Magistrica kaznenoga prava Zagrepčanka Beata Bagi radni je vijek provela radeći kao zagovornica prava žrtava na Kaznenom sudu u američkoj državi Connecticut, asistirajući i pružajući potporu ljudima u sudskim procesima, a predavala je i na policijskoj akademiji o tome kako uspješno pristupati žrtvama kriminala. U nakladi umjetničke organizacije »Kugli&Kugli« nedavno je objavljena njezina kriminalistička knjiga »Oceanovih 18« koja tematizira ljubav i odnose najnižih strasti, izdaju i opsesiju, vjeru i spoznaje koliko daleko pojedinci mogu ići da bi se domogli onoga što misle da im pripada. Inspiraciju za knjigu pronašla je u malom mjestu Milni na otoku Braču gledajući prošloga ljeta dolazak brojnih brodova u luku za vrijeme »Tjedna jahti«. Povodom predstavljanja nove knjige rado se odazvala na razgovor za Glas Koncila.
»Nakon diplomiranja na zagrebačkom Pravnom fakultetu i položenoga pravosudnoga ispita, 1989. godine pridružila sam se suprugu u SAD-u, gdje je on radio kao poslijedoktorand na Sveučilištu Utah. Nakon rođenja sina Luke i kćeri Isabele preselili smo se u američku državu Connecticut, gdje sam stekla titulu magistre znanosti kaznenoga pravosuđa. U gradu New Havenu provela sam više od dva desetljeća pomažući žrtvama teških kaznenih djela.
O tim iskustvima napisala sam knjigu ‘Ožiljci’«, pojasnila je sugovornica i dodala: »Pisanje knjige bilo mi je terapija za brojne godine koje sam provela pomažući žrtvama groznih zločina te pokušaj iscjeljivanja tijela i duše. Naslov knjige ‘Ožiljci’ dolazi od spoznanja da gledanje i slušanje tužnih sudbina svakoga dana ostavi traga na čovjeku – ožiljke na duši.«
Oduvijek je željela pomagati ljudima u nevolji, a u pravničkom zvanju mogla je pomagati ljudima čija su tijela i duše ranjene kaznenim djelima, kao i obiteljima ubijenih osoba. »Vjerujem da nas u životu vodi Duh Sveti. Bog je htio da 20 godina radim u Americi pomažući žrtvama teških zločina. Dok sam pomagala žrtvama na sudu, znala sam prepoznati vjernike i često bih ih upitala žele li se sa mnom pomoliti, nakon čega bismo se svi primili za ruke i molili Oče naš. U svojem radu, a odnedavno i u pisanju knjiga, doticala sam se pitanja dobra i zla u čovjeku. Vjerovala sam da moramo dobrim djelima nadvladati zlo u svijetu, jer kako se kaže: ‘da bi zlo pobijedilo, dovoljno je da dobri ljude ne čine ništa’«, objašnjava spisateljica i pravnica Bagi.
Radnju nove knjige »Oceanovih 18« smjestila je u fiktivno mjesto Mirnu za koje je inspiraciju pronašla u bračkoj Milni, u kojoj inače provodi dio svojih umirovljeničkih dana, a nastavak radnje odvija se u Naplesu u Floridi u kojem boravi tijekom zimskih dana. Na pitanje što ju je privuklo u Milni, pravnica Bagi je odgovorila: »Nikada prije nisam bila na Braču, ali od prvoga dana kada sam došla u Milnu znala sam da je to mjesto kojemu pripadam. Posebice kada sam kročila u crkvu Gospe od Blagovijesti, učinilo mi se kao da je nekakav glas koji sam samo ja mogla čuti rekao: ‘Dobrodošla kući.’« Kao i sve u njezinu životu i knjiga »Oceanovih 18« prožeta je vjerom, a radnja počinje zvukom zvona s obližnje crkve. Glavni je lik umirovljena forenzična psihologinja hrvatskih korijena udovica Ela Klarić koja pokušava zacijeliti rane u srcu nakon prerane suprugove smrti, a mir pronalazi u tišini crkve.
Svoje pisanje smatra jednostavnim i dijelom razonode. »Davno sam pročitala što je Ernest Hemingway rekao: ‘Piši o onome što znaš, izostavi nepotrebne riječi, i ne čini to da bi postao slavan.’ Počela sam pisati jer me to veseli. Dok pišem, u mojoj glavi se odigrava mali film koji opisujem. To je izazovna pustolovina u kojoj stvaram nove likove, razmišljam o njima i dajem im život na papiru. Pišući, stvaram jedan svijet koji nam je poznat, pun novih događanja, kao i onih starih koje smo prestali primjećivati. Pisanje tih priča koje se stvaraju u mojoj glavi i koje su kombinacija mašte i sjećanja uzbudljiv je i očaravajući posao.«