Nedavno osnivanje Magistralne delegacije Viteškoga reda Svetoga groba jeruzalemskoga za Hrvatsku i prvi obred oviteženja hrvatskih vitezova na hrvatskom tlu u svibnju ove godine, na simboličan su se način poklopili s osamdesetom obljetnicom hrvatskoga nacionalnoga hodočašća u Svetu Zemlju koje je od 9. srpnja do 4. kolovoza 1937. godine predvodio bl. Alojzije Stepinac, tadašnji zagrebački nadbiskup-koadjutor. Upravo su životom bl. Stepinca, kao i njegovim članstvom u Redu Svetoga groba jeruzalemskoga te izborom za zaštitnika hrvatske magistralne delegacije nadahnuti članovi viteškoga reda koji, uz Malteški viteški red, Sveta Stolica jedino priznaje.
Materijalni trag o tom hrvatskom hodočašću u Svetu Zemlju i o bl. Alojziju Stepincu još uvijek živi u Jeruzalemu, u austrijskom gostinjcu Svete Obitelji na Via Dolorosi. Riječ je o panelu koji sadržava Stepinčevu dvojezičnu njemačko-englesku biografiju s njegovim portretom i preslikom potpisa preuzetoga iz knjige dojmova austrijskoga gostinjca, kada se blaženik Stepinac, u srpnju 1937. godine, potpisao na njemačkom jeziku: »Dr Aloisius Stepinac, Erzbischop Koadjutor Zagreb«.
Postojanje spomena koji govori o hodočašću prije osam desetljeća i hrvatskom blaženiku otkrio je Claude Grbeša, magistralni delegat: »Za panel sam doznao od austrijsko-hrvatskoga viteza Svetoga groba Karla Barthla 2011. godine. U suradnji s fra Tomislavom Glavnikom, tadašnjim župnikom i gvardijanom u Molvama, i vitezom Barthlom postavili smo novu ploču dvije godine kasnije s obnovljenom Stepinčevom biografijom, a uz odobrenje Markusa Stephana Bugnyara, rektora austrijskoga gostinjca hrvatskoga podrijetla, svećenika biskupije Željezno te viteza Svetoga groba jeruzalemskoga. Na panel je postavljen službeni Stepinčev portret s hodočašća koji je izradio Ljudevit Griesbach, prikazan na izložbi ‘Stepinčevim stazama po Svetoj Zemlji’ organiziranoj 2011. godine u Zagrebu.«
Panel je dio stalne izložbe austrijskoga gostinjca pod naslovom »U potrazi za Gospodinom Bogom«, a prikazuje izbor uglednih osoba koje su ondje boravile. Također simbolizira na uskrsno jutro kada su pobožne žene i Kristovi apostoli otkrili prazan grob i otišli u potrazi za Gospodinom te svjedoči o potrazi svakoga hodočasnika koji dolazi u Isusovu domovinu za Uskrslim.
Austrijski gostinjac u kojem je tijekom boravka u Jeruzalemu bio smješten bl. Stepinac službeno je otvoren 1863. godine, za vrijeme Austro-Ugarske, te je pripadao svim narodima monarhije, a sada je u vlasništvu Austrijske biskupske konferencije. Gostinjac u domovini božanskoga Otkupitelja nosi još poveznica s Hrvatskom i Hrvatima. U kapelici je u apsidi među svetcima iz Austro-Ugarske lik Nikole Tavelića, zajedno sa sv. Jeronimom, također rodom iz Dalmacije.
Na upit magistralnom delegatu Grbeši koliko su vjernici iz Hrvatske koji putuju u Svetu Zemlju upoznati s tim detaljima o povezanosti Hrvatske i austrijskoga gostinjca, rekao je: »Austrijski gostinjac ne pripada u sveta mjesta, nego je više kulturno mjesto. Osim toga, smještaj je u njemu skuplji nego u drugim hotelima, tako da hrvatski hodočasnici rijetko u njemu borave. Svakako bi vrijedilo u sklopu svakoga hodočašća navratiti u austrijski gostinjac i zbog replike kipa Majke Božje iz Mariazella, poznatoga štajerskoga marijanskoga svetišta, koji je postavljen na ulazu u austrijski gostinjac, na inicijativu viteza Barthla i njegova rođaka. Ispod kipa nalaze se latinski natpisi Magna Mater Austriae (Velika Majka Austrije) – Mater Gentium Slavorum (Majka slavenskih naroda) i Magna Hungarorum Domina (Velika vladarica Mađara), kao i grbovi država čiji su narodi stoljećima hodočastili u Mariazell. Među njima je i hrvatski grb. Kip je blagoslovio bečki nadbiskup kardinal Christoph Schönborn prilikom hodočašća u Svetu Zemlju 2009. godine.«
S hrvatskoga gledišta vrijedno je spomenuti, ukazuje Grbeša, da se na stalnoj izložbi uz panel o bl. Stepincu nalaze paneli nadvojvode Otta von Habsburg-Lothringena, tadašnjega prijestolonasljednika Austro-Ugarske Monarhije te velikoga prijatelja Hrvatske sa suprugom Reginom. Oni su u Jeruzalemu i austrijskom gostinjcu boravili u listopadu 1955. godine. Pet godina kasnije, u prosincu 1960. godine, boravila je u Jeruzalemu i majka nadvojvode Otta, službenica Božja Zita, posljednja austrijska carica i hrvatsko-ugarska kraljica. U gostinjcu je bio i austrijski car i hrvatsko-ugarski kralj Franjo Josip I., koji je posjetio Jeruzalem prije dolaska na svečanost otvaranja Sueskoga kanala u studenom 1869. godine, što mu je bilo jedino izvaneuropsko putovanje u životu. On u svojem naslovu nosi i naziv kralja Jeruzalema, a bio je prvi katolički vladar koji je posjetio Jeruzalem od križarskih ratova. Među uvaženim osobama austrijskoga gostinjca na koje podsjeća izložba jest i dr. Anton Bonaventura Jeglič, ljubljanski biskup, koji je Jeruzalem posjetio sa slovenskim hodočasnicima u rujnu 1910. godine, a prije imenovanja za ljubljanskoga biskupa bio je pomoćni biskup vrhbosanski.