Čitanje nikada nije »obveza« jer je svaka dobra knjiga uvijek obogaćenje za čitatelja, napominju iz »Obitelji i medija«. Na tom su tragu preporučili i nekoliko »klasika«, uglavnom kanonskih djela svjetske književnosti, ali i teoloških djela koja se mogu uzeti u ruke i za ljetnih dana.
Nepresušni izvori mudrosti
Među teološkim klasicima kojima se valja vraćati iz »Obitelji i medija« preporučaju »Isusa iz Nazareta«, jednu od najpoznatijih knjiga pape Benedikta XVI. »Ratzinger nadilazi okvire teologije i u knjizi će svi pronaći odgovor na pitanje tko je Isus Krist, bez obzira na svoju dob. Njegov je pristup povijesno-kritički, ali on donosi i pogled na Isusa iz Nazareta očima vjere. Knjiga će staviti na ‘ispit dosljednosti’ one koji vjeruju, kao što mirnima ne će ostaviti ni one koji ne vjeruju«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«.
Kao nepresušan izvor mudrosti iz »Obitelji i medija« preporučuju i »Ispovijesti« Aurelija Augustina. Djelo napisano na kraju 4. stoljeća pomaže u »razumijevanju koja je vrijednost života i u čemu je punina života«, napominju iz »Obitelji i medija« o djelu toga crkvenoga naučitelja.
Preporuka romana
Među beletrističkim naslovima koje su preporučili iz »Obitelji i medija« jest i knjiga talijanskoga autora Alessandra D’Avenije »Bijela kao mlijeko, crvena kao krv«. »Roman je namijenjen tinejdžerima jer govori o osobnom rastu protagonista koji preko svojih životnih događanja shvaća u čemu je ljepota davanja sebe u službi drugima. Protagonist knjige također shvaća da ljubav nije slijepa strast, koja se javlja poput oluje, nego pojava koja je prispodobiva mirnomu moru«, objasnili su iz »Obitelji i medija«.
Među naslovima koji su prevedeni na hrvatski jezik suradnici projekta »Obitelj i mediji« preporučili su roman »Gonič zmajeva«, američkoga pisca Khaleda Hosseinija, čija je radnja smještena u drugoj polovici prošloga stoljeća, razdoblju sovjetske vojne intervencije i talibanskoga preuzimanja vlasti u Afganistanu. »Knjiga pokazuje da nitko ne može biti toliko bezosjećajan da prepušta djecu patnji. Ali autor pokazuje da postoji i sloboda da se čine ispravne stvari, unatoč zlu. Pokazuje kako pronaći snagu za izdizanje iz trenutačne situacije i kako ispraviti pogrješke iz prošlosti«, saželi su iz »Obitelji i medija« glavnu nit knjige »Gonič zmajeva«.