VRATA NADE O BOŽIĆU 2024. Blagotvorni propuh

Foto: L'Osservatore Romano | Otvorivši Sveta vrata papa Franjo otvorio Izvanrednu svetu godinu milosrđa

Božić 2024. godine poseban je po tome što papa Franjo na Badnjak navečer otvara sveta vrata na bazilici sv. Petra, čime započinje Sveta godina 2025. za Crkvu katoličku. Jubilej u nedjelju 29. prosinca prema planu otvaraju i svi biskupi svijeta u svojim biskupijama, uključujući i hrvatske biskupe. Već samim time da se u svijetu u kojem se velesile natječu koja će kojoj prva razvaliti vrata, tko će komu uništiti i opljačkati kuću, i tko će u svoje riznice zaključati najviše bogatstva – znakom spasonosne nade postaje to da Crkva otvara vrata kroz koja svi mogu ući, bez razlike. Time će Crkva, a preko nje i svijet, doživjeti ovoga Božića blagotvoran propuh za djelovanje Duha Svetoga, što je povlastica kakva se redovito doživljava samo četiri puta u stoljeću. Može se i ovako reći: upravo preko gesla Svete godine 2025. – »hodočasnici nade« – Crkva postaje znakom nade u doba posvemašnjega beznađa u svijetu.

Postoji, naime, velika napast kojoj samo rijetki odolijevaju – da se u teškim vremenima prednost ne daje neprevarljivoj nadi, nego zavodničkomu beznađu. Božićno se otajstvo tomu svojski opire. Kada se Isus rodio u betlehemskoj štalici, anđeli nisu s neba proklinjali Heroda ili one domaćine koji su odbili primiti svetu Obitelj, nego su pjevali: »Slava Bogu na visini.« Kada je troje mudraca došlo pred Isusa pokloniti mu se, nisu u zadnji čas – vidjevši bijedu u kojoj se rodio – promijenili darove u manje skupocjene »da se prilagode situaciji«. Upravo suprotno, darivali su ga kao istinskoga kralja…

Ni 25. prosinca ove godine Zlo se ne miri s događajem iz Betlehema od prije dva tisućljeća: ratovima diljem Zemlje želi ubiti svijest o miru novorođenoga Isusa; promicanjem rodne ideologije želi čak poništiti stvarnost da je Isus od žene, Marije, rođen kao sin, dječak; poticanjem potrošačkoga mentaliteta darivanja želi se oduzeti duhovno bogaćenje zbog Rođenoga

Sve u vezi s Isusovim rođenjem – s obzirom na okolnosti kojima je zlo kumovalo – vuklo je na incident, na tešku povrjedu dostojanstva novorođenoga Spasitelja i na žalopojke kakve se inače daju na sva zvona, čime se zapravo širi beznađe. Ničemu se od toga nije u evanđeoskom izvještaju o Isusovu rođenju podleglo. To je božićna škola.

Ne treba biti naivan; zlo se posebno aktivira u božićno vrijeme – o čemu valjda svaka obitelj može svjedočiti s obzirom na »predblagdansku nervozu«. Ako je toliko zlobom izazvanih iskušenja u malim obiteljima i zajednicama, kako li je tek trebalo biti u kozmički presudnom događaju kakav je rođenje Sina Božjega! Zlo se pritom ponašalo kao susjedi iz pakla koji bi, na primjer, zbog ljubomore sprječavali proslave rođenja jedinoga djeteta svojih prvih susjeda jer im je to dijete omelo planove proširenja imanja u budućnosti. Tako se dogodilo i s Isusovom rođenjem: od početka je zlo željelo ubiti Božjega prijestolonasljednika, a kad u tome nije uspjelo, trebalo je učiniti sve da se za to rođenje uopće ne dozna. No ako je zemlja bila prisiljena šutjeti od užasne prijetnje Zloga, nebo je nad Betlehemom blistalo od slave. O toj se svjetlosti do dana današnjega ne prestaje govoriti.

Ni 25. prosinca ove godine Zlo se ne miri s događajem iz Betlehema od prije dva tisućljeća: ratovima diljem Zemlje želi ubiti svijest o miru novorođenoga Isusa; promicanjem rodne ideologije želi čak poništiti stvarnost da je Isus od žene, Marije, rođen kao sin, dječak; poticanjem potrošačkoga mentaliteta darivanja želi se oduzeti duhovno bogaćenje zbog Rođenoga; bjesomučnim gomilanjem čestitaka na svjetlećim ekranima mobilnih uređaja kojima se prigibaju glave i kralježnice želi odvratiti pogled s nebeske slave novorođenoga Isusa. U svemu tome ne nedostaje onih koji si umišljaju da su oni rođeni Mesije, čega se ljudi mogu nagledati i u Hrvatskoj »predizbornoj idili«.

Umjesto na sve što čovjeka razdvaja od Boga, pogled na Božić valja usmjeriti na sveta vrata koja čovjeku otvaraju put prema spasenju. Njihova škripa označit će da počinje duhovno provjetravanje koje će trajati sve do svetkovine Bogojavljenja 2026. godine. Crkva u Hrvatskoj dodatno će kroz to vrijeme osnaživati kršćanske korijene hrvatskoga vjerničkoga puka, što stoji i u nedavno objavljenoj jubilejskoj poslanici hrvatskih biskupa koja ima snagu autentičnoga crvenoga programa za novi vjernički naraštaj. Cilj je i nakon jubileja ostati čvrsto ukorijenjen u katoličkom nauku i zdravoj svijesti o nacionalnoj pripadnosti. Poznato je da na velikim vjetrometinama opstaju samo dobro ukorijenjeni.