AKADEMIK MARIN O SMRTI PAPE FRANJE: Zadnja gesta bila je Papin silazak među narod, povratak Pastira u stado

Papa Franjo i Emilio Marin
Foto: Vatican News

Profesor emeritus Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta akademik Emilio Marin vjerojatno je posljednji Hrvat koji je primio imenovanje pape Franje. Naime, prije točno mjesec dana, 21. ožujka, Sveti Otac imenovao ga je članom Znanstvenoga vijeća Agencije Svete Stolice za vrednovanje i promociju kvalitete crkvenih sveučilišta i fakulteta.

Silazak među narod

Usto ga je papa Franjo u svojem pontifikatu u prethodnim godinama imenovao u još dva vatikanska tijela – u Papinski odbor za povijesne znanosti 2022. godine te mu je dodijelio još jedan mandat u Papinskom povjerenstvu za sakralnu arheologiju.

»Papamobilom je odlučio proći kroz Trg sv. Petra – to je zadnja slika Pape koja je otišla u javnost. Bio je to povratak Pastira u stado, njegov silazak među narod, onako nemoćan«, rekao je akademik Emilio Marin

Istaknuo je da će papu Franju nositi u sjećanju po njegovoj blizini. »Zadnja njegova gesta, jučer na Uskrs, bila je da je nakon što je jedva izgovorio tradicionalni tekst poruke Urbi et orbi odlučio papamobilom proći kroz Trg sv. Petra i tako pozdraviti okupljene vjernike. Čini mi se da je došao do vrha ulice Via della Conciliazione, tamo gdje je naše hrvatsko veleposlanstvo. To je zadnja slika Pape koja je otišla u javnost, zadnje što smo vidjeli i što znamo, a posebno je znakovita i bremenita. Bio je to povratak Pastira u stado, njegov silazak među narod, onako nemoćan. Upravo je ono što je često govorio – da pastiri trebaju imati miris ovaca. Kao da je papa Franjo ‘dizajnirao’ svoj kraj«, rekao je za Glas Koncila prof. Marin.

Papa Franjo
Foto: Profimedia

Na misi u Sv. Marti

Osvrnuo se i na posljednju papinu poruku, onu izrečenu u tekstu uskrsnu čestitke »Gradu i svijetu« – Urbi et orbi. »Bio je to snažan govor u kojem je pozvao na ono što danas gotovo nitko ne poziva – na razoružanje, a kada je govorio o kugli zemaljskoj, uz medijski eksponiranu Ukrajinu i Svetu Zemlju, nabrojio je još dvadesetak drugih ratova, a nakon dugo vremena u papinski diskurs vratio se i Zapadni Balkan«, rekao je akademik Marin.

Prisjetio se naš sugovornik i prvoga susreta s papom Franjom u svibnju 2013. godine. »Za kardinala Jorgea Maria Bergoglia odavno sam čuo, ali nisam ga imao priliku susresti sve dok nije postao Papa. Nedugo nakon što je izabran za papu, u svibnju 2013. godine bio sam na misi koju je za uzak krug vjernika slavio u kapeli u Domu sv. Marte. Bilo mi je omogućeno kratko se susresti sa Svetim Ocem. Sjećam se do danas da je to bio srdačan susret tijekom kojega sam mu darovao publikaciju franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja Zbornik Kačić koji je izdan u moju čast za 60. rođendan«, rekao je akademik Marin koji je uz taj prvi susret otprije 12 godina imao više prigoda biti sa Svetim Ocem, kada je primao članove papinskih tijela u audijencije. »Zahvalan sam i počašćen što mogu kao znanstvenik i sveučilišni profesora dati svoj doprinos za Katoličku Crkvu«, zaključio je akademik Marin.