Ove godine slavi se 30 godina otkako je na brdu iznad Slavonskoga Broda, koje su stoljećima ispunjavali čokoti osunčanih vinograda, u Brodskom Vinogorju, nastala župa Uznesenja Blažene Djevice Marije. Župa je osnovana 7. ožujka 1994., a nastala je razgraničavanjem župe Krista Kralja u Brodskom Varošu i župe sv. Antuna Padovanskoga u Podvinju na inicijativu tadašnjih njihovih župnika Stjepana Sokolovića i o. Alberta Thielemeira.
Za prvoga župnika došao je Pavao Madžarević iz Srijemske Mitrovice, na »ledinu« s dekretom bez adrese, i nastanio se u župi kao podstanar. Mjesni dom u Brodskom Vinogorju u kojem je već 1992. povremeno slavljena misa postao je središtem liturgijskih okupljanja vjernika. Nakon tri mjeseca podstanarstva kupljena je obiteljska kuća koja je pet godina bila župni ured i katehetski centar župe. Od tada su se svi susreti događali u mjesnom domu. Kako im je želja bila graditi zavjetnu crkvu Gospi na nebo uznesenoj, uz svesrdnu pomoć Grada, župljana i dobrih ljudi 1998. počela je gradnja. Temeljni kamen za župni pastoralni centar blagoslovio je papa Ivan Pavao II. u Mariji Bistrici 1998. kada je proglasio blaženim kardinala Alojzija Stepinca. Crkva je zamišljena projektom u sklopu župnoga pastoralnoga centra koji je zapravo još u gradnji. Vitalni prostori za normalno funkcioniranje župe najvećim su dijelom osposobljeni i u funkciji su.
Sadašnji župnik Krunoslav Karas u župu je došao prije šest godina. Rođen je 1979. u Osijeku, a odrastao je u Dardi. Za svećenika je zaređen 2006. te je bio na službi u župama u Osijeku, u Baranji, gdje je pokrivao pet sela, potom u Županji, iz koje je 2018. došao u župu u Vinogorje. Uz župničku je službu i povjerenik za Caritas slavonskobrodskih dekanata i duhovnik molitvene kampanje »40 dana za život«.
Pastoral na »gornjem gradu«
»U župi živi 2600 stanovnika, od čega 2438 katolika. Župa je osnovana i kao zavjet na kraju Domovinskoga rata s ciljem moliti za grad Brod i brodski kraj s jedne i druge strane Save. Crkva i pastoralni centar zamišljeni su tako da svojim djelovanjem pospješe upravo takve molitvene susrete. Najposebniji su velikogospojinski dani kada je taj »gornji grad« svježa oaza molitve, duhovnosti i zdrave pučke pobožnosti zbog kvalitetnih duhovnih ponuda tih dana u tematski osmišljenim devetnicama na kojima dnevno sudjeluje po više stotina vjernika, a u predvečerje i na svetkovinu Velike Gospe sudjeluje i više tisuća vjernika. Mise su redovito svakoga dana, a nedjeljom se slave tri mise, na kojima redovito sudjeluje petstotinjak vjernika«, ističe župnik Karas.
Prošle je godine bio 31 krštenik, prvopričesnika je bilo 23, a krizmanika 53. Vjenčao je 14 parova, imao je 26 sprovoda, a pohodio je 42 bolesnika. U župi djeluju župno pastoralno i ekonomsko vijeće, Caritas, zbor odraslih i dječji zbor, ministranti. Redovito se prije mise moli krunica, četvrtkom je euharistijsko klanjanje, a u korizmi križni put. Održavaju se kateheze za odrasle. Vjeroučiteljica Željka Peić drži vjeronauk za 4. razred osnovne škole, s. Pavka Dujmović, služavka Maloga Isusa, za 2. razred, a župnik za 3. razred, odnosno za prvopričesnike, kojih je ove godine bilo 29.
Preko Caritasa i tablete
Od osnivanja župe kao član ekonomskoga vijeća aktivan je i Ivan Marić sa suprugom. Prisjećajući se tih dana dogovaranja o gradnji kako crkve tako i žive zajednice, ističe da su bili posebno blagoslovljeni. »Župa je naša druga obitelj. Trudimo se sve raditi s ljubavlju kao Gospodinu. Tradicija druženja poslije svake nedjeljne mise uz kavu i čašicu rakije u prvim danima nastavljena je i traje sve do danas. Suradnja sa svim dosadašnjim svećenicima na visokoj je razini«, ističe vijećnik Marić.
U župi je aktivan i Matija Lovreković. Ističe da posla u župi uvijek ima, napose u dane Velike Gospe kada se svi više angažiraju i trude se njegovati župno zajedništvo. Bračni par Mladen i Mara Skert također su u župi aktivni od početaka. Prisjećaju se oni svojega neumornoga župnika Madžarevića koji je u svojem 20-godišnjem pastoralnom djelovanju ostavio velik trag za župu i prevođenjem knjiga Phila Bosmansa.
