Audiovizualna baština sastavni je dio nacionalnoga identiteta svake zemlje pa se tako smatra izrazito dragocjenom i u Hrvatskoj. Stvaranje vrijednih audiovizualnih sadržaja može se povezati i s važnošću religije u našem životu. Stvaranje i kreiranje sadržaja od velike je važnosti za obogaćivanje čovjekova duha, a obogaćen duh osobe otvoren je ljepoti i blizu Bogu, našemu Stvoritelju. »Pa ipak, naš si otac, o Jahve: mi smo glina, a ti si naš lončar – svi smo mi djelo ruku tvojih« (Iz 64, 7). Bog kao Stvoritelj iz nas nerijetko progovara kroz umjetničko stvaralaštvo, čemu dakako pripadaju i audiovizualna djela.
Obogaćivati sebe i druge
Audiovizualna baština obuhvaća sve oblike pokretnih slika i zvukova koji su obilježili civilizaciju 20. i 21. stoljeća. Na 33. Općoj skupštini 2006. godine UNESCO je Svjetskim danom audiovizualne baštine proglasio 27. listopada. Slavljenjem Dana audiovizualne baštine želi se naglasiti važnost podizanja svijesti o audiovizualnim dokumentima koji čine važan dio kulture svake zemlje.
Prema Zakonu o audiovizualnim djelatnostima audiovizualnim djelima pripadaju svi igrani i dokumentarni filmovi, animirani filmovi, eksperimentalni filmovi, multimedijski i transmedijski projekti, televizijske serije i filmovi, videoigre te sva druga audiovizualna djela koja su umjetnički ili autorski izraz bez obzira na tehnologiju kojom su nastala, podlogu na kojoj su fiksirana te način na koji se prikazuju. Audiovizualne sadržaje treba zaštititi jer svojom jedinstvenošću i posebnošću čine izričaj naroda kojemu pripadaju. Poznato je da mnogim audiovizualnim zapisima prijeti izumiranje ako ih se ne prebaci u digitalni oblik. Mnogo svjetske audiovizualne baštine nepovratno je izgubljeno zbog zanemarivanja, uništavanja i propadanja audiovizualnih djela, čime je osiromašeno čovječanstvo. Poticanje stvaranja i očuvanja stvorenoga audiovizualnoga sadržaja je važno, a upravo je Hrvatski audiovizualni centar javna ustanova koja se bavi poticanjem proizvodnje audiovizualne djelatnosti i promicanjem audiovizualne kulture.
Potreba za stvaranjem i izražavanjem kroz umjetnost u čovjekovoj je biti. Mnogi se izražavaju upravo stvaranjem audiovizualnih sadržaja, čime ne obogaćuju samo sebe, nego i druge, ostavljajući trajnu vrijednost vlastitomu narodu i kulturi. Kreativnost i stvaranje čine bitan dio našega života, a glavni je umjetnik Bog, na čiju smo sliku stvoreni.
Profesijom pridonositi razvoju vjere
Svjetski dan audiovizualne baštine, koji se slavi 27. listopada, odlična je prilika za isticanje vrijednosti svih audiovizualnih materijala, za savjete o njihovu očuvanju i za uživanje u odabranim djelima, filmovima te televizijskim i radijskim emisijama. Gradovi diljem Hrvatske proslavljaju taj dan projekcijama filmova koji su često posvećeni nekima od najizvrsnijih hrvatskih redatelja.
Tako će publika u nedjelju 27. listopada te prethodnim danima u kinu Tuškanac u Zagrebu moći uživati u filmu »U raljama života«, a u Centru za kulturu Korčula i Centru za kulturu Čakovec gledat će se »Tajna starog tavana«. Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu svjetski dan audiovizualne baštine proslavit će besplatnom projekcijom filma »Za sreću je potrebno troje«.
Mediji su u svagdašnjem životu neizbježni. Okruženi smo medijskim sadržajem i prvi put u povijesti, pojavom novih medija, svatko od nas ima priliku kreirati i plasirati svoj sadržaj preko društvenih mreža ili interneta. Ipak u moru poruka čovjek se lako izgubi. Vrijednosti su poljuljane, poruke dvosmislene, mišljenja polarizirana. Kako se snaći u novom društvu? Kako sačuvati svoje vrijednosti i »navigirati« kroz moderno društvo?
Na ta su pitanja odgovor dali brojni katolički kreatori koji svoje platforme i medijske sadržaje posvećuju upravo katoličkim temama i vrijednostima. Pružaju nam obilje sadržaja koji nas usmjeravaju na dobar put i pomažu nam pronaći zajednicu koja dijeli naša mišljenja i perspektive.
Primjerice, svjedočanstvo Danijela Crneka prikazuje nam zagrebačkoga akademskoga snimatelja koji je svoje znanje iskoristio za snimanje dokumentarca o krašićkom župniku Josipu Vranekoviću, potpori i pratitelju blaženoga Alojzija Stepinca. Više o tome pročitajte u svjedočanstvu.
Postoje brojni poznati igrani filmovi posvećeni upravo biblijskim pričama, poput »Pasije« (The Passion of the Christ) koji prikazuje Isusov život ili filmova posvećenih svetcima, kao što je »Molokai: Priča o. Damjana« (Molokai: the Story of Father Damien) koji prati život apostola gubavaca koji je djelovao na havajskom otoku Molokaiju. Osim igranih filmova, važni su i dokumentarni filmovi, kao što je i onaj Krunoslava Novaka »Madrecitas – Službenice milosrđa«, koji prikazuje život misionarki u Ekvadoru, djelovanje redovnica koje su se 1988. uputile u Palo Quemadu širiti Božju riječ i pomoći tamošnjemu stanovništvu.
Osim toga »Nova Eva« je kanal na YouTubeu koji nudi širok spektar podcasta, glazbe i ostalih sadržaja namijenjenih katolicima. Postoje i brojne glazbene skupine koje se posvećuju duhovnoj glazbi. Sestre Palić, »Božja pobjeda«, »Fides« i brojne druge skupine pridonose hrvatskoj glazbenoj sceni svojom duhovnom glazbom. Nadalje, Laudato TV televizija je posvećena katoličkomu sadržaju, a po pitanju podcasta otvara se prostor i za hrvatske autore. Na hrvatskoj sceni prepoznajemo podcast Bitno.neta, a od stranih Bible in a Year.
Katoličkih medijskih sadržaja ima puno, gotovo na svim platformama, pa stoga nema straha od gubljenja vlastitih vrijednosti i »navigiranja« u svijetu prepunu pogrješnih poruka. Prostor za duhovnost i Božju riječ uvijek će se pronaći, a ovo su samo neke preporuke za lakše i kvalitetnije praćenje katoličkoga medijskoga sadržaja.
Priredili: A. Bukovac, V. Lukačin, I. Moslavac, I. Tomić