni račun, hobije i krug prijatelja s kojima se druži.