Sa svetim Mihaelom arkanđelom, nebeskim vojskovođom i najglasovitijim Božjim ratnikom kojemu je u službi uskrsnuloga Krista zadaća u posljednjoj borbi mačem dokrajčiti Sotonu, ovih se dana na poseban način povezuju hrvatski vjernici. Taj je anđeo – dok je svijeta i vijeka – jamac pobjede dobra nad zlim. No budući da Sotona, iako pobijeđen Isusovom mukom, smrću i uskrsnućem, do konačnoga obračuna na kraju vremena umnaža zlo te i dalje smrtno ranjava čovječanstvo, u svakom naraštaju postoje u Crkvi oni koji na poseban način zazivaju njegovu zaštitu. Činili su to pape Leon XIII., Ivan Pavao II., Benedikt XVI. i Franjo te svetci poput kapucina oca Pija ili hrvatskoga blaženika Alojzija Stepinca.

Štoviše, na neki otajstven način, svi koji na poseban način šire apostolat arkanđela Mihaela kao da novače mnoštva njegovih štovatelja koji ga svojim molitvama bodre u njegovu pothvatu, a on ih istodobno štiti na životnom putu. U ovom povijesnom času, upravo u uskrsno vrijeme i u doba kada Katolička Crkva živi jubilarnu godinu 2025., a Crkva i hrvatski narod uronjeni su u jubilej 1100 godina hrvatskoga kraljevstva i splitskih crkvenih sabora, među hrvatskim vjernicima događa se inicijativa koja na nov način zaziva zaštitu sv. Mihaela arkanđela – kako bi u vjernosti Bogu trajno opstali i Crkva i narod. Proteklih mjeseci ta je inicijativa već povezala hrvatske vjernike laike, redovnike i svećenike diljem Hrvatske, Bosne i Hercegovine i svijeta, sa zajedničkim ciljem: u jubilejskoj godini pod zaštitu Nebeskoga Vojskovođe staviti sadašnjost i budućnost čitavoga hrvatskoga naroda i Crkvu u njemu. Trajan spomen na to savezništvo nije samo poticanje širenja molitve, nego i darivanje 11 velikih kipova sv. Mihaela, visokih tri metra i mase od četiri tone, koji imaju biti postavljeni pod otvorenim nebom na 11 lokacija diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine kao spomen na 11 hrvatskih kraljevskih stoljeća.

Bl. Alojzije Stepinac svako jutro utjecao se sv. Mihaelu

Bl. Alojzije Stepinac, osim što je u Zagrebu podignuo župnu crkvu i župu sv. Mihaela arkanđela u zagrebačkoj Dubravi, gajio je veliku pobožnost prema nebeskomu vojskovođi. Stepinčeve riječi prenio je u Dnevniku krašićki župnik Josip Vraneković 1952.:
»Gledajući sve što se događa kod nas i u svijetu, uvjerenja sam da se to ne događa bez specijalne asistencije đavla. Zato ja svako jutro čim ustanem, obučem se i prvo mi je, da izmolim egzorcizam Leona XIII. Svaki dan to činim od prošloga rata, kad me je na to upozorio jedan njemački vojni svećenik. On mi je naime rekao, kako na vjeronaučnoj pouci nikako nije ništa mogao postići s djecom, jer ih je hitlerovština silno pokvarila. Nemirni su, viču, galame, tuku se. ‘Drugi put prije nego sam došao među njih, izmolim egzorcizam. I začudo, bili su tog puta mirni kao ovce. Otada svaki put molio sam egzorcizam – i dobro je bilo.’ Kad mi je taj svećenik to ispričao, otada i ja svaki dan molim egzorcizam. Jedanput sam ga samo zaboravio u Lepoglavi, i to baš onoga jutra, kad se jadni onaj svećenik objesio. Preporučam Vam, da ga molite i Vi svaki dan!«