Ante Marić aktivan je u Caritasu. Kako je zaposlen u pučkoj kuhinji, svakoga dana dovozi hranu za nekoliko korisnika. Upoznat je sa situacijom u župi, a i u gradu, te točno zna komu je pomoć najpotrebnija. Ističe da u župi ima tek pet obitelji koje su u potrebi, kojima dovozi obrok. »Podijelimo svake godine drva potrebitima. Jednoj smo baki popravili krov, kod jedne smo sudjelovali u radnoj akciji čišćenja izgorjele kuće. Tijekom godine imamo korizmenu juhu koju je uveo župnik Madžarević, a prikupljamo hranu i kućne potrepštine kako za potrebiti u župi tako i za pučku kuhinju. Brinemo se za sve potrebite u župi, nekima plaćamo i režije, nabavljamo tablete«, kaže Marić.
Neumorne Stadlerove sestre
I po 18 sati molitve
Koliko su župi važne i kuharice prepoznatljivo je po njihovoj gostoljubivosti. Župljanka Marija Vrkljan šestu je godinu kuharica, a povremeno joj pomaže Gordana Kruljac. One ne samo da vrsno kuhaju, nego pomažu u svemu. Ističu kako župnik sve suradnike nagradi hodočašćima, koji su im posebni doživljaji.
U župi se već 13 godina vjernici okupljaju u Domu molitve koju vodi župljanin Bartol Pešorda. Ističe da se posebno trude okupljati mlade, dovesti ih do iskustva živoga Boga. U župu su došli kao mladi bračni par, a sada imaju osmero djece. Na zemljištu koje su dobili od tadašnjega župnika izgradili su obiteljsku kuću, u kojoj je dio prostora namijenjen baš za molitvu. Dnevna neprestana molitva tu potraje i 18 sati, a povremeno se održavaju karizmatski susreti. Duhovnik im je župnik Karas.
Brojni su župljani uključeni u molitvenu kampanju »40 dana za život«, čija je prva koordinatorica bila župljanka Iva Jergović. Poručuje da je cilj njihove ustrajne molitve zaustaviti pobačaj te da imaju više iskustava uslišanih molitava, spašenih života. Mnogim majkama pomogli su i duhovno i materijalno. Vjeroučiteljica u župi i članica pastoralnoga vijeće je Željka Peić. »Vjeronauk u župi drugačiji je od onoga u školi. U župi djeca sudjeluju u scenskim prikazima, a kroz druženja i priče više zapamte i nauče nego iz gradiva u školi«, ističe ta zauzeta vjernica čija su četiri sina i kći donedavno kao tamburaški sastav »Šokci za pet« svirali na misama.
Ministrantski reprezentativci
Bogatstvo župe zasigurno su ministranti. Ima ih 19, sedam djevojčica i 12 dječaka. Najstariji među njima je Mateo Kruljac, student treće godine teologije u Zagrebu. »Želja za ministriranjem rodila se od malih nogu jer me majka redovito dovodila na misu te u župi ministriram od 1. razreda osnovne škole. Mi smo ministranti najbliži oltaru, zato trebamo biti primjer kako unutar tako i izvan crkve. Teologija mi je bila jedini izbor nakon osnovne škole, a u župi ministriram kad god dođem doma«, ističe taj samozatajan mladić, koji će zasigurno, ako ne svećenik, biti pobožan i vrijedan čovjek te je već sada na ponos i svojoj obitelji i župi. Ponosan je na ministrante i njihov dugogodišnji voditelj Marko Brekalo, otac troje djece. Kako je završio školu za župne suradnike, a i po dolasku u župu bio je i stariji ministrant, povjerena mu je briga za ministrante, kojima on na susretima utorkom kroz kateheze i druge sadržaje približava nauk vjere.
Pripreme za 30. obljetnicu
U sklopu župnoga pastoralnoga kompleksa stanuje i umirovljeni svećenik mons. Stjepan Belobrajdić. Koliko ga u toj i svim dosadašnjim župama u kojima je djelovao vjernici poštuju i vole bilo je očito prošle godine kada su mu zajedno priredili proslavu zlatne mise. Bilo je to doista veličanstveno slavlje, a on im je tada s puno emocija zahvalio. Plodovi njegova pastoralnoga djelovanja itekako su vidljivi u cijelom dekanatu, kojemu je on bio dekan više godina. Ističe kako je Bogu zahvalan što još može u župi biti na korist Bogu i narodu.
Župljani se i ove godine devetnicom pripremaju za proslavu svetkovine Velike Gospe i 30. obljetnice župe, kada će svečano misno slavlje na vanjskom oltaru u parku pokraj crkve predvoditi pomoćni đakovačko-osječki biskup Ivan Ćurić.