
»Možemo ih pitati: ‘Kako ste uspjeli preživjeti takva iskušenja?’ I reći će nam ono što smo čuli u odlomku iz Druge poslanice Korinćanima: ‘Bog je Otac milosrđa i Bog svake utjehe. On je onaj koji nas je utješio!’« Te riječi pape Franje, koje spajaju dramu i teškoću ljudske svakidašnjice s biblijskom nadom, izgovorene prije deset godina tijekom apostolskoga putovanja u Albaniju, izabrala je vatikanska misijska agencija Fides za uvod u godišnje izvješće o misionarima i pastoralnim djelatnicima ubijenim u svijetu 2024. godine.
Godišnji popis i izvještaj koji je pripremio Fabio Beretta pokazuje da je tijekom prošle godine u svijetu ubijeno 13 katoličkih misionara, među kojima je osam svećenika i pet laika. U Africi je ubijeno šest misionara, u Americi njih pet te u Europi dva svećenika. I tijekom 2024. godine Afrika i Amerika bilježe najveći broj ubijenih pastoralnih djelatnika, a i ranijih su se godina upravo ta dva kontinenta izmjenjivala na vrhu toga tragičnoga popisa. U izvještaju se ne navode samo »službeni misionari« u strogom smislu riječi, nego on obuhvaća sve katolike koji su bili uključeni u pastoralne i crkvene aktivnosti i koji su umrli nasilno, čak i ako nisu umrli izričito iz mržnje prema vjeri. Iz toga razloga agencija Fides ne upotrebljava pojam mučenici, nego radije spominje svjedoke.
»Malo podataka o životima i okolnostima u kojima su ti ljudi nasilno stradali daje nam sliku svakodnevnoga života, u ambijentima često obilježenima nasiljem, siromaštvom i nedostatkom pravde. Oni su svjedoci i misionari koji su do kraja nesebično žrtvovali svoj život za Krista«, napisao je urednik izvještaja Beretta.
Budući da agencija Fides godinama prikuplja podatke o ubojstvima misionara, izvijestili su kako je od 2000. do 2024. ubijeno 608 misionara i pastoralnih djelatnika, a pogled u popis stradalih zbog vjere od 1990. do prošle godine otkriva da je 13 ubijenih, koliko ih je bilo prošle godine, najniži broj u posljednjih dvanaest godina. Nikada tako mali broj zabilježenih smrti nije bio od 2012. godine.
Volonter François Kabore (55) ubijen je u napadu džihadističke skupine 25. veljače dok je vodio molitveni susret s lokalnom zajednicom u Essakaneu u Burkini Faso. Riječ je o mjestu na sjeveroistoku zemlje, koje se nalazi na tromeđi između Burkine Faso, Malija i Nigera, području sa snažnom prisutnošću džihadističkih skupina. Oni su upali u kapelu u nedjeljno jutro oko 8.30 u trenutku dok se održavala nedjeljna molitva koju je vodio Kabore. Ustrijelili su 12 muškaraca, koji su umrli na mjestu, još ih je troje kasnije podleglo ozljedama u lokalnoj klinici, a dvoje je ozlijeđeno.
Kateheta Edouard Zoetyenga Yougbare (60), otac osmero djece, poučavao je vjeri u biskupiji Fada N’Gourma u istočnom dijelu Burkine Faso. Naoružana skupina otela ga je i zarobila 18. travnja, dok je tražio svojega magarca, zajedno s još jednim katehetom Jean Marieom, koji je pušten. Yougbareovo beživotno tijelo pronađeno je dan kasnije u mjesto Pouargogę. Grkljan mu je bio prerezan, ruke su mu bile vezane na leđima, a na tijelu su bili vidljivi i drugi tragovi mučenja. Njegovo zauzimanje za Crkvu bilo je obilježeno izuzetnom odanošću, naveli su u biskupiji kojoj je nesebično služio.
Svećenik podrijetlom iz Zambije o. William Banda (37), član misijskoga Društva sv. Patrika »Kiltegan Fathers«, ubijen je 13. ožujka iz vatrenoga oružja u katedrali u gradu Tzaneenu u Južnoj Africi. Toga je jutra predvodio molitvu prije mise, a vjernici koji su svjedočili zločinu rekli su kako je nepoznati muškarac prišao svećeniku i sjeo do njega. Kada je o. Banda krenuo prema sakristiji kako bi se pripremio za slavlje euharistije, muškarac je izvukao pištolj, uperio ga u stražnji dio svećenikove glave te pucao. Ubojica je potom krenuo prema izlazu iz katedrale, no kada je došao do ulaza, vratio se do svećenikova tijela i ispalio još jedan hitac u njegovu glavu te potom pobjegao automobilom koji ga je čekao ispred katedrale. Ubojstvo o. Bande dogodilo se dan nakon ubojstva trojice koptskih pravoslavnih redovnika u Cullinanu. Svećenik Banda volio je raditi s mladima, posjećivati bolesnike, bio je aktivan u mnogim područjima društvenoga života. U biskupiji Tzaneen djelovao je od 2016., pa sve do svoje smrti – ponizno, marljivo, hrabro…
Togoanski svećenik o. Christophe Komla Badjougou (46) koji je kao misionar služio u biskupiji Yagoua, kao župnik i odgojitelj u župi Zouzoui ubijen je 7. listopada navečer ispred vrata samostana Sinova Bezgrešnoga Srca Marijina u gradu Mvolyéu. Prema kamerunskim vlastima, svećenik je ubijen tijekom ulične pljačke, a snimke s nadzornih kamera otkrile su i kako je o. Badjougou skončao. Čim je svećenik stigao, pred vratima samostanske rezidencije dvije osobe koje su stigle na motociklima napale su ga i opljačkale. Snimke prikazuju sukob između o. Badjougoua i jednoga napadača koji je uspio uzeti svećenikovu torbu. Počinitelj je dva puta pucao u zrak, a zatim tri puta u svećenika.
