STUDENTI, NEZAPOSLENI, ALI I STRANCI Mirovinska prava drugih u posebnim okolnostima

Foto: Shutterstock

Zakon o mirovinskom osiguranju u svojem pročišćenom tekstu, koji obuhvaća sve izmjene i dopune, dopušta određenim osobama koje nisu prijavljene na obvezno mirovinsko osiguranje da ipak budu osigurane u određenim okolnostima, što znači da pod određenim uvjetima mogu ostvarivati mirovinska prava kao i svi redoviti osiguranici. Odredbe o tome nalaze se u poglavlju »B. Osobe osigurane u određenim okolnostima«, u člancima 19., 20. i 23. toga zakona.

Prava učenika, studenata, nezaposlenih, liječenih i zatvorenika

Članak 19. Zakona dopušta mogućnost ostvarivanja pojedinih mirovinskih prava vezanih uz invalidnost, uključujući i pravo na invalidsku mirovinu učenicima i studentima, osobama liječenim od ovisnosti, zatvorenicima i državljanima članicama Europske unije, ali pod određenim uvjetima. Zato citiramo članak 19. toga zakona, koji glasi:

»(1) Za slučaj smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost te djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti i tjelesnog oštećenja nastalih zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti osigurani su:

  1. učenici i studenti na preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju ili integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju ili specijalističkom diplomskom stručnom studiju, kao i studenti na preddiplomskom sveučilišnom studiju ili stručnom studiju za vrijeme praktične nastave, za vrijeme stručne prakse kod poslodavca, odnosno za vrijeme rada putem posrednika pri zapošljavanju učenika i redovitih studenata
  2. nezaposleni za vrijeme stručnog osposobljavanja ili profesionalne rehabilitacije na koje ih je uputila nadležna služba zapošljavanja
  3. osobe koje obavljaju određene poslove za vrijeme izdržavanja kazne zatvora, rada za opće dobro sukladno posebnom propisu, primjene sigurnosnih mjera obveznoga psihijatrijskog liječenja i obveznog liječenja od ovisnosti, kao i odgojnih mjera.

(2) Odredbe stavka 1. točke 1. ovoga članka primjenjuju se i na državljane država članica Europske unije koji se nalaze na školovanju u Republici Hrvatskoj te na državljane trećih zemalja pod uvjetom uzajamnosti.«

Poticanje međuljudske solidarnosti u vremenskim nepogodama

U posebnu skupinu svrstani su slučajevi kada neke osobe, pa i stranci, sudjeluju u spašavanju ili obrani od elementarnih nepogoda, kao što su požari, poplave, potresi i slično, na teritoriju Republike Hrvatske, pa za vrijeme toga sudjelovanja nastupi određeni stupanj invalidnosti ili smrt.

U javnosti se ne uzima dovoljno u obzir okolnost da je Hrvatska turistička zemlja i da postoji neizmjeran broj situacija u kojima je potrebna suradnja državnih tijela i pojedinaca koji u konkretnim događanjima mogu i trebaju pomagati, neovisno o državljanstvu. Zato im država zauzvrat jamči prava kao i svojim osiguranicima

U takvim slučajevima i stranci, neovisno o čijim se državljanima radi (Nijemci, Nepalci, Indijci i drugi), mogu stjecati i ostvarivati određena mirovinska prava, pa i invalidsku mirovinu, bez obzira na uvjete mirovinskoga staža. Svrha je te zakonske odredbe poticati humanost i solidarnost među svim ljudima koji se trenutačno ili slučajno nalaze na teritoriju Republike Hrvatske, što je posebno važno za našu zemlju kao turističko odredište.

Uvjeti i detalji propisani su u članku 20. mirovinskoga zakona, koji glasi:

»(1) Za slučaj smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost te djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti i tjelesnog oštećenja nastalih zbog ozljede na radu osigurane su osobe koje su ozlijeđene na teritoriju Republike Hrvatske:

  1. sudjelujući u spašavanju ili obrani od elementarnih nepogoda, kao što su požar, poplava, potres i ostale nepogode uzrokovane višom silom, ili u spašavanju života građana, ili radi otklanjanja materijalne štete koja prijeti imovini
  2. članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava sudjelujući u gašenju požara, spašavanju ljudi i imovine ugrožene požarom i drugim elementarnim nepogodama, pri odlasku na vježbu i na povratku s vježbe, kao i za vrijeme obučavanja koje organizira vatrogasno društvo
  3. prigodom obavljanja dužnosti građana u obrani, u skladu s propisima o obrani.

(2) Ozljedom na radu smatra se i bolest koja nastane izravno i isključivo kao posljedica obavljanja poslova iz stavka 1. ovoga članka.«

Odazivanje na pozive državnih tijela

U članku 21. Zakona propisano je: »Za slučaj smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost te djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti i tjelesnog oštećenja nastalih zbog ozljede na radu, osigurane su osobe koje na zahtjev državnih tijela pruže pomoć tim tijelima i tom se prigodom ozlijede ili razbole.«

Tom se odredbom posebno potiče i nagrađuje suradnja građana, ali i stranaca, radi pružanja pomoći državnim tijelima, kada se odazovu na te pozive i pritom pretrpe određene ozljede ili nastupi neka vrsta invalidnosti.

U javnosti se o tome nikada ne piše niti se objašnjava, a taj je propust trajni »grijeh« hrvatskih medija, koji ne uzimaju u obzir okolnost da je Hrvatska turistička zemlja i da postoji neizmjeran broj situacija u kojima je potrebna suradnja državnih tijela i pojedinaca koji u konkretnim događanjima mogu i trebaju pomagati, neovisno o državljanstvu. Zato im država zauzvrat jamči prava kao i svojim osiguranicima.