Ako se mnoge – nipošto sve – stvarnosti i prilike u kojima mladi realno žive (3. poglavlje) mogu opisati simbolikom noći, onda se četvrto poglavlje poslijesinodske pobudnice pape Franje »Christus vivit – Krist živi« može opisati simbolikom munje, nezaustavljivoga prodora svjetla koje je kadro obasjati svaku noć. »Bez obzira na bilo koju okolnost, svim mladima sada želim navijestiti ono najvažnije, ono prvo što nikada ne bi smjelo biti prešućeno. Riječ je o navještaju koji uključuje tri velike istine, koje uvijek, više puta, svi imamo potrebu slušati«, piše Papa.
Prva velika istina glasi: »Bog te ljubi!«; druga: »Krist se iz ljubavi dokraja dao da te spasi« i treća: »On živi!« Papa Franjo na mahove postaje poetom, služeći se čas Svetim pismom, čas svjedočanstvima sa Sinode, čas vlastitim riječima, dok kroz poglavlje s različitih aspekata nudi mladima radosnu vijest. Ovdje se prenosi tek pokoji redak. »Ljubav je Gospodnja veća od svih naših proturječja, od svih naših slabosti i od svih naših bijeda. Štoviše, baš po našim proturječjima, slabostima i bijedama želi pisati tu svoju ljubavnu priču. (…) Njegovo sebedarje na križu toliko je da ga niti možemo niti trebamo platiti, samo ga trebamo prihvatiti sa silnom zahvalnošću i radošću… (…) Dragi mladi, ljubljeni od Gospodina, koliko vrijedite vi koji ste otkupljeni predragocjenom krvlju Kristovom! Dragi mladi, vi nemate cijenu! Niste predmeti koji se prodaju na dražbi! Molim vas, ne dajte se kupiti, ne dajte se zavesti, ne dajte se zarobiti ideološkim kolonizacijama koje nam u glavu stavljaju čudne stvari te na kraju postajemo robovi, ovisnici, neuspjeli u životu. (…) Zaljubite se u tu ljepotu koju vam Isus nudi«, napisao je mladima Sveti Otac.
»Zazivaj svaki dan Duha Svetoga«, ponudio je također Sveti Otac svakoj mladoj osobi, »da u tebi trajno obnavlja iskustvo velikoga navještaja. Zašto ne? Ne gubiš ništa, a on ti može promijeniti život, može ga prosvijetliti i dati mu bolji tok. On te ne će osakatiti, ništa ti ne oduzima, štoviše, pomaže ti na bolji način pronaći ono što ti je potrebno. Potrebna ti je ljubav? Ne ćeš je pronaći u raspuštenosti, iskorištavajući druge, posjedujući ih ili dominirajući nad njima. Naći ćeš je na način koji će te učiniti istinski sretnim. Tražiš intenzitet? Ne ćeš ga doživjeti gomilajući predmete, trošeći novac, očajnički trčeći za stvarima ovoga svijeta. Doći će ti na puno ljepši i prikladniji način ako dopustiš da te vodi Duh Sveti.« Riječju »Zaljubi se!« pozvao je Papa mlade da se otvore Božjoj ponudi. Ta će ljubav sve prožeti. Ona će »odlučivati što će te jutrima podizati iz kreveta, što ćeš činiti za svojih zalaza, kako ćeš provoditi svoje vikende…«.
Ako je Sinoda slijedila put po načelu »vidjeti – prosuditi – djelovati«, onda bi se peto poglavlje moglo smatrati prosudbenim, tj. moglo bi ga se shvatiti kao odgovor na pitanje kako shvatiti i živjeti (vlastitu) mladost u svjetlu netom opisane Božje ponude. Poglavlje nosi naslov »Putovi mladosti«. Papa kreće od toga da je mladost »vrijeme snova«, vrijeme iskoraka, »pa i iluzija«. Možda ništa tako dobro ne opisuje Papino viđenje mladosti kao njegove riječi u knjizi intervjuu koji je vodio s talijanskim novinarom Thomasom Leoncinijem (»Dio e giovane – Bog je mlad«). Papa je u pobudnicu uvrstio veći odlomak. Evo jednoga njegova dijela: »Mlada je osoba obećanje života u koje je utkan izvjesni stupanj izdržljivosti: ima dovoljno ludosti da može gajiti očaranja i dovoljno sposobnosti da može ozdraviti od razočaranja koja iz njih mogu nastati.«
No mladost nije samo projektiranje budućnosti niti takvo stanje može vječno trajati. Mladost se živi sada, upozorava Papa. Među ostalim, mladi »sada« donose mnoge važne odluke: biraju životni poziv, profesiju, životnoga druga, odlučuju se za djecu… Navodi i dvije opasnosti: jadikovanje i tjeskobu, malodušnost, strah od odluka. Papa je i tu jasan: bolje pogriješiti pa ustati i krenuti ispočetka nego ostati paraliziran strahom. Pozivi mladima da ne promatraju život s balkona, da ne budu poput parkiranih automobila i da kroz život ne prolaze kao turisti već su i prije postali dijelom antologijskih misli pape Franje, a ušli su i u pobudnicu. »Neka vas se čuje! Odagnajte strahove koji vas paraliziraju, da ne postanete mumificirani mladi. Živite! Poklonite si najbolje od života! Otvorite vrata kaveza i izletite. Molim vas, ne idite u mirovinu prije vremena«, poziva Papa.
Širina projektiranja vlastite mladosti ima svoje središte: istinsko i duboko prijateljevanje s Kristom, po sakramentima, Božjoj riječi, molitvi. Iz toga se središta poput koncentričnih krugova širi proces izlaska iz sebe: osobno dozrijevanje – upućenost na zajednicu vjernika – izlazak u društvenu zajednicu, uključujući i politiku – biti Kristovi misionari, navjestitelji evanđelja svima i na svakom mjestu, u svim porama života.
I ovdje preostaje ponekim citatom ilustrirati kako Papa razmišlja. Kad govori o zajednici vjernika, upozorava na opasnost od zatvorenosti, tj. na opasnost da skupina (mladih) »postane puki produžetak vlastitoga ‘ja’«.
»To se dodatno pogoršava ako se poziv laika shvati samo kao služenje unutar Crkve (čitači, akoliti, katehete…), zaboravljajući da je laički poziv prije svega ljubav (karitas) u obitelji te društvena i politička ljubav. Riječ je o konkretnom zauzimanju, koje polazi od vjere, za izgradnju novoga društva, o življenju posred svijeta i društva kako bi se evangelizirale njegove različite instance, kako bi se promicao mir, suživot, pravednost, ljudska prava, milosrđe te se tako širilo Božje kraljevstvo u svijetu«, piše Papa. Ohrabrujuće je to što na tom polju Sveti Otac vidi pozitivne primjere, premda se angažman mladih danas možda razlikuje od angažmana u prethodnim vremenima. »Uz mnoge ravnodušne, ima i mnogih drugih koji su spremni zauzeti se u inicijativama volontarijata, aktivnoga građanstva i društvene solidarnosti«, kaže. Kasnije će pozdraviti to što mnogi mladi izlaze na ulice tražeći bolje i pravednije odnose.
Redci kojima završava četvrto poglavlje pripadaju najužoj skupini Papinih izričaja koje je medijska javnost zapazila čim je pobudnica objavljena: »Prijatelji, ne čekajte do sutra da biste surađivali na preobrazbi svijeta svojom energijom, svojom smionošću i svojom kreativnošću. Vaš život nije ‘u međuvremenu’. Vi ste Božje sada i on želi da budete plodni.«
NASTAVLJA SE