Župa Pohoda Blažene Djevice Marije s istoimenom župnom crkvom u Starom Farkašiću osnovana je 1789. g. Župi pripada Stari Brod uz obalu Kupe s drvenom kapelom sv. Martina, koja se prvi put spominje 1699. g. Ona spada u drvene tradicijske sakralne objekte narodnoga stvaralaštva s oslikanim interijerom na području Pokuplja, Turopolja i Posavine. Iako slijedi trendove europskoga baroka u 17. i 18. stoljeću, zadržala je originalnost pučkoga poimanja toga stila.
Kapela ima četvrtast oblik s poligonalnom apsidom, visokim krovištem, koje je prekriveno šindrom, te isto takvim zvonikom u predjelu pročelja. Izgrađena je od hrastovih planjaka postavljenih na temeljima od opeke. Na pročelju su ulazna vrata i dva velika bočna prozora, kakvi se nalaze i na bočnim stijenama. Svetište je izvedeno trokutastom kosinom s ravnim završnim zidom u čijoj se unutrašnjosti nalazi oltarni stol i slika na kojoj je upisana 1743. godina. Na vanjski poligonalni zid apside postavljeno je raspelo. Unutrašnjost je obložena sa 88 drvenih oslikanih ploča, koje prekrivaju zidove i strop. Na njima su iscrtani vrpčasti ornamenti sa simetričnim prepletima listova akanta, cvjetova ruža, tulipana, karanfila, božura i grozdova vinove loze. Na oltaru je pučka slika s prikazom sv. Martina na konju, koji daruje dio plašta ubogu i ogoljelu prosjaku.
Za vrijeme ratnih sukoba, nadiranja Turaka te u Domovinskom ratu, kapela je bila okupljalište i važan činitelj duhovnoga života toga područja. Ratovi, poplave i vremenske nepogode učinile su svoje te je kapela do kraja 20. st. dotrajala s oštećenim krovištem i unutrašnjošću. Njezin je inventar izmješten na sigurno mjesto te je sačuvan. Godine 2001. započela su umjetničko-povijesna istraživanja na izgledu i građi kapele, a od 2007. do 2015. godine i njezina obnova sanacijom građevinske strukture, izmjenom krovišta i oslikavanjem unutrašnjosti. Iste je godine kapela posvećena i vraćena joj je sakralna namjena.