Prva četiri kipa sv. Mihaela arkanđela 29. ožujka stigla su u Hrvatsku i već su otpremljena na četiri lokacije na sjeveru, istoku, zapadu i jugu domovine, čime je sv. Mihael na duhovan način zagrlio Hrvatsku. Na hrvatskom sjevernom Jadranu prvi je kip došao u srce Istre i već je postavljen uz franjevački samostan u Pazinu. Drugi kip stigao je u zapadni dio središnje Hrvatske, u župu Uznesenja Blažene Djevice Marije u Pokupskom. Istok domovine bit će u sjeni kipa postavljenoga na zemlji franjevačkoga samostana sv. Petra i Pavla u drevnom Šarengradu, uz rijeku Dunav. Zaštitu hrvatskoga juga simbolizirat će kip koji je došao u župu Gospe Karmelske u Pločicama pokraj Konavala, gdje se plavetnilo neba na poseban način sastaje s plavetnilom mora. Planira se dolazak još sedam kipova, od kojih bi četiri imala biti postavljena na crkvenim zemljištima na području Bosne i Hercegovine, a tri na području Hrvatske.

Znakovito je kako se upravo ususret jubilejskoj godini spomena na splitske crkvene sabore u doba kralja Tomislava inicijativa da se Crkva u Hrvata stavi pod zaštitu sv. Mihaela rodila najprije u krugu laika, i to među »Marijinim ratnicima«. Oni su u splitskom kraju već dugo poznati po brojnim apostolskim i molitvenim pothvatima.

Svjedočanstvo kronologije

O tome kako se rađala inicijativa ponajbolje bi mogla, u najkraćim crtama, posvjedočiti kronologija. Marijini ratnici, u čijem su vodstvu Miljenko Jurić i vjeroučitelj Darko Pejković, doznali su da je u Poljskoj nastao pothvat postavljanja četiriju kipova na četiri strane njihove domovine. Da je riječ o zavjetu koji je bio na srcu i tamošnjoj Crkvi posvjedočio je i hrvatski svećenik redovnik monfortanac – član Družbe Marijine o. Nikola Tandara, sada na službi u poljskoj Częstochowi. On je dao dodatni vjetar u leđa Marijinim ratnicima i ohrabruje čitavu inicijativu. Ideja se počela sve više širiti među vjernicima i naišla je na plodno tlo među volonterima Udruge Filipa Nerija i kod njihova duhovnika prof. dr. Josipa Mužića, profesora na splitskom KBF-u i upravitelja drevne crkve sv. Filipa Nerija. Potom je ideja došla i do Glasa Koncila, za koji je poznato da je u dosadašnjim proslavama hrvatskih jubileja tijekom 20. stoljeća imao važnu ulogu u povezivanju hrvatskoga sjevera i juga. Preuzeti medijsko pokroviteljstvo nad pothvatom bila je Glasu Koncila i svojevrsna dužnost s obzirom na to da je prvi broj Glasa Koncila 1963. nosio nadnevak upravo 29. rujna, kada se slavi blagdan svetih arkanđela Mihaela, Gabrijela i Rafaela.

Kronologija se nastavlja. Odlučeno je oko svetkovine Velike Gospe 2024. da će se s inicijativom krenuti odmah, da je važno da svi koji su u to uključeni volontiraju, s vjerom da će se Providnost pobrinuti za sva materijalna sredstva.

Sveti papa Ivan Pavao II. zazvao sv. Mihaela arkanđela »da štiti i brani svetu Crkvu u ovom vremenu u kojem je teško pružiti autentično kršćansko svjedočanstvo bez kompromisa i nagodaba«

