UČITELJI SU PUNO VIŠE OD PRENOSITELJA ZNANJA Najvažniji poziv za razvoj društva

učiteljica; Dan učitelja
Foto: Shutterstock | Učitelji imaju puno više uloga od prenositelja znanja. Oni su potpora i pomoć djeci te im pomažu izgraditi samopouzdanje

Iako je svaki posao cijenjen i pridonosi društvu, ne može se i ne smije izostaviti posao učitelja kao temelj izgradnje društva. Kako bismo napredovali, kako bi kultura opstala i kako bi se znanje prenosilo s naraštaja na naraštaj, osim Božje riječi, obitelji i okoline, prvi pristup društvu u kojem rastemo daju nam učitelji. Prate naš napredak, usmjeravaju nas k interesima i potiču razvoj naših talenata i ambicija. »Sve Pismo, bogoduho, korisno je za poučavanje, uvjeravanje, popravljanje, odgajanje u pravednosti, da čovjek Božji bude vrstan, za svako dobro djelo podoban« (2 Tim 3, 16-17).

Učitelj i u Bibliji

Učitelji ipak imaju puno više uloga od prenositelja znanja. Oni su potpora i pomoć djeci, pomažu im izgraditi samopouzdanje, mijenjaju živote i ponajviše razumiju da su djeca budućnost. Važnost učitelja spominje se i u Bibliji.

Važnost učitelja spominje se i u Bibliji. Jedan od prvih učitelja upravo je Isus Krist koji svoje apostole prve poučava o Bogu

Jedan od prvih učitelja upravo je Isus Krist koji svoje apostole prve poučava o Bogu, njegovoj riječi i kršćanskom načinu života, a potom to prenosi i ostalima.

I Isusa su zvali Učiteljem, a on je rekao: »Nije učenik nad učiteljem. Pa i tko je posve doučen, bit će samo kao njegov učitelj« (Lk 6, 40). I u prvom poglavlju Mudrih izreka govori se o mudrosti i pouci, o tome da se razumne riječi trebaju shvatiti, a umna pouka primiti, da se dadne pamet neiskusnima i da se razumiju riječi mudraca, pri čemu je »strah Gospodnji početak spoznaje, ali ludi preziru mudrost i pouku« (Izr 1, 7).

Za stvaranje bolje budućnosti

A pouku nam daju upravo učitelji, čiji je svjetski dan uveo UNESCO, a slavi se 5. listopada kako bi se učiteljima diljem svijeta odala čast i podsjetilo na ozbiljnost njihova posla, kao i trud koji je uložen u stvaranje bolje budućnosti za naše društvo i svijet.

Majka Terezija pobrinula se za brojne potrebite, a nama je poslala bitnu poruku: »Ako ne možeš nahraniti stotinu ljudi, nahrani samo jednoga čovjeka.«

»Biti učiteljica ili učitelj danas, u vremenima globalnih kriza, čin je hrabrosti, povjerenja i nade u to da možemo i imamo čemu poučiti nove generacije, uvjerenja u to da dolaze bolja vremena. Naš odnos (…) prema učiteljima i učiteljicama odličan je test toga gdje smo kao društvo i koje su nam vrijednosti. Danas je prilika da na taj test odgovorimo odmah, neodgodivo i svrhovito«, prenijela je Kronika požeško-slavonska uz Svjetski dan učitelja 2023.

Ususret novoj školskoj godini

Bliži se kraj ljetnih praznika i početak nove školske godine pa se tako učenici pripremaju na ponovno obavljanje svojih školskih obveza. Za one kojima će ovo biti prva školska godina cijelo iskustvo pripremanja bilježnica, knjiga i ruksaka zasigurno je neobično i možda pomalo zbunjujuće. Škola je mjesto susreta, znanja i sklapanja novih prijateljstava. Prije početka svake školske godine bitno je djetetu objasniti da škola, kao ni jedno drugo mjesto, ne smije biti mjesto ismijavanja, vrijeđanja i omalovažavanja jer je svaka osoba stvorena na Božju sliku kako bi svojom posebnošću živjela Božju riječ. Roditelji su prvi učitelji svoje djece i njihova je dužnost dijete naučiti poštovanju bilo koje osobe, od svojih vršnjaka pa sve do učitelja i starijih, jer svaka je osoba vrijedna ljubavi.

