Glas Koncila br. 42/2024.

ČUDOTVORNA GOSPA SINJSKA ODSAD U »PAPINSKOM DOMU«
Crkva Gospe Sinjske postala manjom bazilikom
RELIKVIJE ZA BUDUĆNOST
INTERVJU: AMERIČKI TEOLOG DR. WILLIAM T. CAVANAUGH
PEČENJE NA PLASTICI NIJE KULINARSKA VJEŠTINA
RIJEČKA ŽUPA GOSPE LURDSKE
ROMOBILSKI NARAŠTAJ
ISTARSKI, MEĐIMURSKI I ZAGORSKI KARITATIVAC MARKO BILIĆ
OKUSI DISTOPIJE (9)
KOMPARATIST KREŠIMIR ŠIMIĆ
DRUŽE LI SE ANĐELI S ISUSOM?
DRUŠTVENE MREŽE I AUTENTIČNI LJUBAVNI ODNOSI (1)

 

Iz tiska je izašao novi broj Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 20. listopada.

Povijesni događaj svečanoga proglašenja crkve Čudotvorne Gospe Sinjske papinskom manjom bazilikom koji je okupio više tisuća vjernika nosi naslovnicu novoga broja.

U fokusu novoga broja su i dva velika događaja – čašćenje relikvija sv. Franje Asiškoga u Zagrebu čime je proslavljena 800. obljetnica rana sv. Franje Asiškoga te višestruko slavlje obljetnica u Karlovcu na kojem je rektor Josipova svetišta učinio prvi korak prema proglašenju karlovačkoga svetišta manjom bazilikom.

O izlasku svetaca komentar piše glavni urednik Glasa Koncila Branimir Stanić. »Da se vjernički gleda, moglo bi se zamijetiti da se upravo ovih dana događa reakcija odozgo; kao da samo nebo silazi među hrvatske vjernike, pohađa mjesne Crkve, donosi utjehu i ohrabrenje za vremena koja dolaze«, piše urednik Stanić spominjući aktualni pohod relikvija sv. Franje Asiškoga, ali i prisjećajući se relikvija svetaca koje su protekloga desetljeća dolazile u Hrvatsku.

»Svijet nije postao ‘raščaran’, (…) nego se očaranost samo prebacila s Boga i Crkve na kapital i državu«, objašnjava tako idolopoklonstvo današnjice američki teolog William T. Cavanaugh u središnjem intervjuu. Prokazavši u nedavno objavljenoj studiji »Uporabe idolopoklonstva« duhovne zamke konzumerizma i nacionalizma, ravnatelj Centra za svjetsko katoličanstvo i međukulturnu teologiju pri Sveučilištu »DePaul« sredstvo borbe protiv suvremenih idola pronalazi u životu prve Crkve. »Budući da je došao Mesija, može se drugačije živjeti; štoviše, ta je razlika života dokaz da je Mesija uistinu došao. Poziv kršćana ostaje istim i danas: ne nametati drugima promjenu odozgor nadolje, nego mijenjati sebe odozdo nagore.«

Četiri stoljeća duga povijest riječkoga kapucinskoga samostana i kasnije uz njega osnovane župe Gospe Lurdske vezana je uz mnoge značajne početke. Naime, to je prvi kapucinski samostan u Hrvatskoj, tu je bila prva provincijska kuća toga reda, a upravo je na tom mjestu počelo štovanje Gospe Lurdske u Hrvatskoj. Danas župa ima oko 5000 župljana, a u njoj su odnedavno četiri svećenika redovnika. Kako u kapucinskom domu svetaca čak i pjesma postaje Caritas otkriva ovotjedna reportaža.

Kateheta, karitativac i izvanredni djelitelj pričesti Marko Bilić svjedoči kako je služenje Bogu nakon Pule i Međimurja nastavio u Zaboku u župi sv. Jelene Križarice.

Knjiga nad knjigama – tim će riječima Sveto pismo nerijetko opisati čak i vjernik koji rijetko za njim poseže. U Mjesecu hrvatske knjige i Marulićevoj godini prof. dr. Krešimir Šimić za Glas Koncila govori o »knjizi nad knjigama« i kako ona može spasiti književnost od rastakanja.