Papa sv. Ivan Pavao II., veliki prijatelj hrvatskoga naroda, za sv. Mihaela ovako je rekao: »On je arkanđeo (usp. Jd 1, 9) koji brani neotuđiva Božja prava. Jedan je od nebeskih knezova, izabran da štiti Božji narod (usp. Dn 12, 1) iz kojega će izići Spasitelj. Novi Božji narod sada je Crkva. Eto zašto ga Crkva smatra svojim zaštitnikom i podupirateljem u svim borbama za obranu i širenje kraljevstva Božjega na zemlji. Istina, ‘vrata paklena neće je nadvladati’, kako je zajamčio Gospodin (Mt 16, 18). Ali to ne znači da smo oslobođeni kušnja i borba protiv zasjeda đavolskih. U toj borbi je arkanđeo Mihael uz Crkvu da je brani od svih pakosti svijeta, da pomaže vjernicima da se odupru đavlu koji ‘kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždre’ (1 Pt 5, 8). Ta borba protiv đavla, koja obilježava lik arkanđela Mihaela, aktualna je i danas jer je đavao i sada živ i djelatan u svijetu« (Monte Gargano, nedjelja, 24. svibnja 1987.). Tom je prilikom toplo dodao: »Kao i mnogi moji prethodnici na Petrovoj Stolici, i ja sam došao na ovo mjesto uživati trenutak ozračja vlastitoga ovomu svetištu, ozračja sazdana od šutnje, molitve i pokore; došao sam počastiti i zazvati sv. Mihaela arkanđela da štiti i brani svetu Crkvu u ovom vremenu u kojem je teško pružiti autentično kršćansko svjedočanstvo bez kompromisa i nagodaba.«

Isklesani u mučeničkoj Crkvi

Providnost je najprije djelovala na način da ponude koje su stigle iz hrvatskih klesarskih radionica za izradu kipova budu previsoke, što je bilo podosta obeshrabrujuće. I već kada se mislilo da se ideja ne može ostvariti, došla je daleko povoljnija ponuda, i to iz Kine. Zar se za ostvarenje domovinskoga projekta mora ići tako daleko od Hrvatske, pitali su se neki. No kada se doznalo da je tamošnji, kineski glavni majstor za izradu kipova katolik, to jest da u proizvodnji sudjeluju kršćani, dvojbe više nije bilo. Barem katolici u Hrvatskoj dobro znaju što znači živjeti vjeru u mučeničkoj Crkvi. K tomu, kada se vidjelo s kojim je poštovanjem kineski majstor prihvatio uresiti prva četiri kipa sv. Mihaela hrvatskim pleterom, to je svima dalo dodatno ohrabrenje.

Odlučeno je da će računovodstvenu infrastrukturu za prikupljanje donacija dati Udruga volontera sv. Filipa Nerija, a projektom će koordinirati laici i svećenici, zajednički donoseći odluke. Osobnim oglašavanjem među poznanicima prikupilo se dotad već nešto donacija, a da bi se kipovi mogli platiti i dopremiti do Hrvatske (što je vrlo visok trošak, ali ni blizu sredstava potrebnih da se kipovi izrade u Hrvatskoj), sredstva su dijelom posuđena, sa sigurnošću. Kipovi su oko Božića 2024. bili završeni i krenuli su brodom put Hrvatske.

Iako je bilo dogovoreno da se o projektu još ne će razglašavati, glas da u Hrvatsku dolaze kipovi sv. Mihaela nije se mogao zaustaviti. Slijedila je potraga za definitivnim lokacijama. Trebalo je pritom ispuniti dva temeljna kriterija: zemlja na koji će biti postavljeni kipovi mora biti crkvena, a župa ili redovnička zajednica u koju kip dolazi moraju ga prihvatiti kao dar. To ne znači da je tamošnjim vjernicima zabranjeno donirati sredstva za nabavu kipova. Cilj je, naime, kip ondje postaviti da bude simbol za taj čitavi hrvatski kraj, a ne samo za vjernike koji žive na užem području uz pojedinu župu ili samostan. Drugim riječima, svi koji doniraju za kipove ne čine to samo za pojedini kip, nego za sve kipove zajedno.

