Glas Koncila br. 31/2024.

Vjernici se bude nakon olimpijskoga incidenta
Zaštititi euharistiju kao svetinju nad svetinjama
KOCKARNICAMA NIJE MJESTO U NASELJIMA
Postaju li igre na sreću novi »grijeh struktura«?
KOMENTAR
Francuski paradoks
INTERVJU: HRVATSKI BRANITELJ I KNJIŽEVNIK TOMICA BAJSIĆ
»Uspjeli smo u Domovinskom ratu u onom što je u ratu najteže – ostati čovjek«
CRKVENA PRAKSA OD DOBA PRVE CRKVE
Što župnici rade s milodarima?
OD SALATE DO POREZA
Toksikologija automobilskih guma
BLAŽENI AUGUSTIN KAŽOTIĆ
Hrvat kojega kao svetca štuju još od 14. stoljeća
TRI DESETLJEĆA ZAŠTITE
Župa koja je osnovana kao zavjet na kraju Domovinskoga rata odozgo bdije nad ranjenim gradom
SEZONA IM NE IGRA ULOGU
Staračka samačka kućanstva natprosječno su izložena siromaštvu
EUROPSKE EROZIJE
Opasno je kad se »razum uzoholi« i kada se domicilno stanovništvo proglašava krivim za sve
KAKO JE IZ UZNIŠTVA PISAO ZVONKO BUŠIĆ
 »Sudbina moga naroda bila je i moja osobna sudbina«
ORGULJAŠ HANS-BERNHARD RUß
»Biti crkveni glazbenik znači služiti u izgradnji ozračja i osjećaja«
VOLE LI ANĐELI SLAVU?
Dionici slave, svećenikov sin i biskupska krpa
NAKON ISTRAŽIVANJA AMERIČKOGA MAGAZINA
Mračna strana Instagrama (1)

Iz tiska je izašao novi broja Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 4. kolovoza.

Broj se otvara naslovnicom koju nosi ilustracija čašćenja Tijela i Krvi Kristove ulicama Pariza Eugèna Damblansa objavljena 1926. godine u katoličkom francuskom listu »Le Pèlerin« uz prigodni tekst o zaštiti euharistije kao svetinje nad svetinjama nakon olimpijskoga incidenta.

U fokusu novoga broja je problem kocke koja sve više razara hrvatsko društvo što su prepoznali i hrvatski biskupi, koji su na zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije u travnju upozorili na agresivnost reklama za klađenje i igre na sreću. U borbu protiv kocke aktivnije se treba uključiti i država sa strožim zakonima, upozorava o toj temi adiktolog dr. Luka Maršić s dugogodišnjim iskustvom liječenja ovisnosti o kocki.

Uz Dan pobjede i domovinske zahvalnosti sugovornik središnjega intervjua je Tomica Bajsić, koji je u ratu prošao neka od najtežih bojišta, a u miru se ostvario kao pjesnik. »Mnogi nisu željeli stajati po strani suočeni s oklopno-mehaniziranim jedinicama JNA koje su krenule u rat za veliku Srbiju na ruševinama Jugoslavije. Ostavili smo svoje životne planove, škole i fakultete, radna mjesta – ne samo u Hrvatskoj, nego i u zemljama gdje živi hrvatska dijaspora – kako bismo zadnjemu udaru repa totalitarnoga zmaja stali na kraj«, rekao je Bajsić o svojim ratnim danima. Svjedoči i o »zahvatima« kardinala Franje Kuharića i bl. Alojzija Stepinca te govori o ratu u Ukrajini i snazi koju umjetnost ima u očuvanju istine o ratnim zbivanjima.

Ove godine slavi se 30 godina otkako je na brdu iznad Slavonskoga Broda, koje su stoljećima ispunjavali čokoti osunčanih vinograda, u Brodskom Vinogorju, nastala župa Uznesenja Blažene Djevice Marije koju prikazuje ovotjedna reportaža. Župa je osnovana i kao zavjet na kraju Domovinskoga rata s ciljem moliti za grad Brod i brodski kraj s jedne i druge strane Save. U župi koja bdije nad gradom ranjenim u ratu živi razgranato stablo aktivnih župnih zajednica.

Glavni orguljaš augustinske crkve u Würzburgu Hans-Bernhard Ruß, koji je nedavno na orguljama zagrebačke crkve sv. Marka održao koncert, govori o liturgijskoj ljepoti »kraljice instrumenata«.