Edmond Bahati Monja (36) ubijen je 27. rujna, kada je njegovo treće dijete imalo tek deset dana. Bio je katolički novinar, radio je kao koordinator Radio-Marije u Gomi, gradu u Demokratskoj Republici Kongo. Ubili su ga naoružani napadači u blizini njegove kuće u četvrti Ndosho. Čini se da je Monjin krvavi kraj povezan s njegovim zanimanjem. Naime, provodio je istraživanje o nasilju koje su nad stanovništvom činile naoružane skupine.
Svećenik iz zajednice stigmatinaca – Kongregacije Svetih rana našega Gospodina Isusa Krista o. Mothobi Paul Tatu (45) ubijen je 27. travnja na putu prema kući. Pronađen je mrtav s prostrijelnom ranom na čelu u svojem automobilu na autocesti koja povezuje dva grada u Južnoj Africi – Johannesburg i Pretoriju. Prema izjavama koje dobio Fides o. Tatu je svjedočio ubojstvu jedne žene, a potom je i on ubijen kako bi se prikrili dokazi. Redovnik je bio svestran svećenik, služio je kao župnik, odgojitelj, voditelj medija i komunikacije u Južnoafričkoj katoličkoj biskupskoj konferenciji. O. Tatu ostat će zapamćen kao smirena osoba, jako je volio vjerske predmete, pa je mnogima dobavljao svijeće, krunice i druge nabožne predmete.
Župnik San Joséa u općini Buenavista u Kolumbiji Ramón Arturo Montejo Peinado (45) smrtno je stradao 4. lipnja. Ubijen je na parkiralištu u četvrti Jesús Cautivo u Ocańi, gdje je parkirao župno vozilo. Svećeniku su prišle dvije osobe i naredile mu da iziđe iz vozila. O. Montejo pokušao se oduprijeti, ali su ga počinitelji dvaput uboli nožem u leđa, izbacili ga iz vozila i pregazili. Dvije osobe venezuelske nacionalnosti osumnjičene su za ubojstvo svećenika koji je bio strastveni nogometaš, zaljubljenik u glazbu, sa smislom za humor. Organizirao je pomoć za najpotrebitije, pohađao kolumbijska sela, sudjelovao u pregovorima za oslobađanje otetih ljudi, a bio je i član Biskupijskoga povjerenstva za regionalni mirovni dijalog.
U Ekvadoru je 53-godišnji dijecezanski svećenik Fabián Enrique Arcos Sevilla pronađen mrtav četiri dana nakon nestanka 30. listopada. Pronađen je mrtav 3. studenoga navečer u pokrajini Cotopaxi u blizini odlagališta otpada s očitim znakovima mučenja. Policija je kao motiv ubojstva navela razbojništvo.
Pastoralni djelatnik Juan Antonio López (46), koordinator socijalnoga pastorala u biskupiji Truijllo u Hondurasu, ubijen je 14. rujna iz vatrenoga oružja u svojem automobilu, nakon što je bio na misi u Tocoai, gradu u kojem je bio i gradski vijećnik. Prišli su mu naoružani napadači na motorima i pucali u njega. Preminuo je na mjestu. Zločin se dogodio samo nekoliko sati nakon konferencije za novinare na kojoj je López osudio navodne veze između članova općinskih vlasti i organiziranoga kriminala. Radio je na zaštiti prirodnih bogatstava za dobrobit najslabijih u Hondurasu, što ga je dovelo u sukob s interesima rudarskih kompanija, pa je još 2023. primao prijetnje smrću zbog rada na pitanjima zaštite okoliša. Bio je obiteljski čovjek, imao je dvije kćeri, a biskupi Hondurasa opisali su ga kao pravoga učenika i misionara, čovjeka predana istini, poštenju i hrabrosti.
Crkva u Meksiku izgubila je svećenika Marcela Péreza Péreza (50) na nasilan način. Bio je domaći svećenik, župnik župe Naše Gospe Guadalupske u San Cristobal de las Casasu, a upravo dok se vraćao sa slavlja mise u toj crkvi dvojica ubojica na motociklima u nedjelju ujutro 20. listopada stigla su do automobila u kojem se vozio te su pucala u njega. Svećenik Pérez bio je aktivan u provinciji Chiapas, radio je sa siromašnima, a bio je i jedan od osnivača crkveno-ekološke mreže za Srednju Ameriku te je 2020. godine primio nagradu koja se dodjeljuje osobama i organizacijama koje promiču ljudska prava i demokraciju.
Pastoralni djelatnik, brazilski arhitekt Steve Maguerith Chaves do Nascimento (43) upucan je u glavu na putu na nedjeljnu misu 8. prosinca u Rio de Janeiru. Zločin se dogodio dvije minute prije početka mise, u 18.58, kada su dva naoružana muškarca prišla Nascimentovu automobilu. Kad je shvatio što će se dogoditi, pokušao je pobjeći, ali mu je jedan od naoružanih napadača pucao u glavu i na mjestu ga ubio. Prema riječima župnika u četvrti Penha, područje u kojem se nalazi crkva stalno je zahvaćeno nasiljem i česti su izvještaji o pljačkama župljana na putu do crkve. Nascimento je bio otac šestogodišnje kćeri, uključen u evangelizacijski i karitativni rad u župi.

