Jedan zahtjev za prijateljstvo ili novi pratitelj na društvenoj mreži dovoljni su da se upadne u tisuću iskušenja, osobito ako odnos između supružnika ili zaručnika baš u tom trenutku prolazi kroz krizu, podsjećaju iz »Obitelji i medija«. Europski projekt navodi i da 80 posto odvjetnika koji su registrirani u Američkoj asocijaciji obiteljskih pravnika smatra da su društvene mreže ključan uzrok raspada brakova i velikoga broja rastava.
U posljednjih nekoliko godina na američkim se sudovima u brakorazvodnim parnicama od supružnika traže i lozinke njihovih društvenih mreža, ne bi li se tako utvrdilo jesu li sumnje za bračnu nevjeru opravdane.
»Godinama smo umreženi, do mjere u kojoj je nezamislivo da danas netko može iskusiti duboku usamljenost. Ali osjećaj usamljenosti u porastu je u posljednje vrijeme upravo zbog hiperpovezanosti, koja ne samo da nije pomogla ranjivim pojedincima da se prestanu samoizolirati, nego je zapravo stvorila novu boljku našega vremena: digitalnu usamljenost«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija« i dodaju: »Koliko je samo ‘spojeva naslijepo’ predloženo i prihvaćeno preko društvenih mreža? Koliko takvi susreti udružuju djevojke, koje se mogu osjetiti i polaskano kada im na mrežama dođe takva poruka nekoga muškarca? Zato je uvijek bolje susretati se s ljudima koje smo upoznali u stvarnom životu. Društvene mreže dobre su za učvršćivanje veza koje već postoje, a nikako za veze koje to tek trebaju postati!«
Veze koje se uspostavljaju u virtualnom svijetu, bilo one prijateljske, bilo one ljubavne, napominju iz »Obitelji i medija«, u pravilu su površne i u njima se ne razvijaju iskreni odnosi povezanosti i odgovornosti za drugoga. »Postoje nebrojene ‘sobe za razgovor’ i stranice na kojima se mogu upoznati drugi ljudi, no sve su to odnosi koji nisu emotivno zahtjevni i mnogima služe kao bijeg od stvarnih odnosa, koji itekako znaju biti i umarajući«, upozoravaju iz »Obitelji i medija«.