U Bibliji postoje tri evanđeoska hvalospjeva, koje obično zovemo latinskim imenom: Magnificat (»Veliča«), Benedictus (»Blagoslovljen«) i Nunc dimittis (»Sad otpuštaš«).
Svi se nalaze u Lukinu evanđelju, a Crkva ih je uvrstila u svakodnevnu liturgijsku molitvu na početku i na kraju dana. Molimo ih stojeći i na početku molitve činimo gestu križa.
Blažena Djevica Marija kod susreta s rođakinjom Elizabetom izrekla je hvalospjev »Veliča« kao hvalu Bogu za divna djela ljubavi i milosti koja čini u svijetu. Ona veliča Boga svom svojom dušom. Tako trebamo i mi pokušati u molitvi biti sasvim sabrani i svim svojim bićem veličati Gospodina.
Marijin hvalospjev bio je njezin usklik radosti, ali i poniznosti. Ona sebe smatra neznatnom Božjom službenicom i divi se velikim djelima koja je Bog činio, napose u njezinu životu. U središtu hvalospjeva stoji zaziv: »Velika mi djela učini Svesilni, sveto je ime njegovo«. Tu imamo priliku razmišljati o tome kako je Marija odabrana za majku Sina Božjega i začela po Duhu Svetome, ali također i o svemu onome što Gospodin čini u našem životu, i u čemu mi prepoznajemo njegovu svetost, uzvišenost i dobrotu.
Bog nas je stvorio, dao nam je život, dao nam je roditelje, prijatelje i svijet u kojem živimo. Poslao nam je Isusa Krista kao učitelja i spasitelja, koji nas spašava od grijeha i od smrti. Iskazuje nam ljubav i blagoslov. To su sve dobre stvari koje je Bog činio za nas i koje nam ovaj hvalospjev pomaže prepoznati. Zato ga je dobro moliti navečer prije spavanja, u njemu se sjetiti i zahvaliti za sve dobro koje nam je on dao toga dana doživjeti.
Marija je svjesna da Božja dobrota nije iskazana samo njoj nego po njoj i svim drugim ljudima. Postavši Majkom Isusovom, ona je Majka svim Kristovim vjernicima pa i u hvalospjevu spominje sve koji se Boga boje, odnosno sve koji ga slušaju i pouzdaju se u njega. Taj dio hvalospjeva potiče nas da Bogu pristupamo s dužnim strahopoštovanjem.
U nastavku Marija moli nabrajajući Božje zahvate u svijetu. To je izraženo na način da se ne radi samo o prošlom vremenu jer Bog i dalje postupa tako: pokazuje svoju snagu tjerajući svaku oholost i umišljenost, zbacuje silne s vlasti, a uzvisuje ponizne, gladnima daje hrane, a bogate ostavlja prazne te uvijek prihvaća i brine se za svoje vjerne.
Dok molimo hvalospjev kojim Marija veliča Boga, ulazimo u njezinu školu molitve. Nju smatramo savršenom moliteljicom. Ona nas uči slušati Boga, razmatrati njegova otajstva, slaviti ga i zahvaljivati mu, a onda i pristupati s našim potrebama.
Mi se često obraćamo Blaženoj Djevici Mariji izravno. Imamo na stotine molitava kojima ju tražimo za pomoć, ali isto tako možemo moliti s njom zajedno, koristeći se riječima koje je ona izrekla. Ona nije puno pričala, a svaka njezina riječ bila je ujedno i molitva. Molimo redovito njezin hvalospjev, kako bismo s njom mogli prepoznati i slaviti Božja djela spasenja koja je učinio i koja nastavlja činiti i danas u našem osobnom životu.
Anđelko Katanec