Administracija Donalda Trumpa početkom 2025. godine uputit će službeni zahtjev svim američkim vodoopskrbnim centrima da prestanu s fluoriranjem pitke vode. Tako će se, nakon nedavne najave zabrane hormonskih blokatora i kemijskoga nasilja nad spolnošću djece, federalna vlada SAD-a obračunati i s kemijskim nasiljem nad vodom za piće.
Fluoriranje vode postupak je dodavanja fluorosilikatne kiseline, što mnogi vodoopskrbni centri u SAD-u provode već 70-ak godina. Razlog fluoriranja pitke vode u gradskim vodovodima prevencija je nastanka karijesa u djece, odnosno dentalna higijena. U Američkom centru za kontrolu bolesti (CDC) fluoriranje vode smatraju »jednim od deset najvećih postignuća u zaštiti javnoga zdravlja«.
Nema podataka
No znanstveni dokazi o vrijednosti fluoriranja vode i sprječavanju karijesa nisu uvjerljivi, a podatci su zastarjeli. U velikoj preglednoj studiji iz ugledne organizacije »Cochrane« autori zaključuju: »Znanstveni podatci koji pokazuju učinkovitost fluoriranja vode u prevenciji karijesa ne ispunjavaju visoke znanstvene kriterije i nema ih dovoljno« (Cochrane Database Syst. Rev. 2024:CD010856).
Štoviše, postoje i znanstveni radovi koji upozoravaju na štetnost svakodnevnoga pijenja vode obogaćene fluorom. Zbog takvih je upozorenja Edward Chen, bivši sudac Okružnoga suda SAD-a u Kaliforniji, naredio američkoj Agenciji za zaštitu okoliša (EPA) da provede opsežnu procjenu rizika.
Industrijski otpad
Robert Kennedy Jr. podsjeća da je fluor običan nusprodukt proizvodnje fosfatnih gnojiva, a svakodnevnu izloženost fluoriranoj vodi povezuje s nizom oboljenja: »Fluor je industrijski otpad, a pijenje fluorirane vode povezano je s artritisom, lomovima kostiju, rakom kostiju, nižim kvocijentom inteligencije, neurorazvojnim poremećajima i bolestima štitnjače.« Budući da Kennedy predvodi političku i zdravstvenu kampanju »Učinimo Ameriku opet zdravom« (MAHA), mogu se očekivati velike promjene u vodoopskrbnim centrima širom SAD-a.
Znanstvena kontroverza
Bez obzira na uspjeh ili neuspjeh najavljenih promjena, učinak u javnosti već postoji – potreba (ili ne) za fluoriranjem vode više nije tabu-tema niti je djelotvornost fluora samorazumljiva činjenica. Iz najviših političkih krugova SAD-a i predstavnika mjerodavnih institucija fluor u vodi za piće proglašen je, u najmanju ruku, znanstvenom i zdravstvenom kontroverzom. Slijedeći političke najave i zdravstvene upute, neki su gradski vodovi već isključili fluor iz slavine (na primjer u Salt Lake Cityju).
Kemijsko cijepljenje
Osim što nedostaju uvjerljivi znanstveni podatci koji bi opravdali fluoriranje vode, taj kemijski postupak za mnoge je ljude vrsta zdravstvenoga nasrtaja. Fluoriranje pitke vode nalikuje na kemijsko cijepljenje – svi su prisiljeni popiti preventivne planove zdravstvenih institucija. Krajnje korisnike vodovodnih usluga nitko nije pitao žele li fluorosilikatnu kiselinu ili natrijev fluorid u svojoj čaši. Iako plaćaju kubike potrošene vode, nemaju pravo na izbor – fluor ili ne.
Halogeni u pitkoj vodi
Fluoriranje vode nije popularno na svim kontinentima. Znatnije se provodi tek u Brazilu i Australiji. Ukidanje fluora u američkoj vodi nema poseban učinak na Europu u kojoj je taj kemijski postupak odavno ukinut. No zabrana može obnoviti javne rasprave o – kloriranju vode.
To je postupak kemijske dezinfekcije pitke vode, kojim se sprječava pojava štetnih mikroorganizama u vodi, ali se zbog oksidativnoga i neselektivnoga djelovanja klora omogućuje pojava vrlo štetnih spojeva. I kloriranje je vrsta kemijskoga cijepljenja, preventivne mjere o kojoj nema javne rasprave. Ipak, za one koji su »alergični« na medicinske patronate nad zdravljem, još uvijek postoji izbor – zubna pasta s dodatkom fluora i voda iz boce bez klora.