Čula sam nedavno prvi put za krug vječnih misa. Već sam pomislila da je to jedan od onih molitvenih lanaca koji potiču praznovjerje. No prijateljica me razuvjeravala da su te mise povezane uz redovnike. Postoje li zaista takve mise?
Štefica K.
Vaša je prijateljica u pravu, a mi smo odgovor potražili na internetskoj stranici družbe Misionara Krvi Kristove koji su objasnili što je »krug vječnih svetih misa« ističući da njihova redovnička zajednica – slično kao i druga misijska djela – ima vlastiti tzv. krug vječnih svetih misa. Papa Lav XIII. blagoslovio je tu inicijativu 1886. godine kako bi na taj način dao poticaj za podupiranje misijskih djela Crkve, a »vječnom« se zove zato što se svaki dan slavi misa, dokle god je družbe Misionara Krvi Kristove, godišnje 4000 misa za sve koji su upisani u knjigu kruga vječnih misa. Iz družbe dodaju i koga i s kojom nakanom možemo upisati u krug, pa tako navode »djecu i mlade – kako bi izrasli u dobre i poštene kršćane i uspješno započeli život; bolesne – da im se vrati nada u ozdravljenje, da zadobiju milost strpljivosti kako bi mogli podnositi različita trpljenja i svoju patnju prikazivati za Misionare; nepomirene s Bogom i Crkvom – kako bi se izmirili s bližnjima i vratili dobrom Nebeskom Ocu, te pokojne – da što prije dožive trenutak u kojem će vječno gledati Lice Očevo«.
Prema tumačenju družbe Misionara Krvi Kristove taj upis u krug može biti prekrasan prigodni duhovni dar povodom rođendana ili imendana, sakramenta krštenja, prve pričesti, potvrde, ženidbe, polaganja vječnih zavjeta, đakonskih i svećeničkih ređenja, različitih godišnjica ili jubileja, a svi koji su za života upisani u krug uživaju plodove tih misa i nakon smrti. Stoga ne treba slati obavijest o njihovoj smrti. Nadalje, u krug se ne može upisivati skupno, npr.: obitelj, bračni par, određena zajednica, duše u čistilištu i sl., a novčana sredstva od kruga vječnih misa namijenjena su podupiranju i razvoju misijskoga djela družbe i izobrazbi novih misionara. Prilog za upis za svaku je pojedinačnu osobu kao i uobičajena naknada za misu, odnosno 10 eura, a iz družbe šalju i potvrdu o upisu dobročiniteljima – sličicu s ispisanim imenom i prezimenom osobe te datumom upisa u krug, a ostale detalje pronađite na službenoj stranici: https://www.cpps.hr/blog/krug-vjecnih-svetih-misa/.
Mnogi posljednjih dana govore o filmu »Konklava«. Čitao sam i po društvenim mrežama različite recenzije. Biste li Vi preporučili gledanje toga filma?
K. M.
Kako film nismo gledali, nećemo Vam dati sud o njemu, ali načelno možemo reći da mudro činite što čitate recenzije, posebno ako u njima o filmu svoje mišljenje iznose i filmski kritičari koji razumiju što konklave zapravo znače, a i katolički nauk, pa ćete na temelju tih kritika donijeti i svoj sud. U svakom slučaju, kako je riječ o igranom filmu, pretpostavka je da mu treba pristupati kao – fikciji – nečemu što možda naznačuje neke događaje i procese, ali se u radnju i život likova uvijek unosi i puno mašte, a psihološki, moralni i drugi profil filmskoga lika i glumaca ovisi o namjerama scenarista, redatelja i producenata filma. Ako su njihove namjere prikazati nekoga nemoralnim, pohlepnim, častohlepnim – i općenito rečeno, zlim – takvim će ga i prikazati, ali to ni po čemu ne mora odgovarati stvarnim karakternim crtama neke osobe ili institucije. Možda će Vam pomoći i razmišljanje američkoga biskupa Roberta Barrona iz biskupije Winona-Rochester koji ga je gledao i koji kaže da je riječ o negativnom prikazu Crkve, kardinala i izbora pape, prenio je Bitno.net. U istoj se vijesti dodaje da film propagira woke-ideologiju te da ne zaslužuje gledanje. I Katolička liga za vjerska i građanska prava negativno se izrazila o filmu, istaknuvši da je riječ o antikatoličkoj propagandi, daleko više nego o umjetničkom djelu, bez obzira na sjajne kinematografske sekvence i isto takvu glumačku postavu.