GRADITELJ SARAJEVSKE KATEDRALE 15. prosinca 1932. umro Josip Vancaš

Josip Vancaš

Podatak da je projektirao sedamdeset crkava već bi bio dovoljan da se prisjetimo arhitekta Josipa Vancaša.

Rođen je 22. ožujka 1859. u Šopronju u Mađarskoj. U Zagrebu je završio realnu gimnaziju, a zatim pohađao Politehniku i Akademiju likovnih umjetnosti u Beču. Godine 1884. preselio se u Sarajevo. Osim crkava, projektirao je stambene kuće, škole, palače, zgrade, hotele i kavane. Najvažnije mu je djelo u Sarajevu katedrala Srca Isusova, u prijelaznom stilu neoromanike i neogotike. Izgradnja je započela 1884., a završena 1889. Projektirao je još Zavod sv. Augustina, danas zgradu Muzičke akademije, crkvu sv. Antuna Padovanskoga, crkvu Uznesenja Marijina na Stupu, nadbiskupsko sjemenište s crkvom sv. Ćirila i Metoda, crkvu Kraljice sv. Krunice, crkvu Presvetoga Trojstva i franjevački samostan, župne crkve sv. Mihovila u Varešu, sv. Jurja u Desiniću, sv. Nikole u Krapini, sv. Ivana Krstitelja u Konjicu, Prečistoga Srca Marijina u Bijeljini, katoličke crkve u Žepču, Bosanskom Brodu, Kraljevoj Sutjesci, Zenici, Kiseljaku i na Bledu, katoličko groblje na Koševu, biskupsko sjemenište s crkvom u Banjoj Luci i dr. Projektirao je pregradnje franjevačkih crkava u Gučoj Gori kod Travnika, na Gorici u Livnu i u Tolisi. Dizajnirao je brojne oltare. Radove je izlagao na svjetskim izložbama u Budimpešti, Beču i Parizu te na pokrajinskim u Zagrebu, Osijeku i Trstu.

Suautor je monografije »Stolna crkva u Đakovu« 1900. Surađivao je u sarajevskom »Hrvatskom dnevniku«, »Vrhbosni«, »Večernjoj pošti« i »Jugoslavenskom listu« i drugdje te u »Hrvatskoj straži«, gdje je 1932. objavio tekst »50-godišnjica Vrhbosanske nadbiskupije i Katoličke crkve u Herceg-Bosni«.

Bio je član Bosansko-hercegovačkoga sabora od 1910. do 1915., pročelnik građevnoga i željezničkoga odbora Sabora, predsjednik Hrvatske katoličke udruge, a stranke od 1913. spojene s Hrvatskom zajednicom, član HAZU-a i Družbe »Braća hrvatskoga zmaja«. S Ivom Pilarom išao je 17. kolovoza 1917. u audijenciju kralju Karlu zahtijevati rješenje hrvatskoga pitanja u smislu »trijalizma«. Umro je u Zagrebu 15. prosinca 1932., a pokopan je na Mirogoju. Jedna ulica u središtu Sarajeva nosi njegovo ime. (L)