Međunarodni dan milosrđa kao podsjetnik na zakon ljubavi

»Nismo svi stvoreni da radimo velike stvari. Ali zato možemo raditi male stvari s puno ljubavi«, rekla je sveta Majka Terezija, koju smatramo uzorom ljubavi prema najpotrebitijima. To je samo jedna od brojnih poruka kojima nas ta velika svetica, iako je više nema, neprestano podsjeća na najvažniji zakon – zakon ljubavi. Godišnjica smrti svete Majke Terezije je 5. rujna, kada se slavi i Međunarodni dan milosrđa pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda. Toga je dana i njezin liturgijski spomendan u Katoličkoj Crkvi. Dan milosrđa utvrđen je rezolucijom koju je 17. prosinca 2012. usvojila Opća skupština UN-a.

Filipinski kardinal Luis Antonio Tagle prije nekoliko je godina naglasio važnost društvene povezanosti, čime se senzibilizira društvo da nastavi pomagati potrebitima. Kardinal je naglasio kako je velika važnost UN-ova odabira datuma u tome što se istodobno slavi Međunarodni dan milosrđa i obljetnica smrti svete Majke Terezije, koja je svoj život posvetila služenju Gospodinu upravo pomaganjem najsiromašnijima.

Filipinski kardinal Luis Antonio Tagle prije nekoliko je godina naglasio važnost društvene povezanosti, čime se senzibilizira društvo da nastavi pomagati potrebitima

Majka Terezija pobrinula se za brojne potrebite, a nama je poslala bitnu poruku: »Ako ne možeš nahraniti stotinu ljudi, nahrani samo jednoga čovjeka.« Sveta Majka Terezija rođena je 26. kolovoza 1910. u Skoplju u albanskoj obitelji kao Agneza Gonxha Bojaxhiu. Odmalena je bila aktivna u rodnoj župi, koju su tada vodili isusovci, a u osamnaestoj se godini pridružila irskim redovnicama poznatima po misionarskom radu. Dobila je redovničko ime sestra Marija Terezija, a 1929. uputila se u misije u indijsku Kalkutu, gdje je položila prve zavjete i poučavala u školi za djevojke. Ondje je položila i vječne redovničke zavjete te postala poznata kao Majka Terezija. Najpoznatija je po osnutku reda Misionarke ljubavi 1950. godine, od kada se sa svojim susestrama – kojih danas ima po cijelom svijetu – brine o siromašnima.

Majka Terezija svojim je mislima i riječima dijelila utjehu za svojega života, a jednako to radi i danas. Proglašena je blaženom 2003., a svetom 2016. godine. Mudre misli Majke Terezije teško je sabrati u jedan tekst, a vrijednost svih njezinih riječi teško je opisati. »Nikada ne dopusti da sretneš nekoga tko nakon susreta s tobom ne će biti sretniji«, samo je još jedna od mudrih rečenica koje nam je ostavila u nasljeđe.

Pozitivan utjecaj na mlade učiteljski je cilj

O važnosti i odgovornosti učiteljskoga poziva razgovarali smo s Ivom Lovrenc. Nakon opće gimnazije u Grubišnom Polju Iva je upisala Učiteljski fakultet u Zagrebu, a motivacija se krije u ljubavi prema radu s djecom. »Volim rad s djecom, kreativne aktivnosti, volim odgajati i prenositi znanje na druge. Osim škole vodim i dječje folklorne skupine tako da sam stalno u okruženju djece«, otkriva nam Iva.
Odgovornost učitelja ogleda se u tome što, uz roditelje, upravo oni imaju ponajveći utjecaj na djecu. »To je velika odgovornost, ali upravo mi to kreativno zanimanje pruža priliku da pozitivno utječem na mlade naraštaje, što je moj cilj. Puno nas ne zna iz kakvih obitelji dolaze djeca s kojom svakodnevno radimo, stoga je bitno pružiti potporu svoj djeci i prijateljski im pristupiti kako bi se uz nas osjećala sigurno i zaštićeno.«
Nova je školska godina pred vratima, a za njezin lakši početak naša sugovornica upućuje poneki savjet: »Kako bi se djeca što prije priviknula na školske obveze, bitno im je pozitivno govoriti o školi. Djeca vole rutinu i navike, stoga odmah na početku trebaju dobro organizirati vrijeme – odrediti vrijeme za učenje, igru, druženje, odmor. Djeca ne vole neizvjesnost, stoga je važno da znaju što ih čeka. Prve dane učenicima treba ponuditi zabavne sadržaje i aktivnosti kako bi lakše prihvatili povratak u školske klupe. Svim učenicima, učiteljima i stručnim suradnicima želim sretnu i uspješnu novu školsku godinu!«

 

Priredili: A. Bukovac, V. Lukačin, I. Moslavac, I. Tomić