NADAHNUĆA • Dvojica papa stala uz ideju kipa

Među iznimnim trenutcima gdje su se na jednom mjestu pojavila dvojica papa – papa Franjo i papa emeritus Benedikt XVI. bio je blagoslov novopostavljenoga kipa arkanđela Mihaela 5. srpnja 2013. u vatikanskim vrtovima, nekoliko mjeseci nakon što je Franjo izabran za poglavara Katoličke Crkve. Događaj je tim više znakovit što ga je inicirao papa Benedikt za svojega pontifikata, a izvršio papa Franjo. Taj je čin dvojice nasljednika sv. Petra bio nadahnuće i za postavljanje kipova sv. Mihaela arkanđela diljem Crkve u Hrvatskoj.
»Mihael – što znači ‘Tko je kao Bog’ – branitelj je Božjega primata, njegove transcendencije i njegove moći. Mihael se bori kako bi uspostavio božansku pravednost; štiti Božji narod od njegovih neprijatelja, a posebno od najvećega neprijatelja, đavla. A sv. Mihael pobjeđuje jer Bog u njemu djeluje. Ova nas skulptura podsjeća da je zlo pobijeđeno, da je tužitelj razotkriven, njegova glava zgažena, jer je jednom zauvijek došlo spasenje po Kristovoj krvi. Premda đavao uvijek nastoji nagrditi lice anđela i ljudsko lice, Bog je jači; njegova je pobjeda i spasenje ponuda svakomu čovjeku. U životnom hodu i životnim kušnjama nismo sami, nego nas prate i podupiru Božji anđeli koji nam nude, da tako kažemo, svoja krila kako bi nam pomogli prevladati tolike opasnosti te visoko letjeti u odnosu na stvarnosti koje mogu opteretiti naš život i povući nas k dnu. Posvećujući Državu Grad Vatikan sv. Mihaelu arkanđelu, molimo ga da nas čuva od Zloga i da ga izbaci«, rekao je tada papa Franjo.

Prve četiri lokacije

Da bi se svi kriteriji zadovoljili, uz dodatne kriterije poput onih koje ponegdje nalažu konzervatori ili druge (crkvene) instance, usuglašene su najzad prve četiri lokacije na koje su početkom travnja kipovi već dostavljeni: Pazin, Pokupsko, Šarengrad kod Iloka i Pločice kod Konavala, gdje se u odabir lokacije uključio i dubrovački biskup Roko Glasnović. U Pazinu je kip već došao na svoje postolje. Na ostala tri postolja kipovi će uskoro također biti postavljeni, a onda i blagoslovljeni.

Iako je financijska konstrukcija u potpunosti zatvorena samo za dva kipa, da se Providnosti ne bi oduzelo ništa od njezine snage i da se ne bi odustalo od pouzdanja u njezino djelovanje, naručeno je iz iste radionice još spomenutih sedam novih mramornih kipova sv. Mihaela arkanđela, koji sada traže svoje lokacije na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Pritom veliku važnost imaju i najmanji prilozi običnih vjernika koji su se prepoznali u inicijativi i primili je na srce, a takvih je sve više sudeći po dosadašnjem samozatajnom odazivu. Svi oni osjećaju da će jedanaest kipova biti još jedan trajan spomen na jubilej 1100 godina hrvatskoga kraljevstva, i znak pouzdanja u zaštitu nebeskoga vojskovođe sv. Mihaela arkanđela u borbi protiv nasrtaja zla na Crkvu i hrvatski narod u budućnosti.

Molitveni pothvat pape Lava XIII.

Papa Lav (Leon) XIII. autor je glasovite molitve arkanđelu Mihaelu (stari su je nazivali »Egzorcizam pape Leona XIII.«). Nastala je nakon što je papa Lav XIII. 1886. imao zastrašujuće viđenje mnoštva zlih duhova, demona, nad Vječnim Gradom. Stoga je sastavio molitvu za obranu Crkve protiv Sotone i njegove paklene vojske. Odredio je da ju mole svećenici s vjernicima nakon svake mise, što je vrijedilo do Drugoga vatikanskoga koncila.
Molitva svetomu Mihaelu arkanđelu
Sveti Mihaele arkanđele,
brani nas u boju;
protiv opakosti i zasjeda đavolskih budi nam zaklon.
Neka mu zapovjedi Bog, ponizno molimo:
i Ti, Vojvodo vojske nebeske,
sotonu i druge zle duhove,
koji svijetom obilaze na propast duša,
božanskom jakošću u pakao strovali.
Amen.
Donacije za kipove:
Udruga volontera Filipa Nerija
Poljana Grgura Ninskoga 5, 21 000 Split
OIB: 15705015047
IBAN: HR9123400091511298458 (PBZ)
Kontakt osobe:
Miljenko Jurić 091/5621280
Darko Pejković 098/9452776