BOGATSTVO BIOAKTIVNIH TVARI Sunčani cvijet za zdravlje

Foto: Shutterstock | Suncokret

Suncokret (lat., Helianthus annuus) biljka je s velikim potencijalom za zaštitu zdravlja zahvaljujući bogatstvu bioaktivnih tvari. Sjemenke suncokreta sadržavaju oko 50 posto višestruko nezasićenih masnih kiselina, od kojih najveći postotak otpada na esencijalnu linolensku masnu kiselinu (omega-6) i oleinsku kiselinu (omega-9) koje su korisne za snižavanje kolesterola u krvi. Nadalje, sjemenke su dobar izvor vlakana, vitamina (osobito E), selena, bakra, cinka, folata, željeza i još mnogočega.

Sjemenke i klice suncokreta imaju antioksidativno, protuupalno, antihipertenzivno i kardioprotektivno djelovanje zahvaljujući fenolnim spojevima, flavonoidima, polinezasićenim masnim kiselinama i vitaminima. Stoga se u narodnoj medicini rabe za liječenje niza bolesti, a posebno za srčane i respiratorne bolesti. Čaj napravljen od listova suncokreta djeluje kao diuretik (odstranjivanje tekućine iz organizma) i ekspektorans (pomaže u iskašljavanju), a koristan je i za snižavanje temperature. Zgnječeni listovi rabe se kao oblog kod oteklina i ugriza kukaca.

  • Sjeme suncokreta sadržava oko 20 % proteina bogatih sumporom. Ti proteini korisni su za brojne metaboličke procese u organizmu, rad mišićnih i skeletnih stanica, proizvodnju inzulina i kao antioksidans.
  • Sjemenke suncokreta bogat su izvor fenilalanina, tvari koja pomaže pri uklanjanju bola, a zbog protuupalnoga i analgetičkoga djelovanja preporučuju se i kod artritisa.
  • Protiv kašlja koristan je uvarak u kojem su kuhane sjemenke suncokreta.
  • Suncokretovo ulje i njegovi derivati često se rabe kao sastojci u hidratantnim kremama, losionima i balzamima za usne zbog svojih hidratantnih i umirujućih svojstava.
  • Ulje suncokreta je lagano, nekomedogeno (ne začepljuje pore) i pogodno za sve tipove kože, uključujući masnu i aknoznu kožu.