Opatija Daylesford, samostan premonstratenza, odnosno Reda regularnih kanonika premonstranata (kratice – O. Praem), poznatih i kao norbertinci, objavila je nedavno na svojoj službenoj mrežnoj stranici, među doista zadivljujućim brojem raznovrsnih pastoralnih, duhovnih, obiteljskih, školsko-odgojnih, kulturnih, športskih i drugih aktivnosti, vijest o završenim duhovnim vježbama oveće skupine vjernika različitih profila. Muževi i žene, mladići i djevojke, biskupijski svećenici, redovnici i redovnice zajednički su promišljali o nasljedovanju i svjedočenju Krista, svatko u svom okruženju, u tamošnjoj oazi mira, nedaleko od gradića Willistowna, okruga Chester, u američkoj državi Pennsylvaniji.
Urednik mrežne stranice nije odolio, što je novinarski i razumljivo, da u vijesti ne spomene zanimljivost da je među sudionicima duhovnih vježba bila i za tamošnje prilike još popularna redovnica s. Katarina (civilnoga imena Kirstin) Holum. Rođena je 1980. u Waukeshi, gradiću s oko 10 000 stanovnika, u okrugu Wisconsin, u obitelji olimpijskoga skijaša Mikea Devecka i olimpijske klizačice Dianne Holum, čime je nekako već bila i predodređena za športska natjecanja. Vrlo se rano s roditeljima trenerima posvetila brzomu klizanju pa je već 1997. kao 16-godišnjakinja pobijedila na Svjetskom juniorskom prvenstvu u klizačkom višeboju, a na 3000 m postavila je tri državna rekorda. Sljedeće godine natjecala se na Zimskim olimpijskim igrama u disciplinama na 3000 i 5000 m te osvojila šesto i sedmo mjesto. U tom njezinu životnom razdoblju, kad su joj brojni športski klubovi, koledži i ustanove nudili primamljive materijalne i brojne druge uvjete za treninge i napredovanje, ona se odlučila povući iz svega i upisala je fakultet u Chicagu, na kojem je diplomirala umjetnost i obranila disertaciju o odnosu umjetnosti i olimpijskih igara.
No kasnije je posvjedočila da se zapravo iza svega krila njezina želja za redovništvom, tj. pomaganjem siromašnima i beskućnicima, nakon hodočašća Gospi u Fatimu. Pridružila se sestrama franjevkama, položila vječne zavjete kao s. Katarina te se kasnije preselila u samostan sv. Josipa u engleski Leeds.
Svaki put kad se vrati u rodni gradić obvezno posjeti opatiju Daylesford premonstratenza, koju je osnovao sv. Norbert od Xantena g. 1120. u francuskom gradu Premontreu. Danas djeluju u 30-ak zemalja na gotovo svim kontinentima, muška grana ima oko 1000 redovnika, a ženska 200-tinjak. Prema najnovijim podatcima američkoga samostana Daylesford, uzdignutoga na rang opatije 1971., ukupno ih je 29 redovnika, od kojih 27 svećenika i dva časna brata, te podrijetlom dva Čeha i jedan Indijac, a u sklopu samostana djeluje sjemenište i novicijat.
»Redovnički život – zna često kroz smijeh reći sada već 39-godišnja redovnica – pruža daleko više mogućnosti za osvajanje medalja nego brzo klizanje, koje, istina, nisu vanjskoga sjaja i blještavila.« (S. B.)