Tisuće mladića i djevojaka diljem Hrvatske umjesto pomodnoga »trenda« slavljenja »noći vještica« izabrali su u noći između ponedjeljka i utorka 31. listopada i 1. studenoga »Holywin« – pobjedu svetih. Dok su mediji tzv. glavne struje danima najavljivali spektakle s bundevama, mladi hrvatski vjernici svoja su okupljanja na kojima su molitveno dočekali svetkovinu Svih svetih dogovarali bez velike »propagande«, spontano, susretom uživo, od usta do usta, preko svojih svećenika »specijalista« za pastoral mladih, uz malo pomoći društvenih mreža. Umjesto da se preruše u zastrašujuće likove, oni su se stavili u ruho svetaca i blaženika modernoga doba – sv. Dominika Savija, sv. Margarete Marije Alacoque, bl. Carla Acutisa, bl. Chiare Badano… Bilo je to svojevrsno rađanje pokreta svetosti, gotovo revolucija o kojoj je upravo na Sve svete na Trgu sv. Petra govorio i papa Franjo kada je rekao da su svetci ne oni koji su uštogljeni, nego oni koji plivaju protiv struje, što je vrlina »pravih revolucionara«!
Dupkom se ispunila u predvečerje ponedjeljka 31. listopada bazilika sv. Antuna Padovanskoga na zagrebačkom Svetom Duhu. Da bi sudjelovali u slavljenju svetosti, onamo su iz raznih dijelova glavnoga hrvatskoga grada, kao i iz njegove okolice, pristigli brojni mladi – studenti, radnička mladež, srednjoškolci, pa i osnovnoškolci. Okupio se i lijep broj mladih obitelji, među kojima je bilo i supružnika koji su se upoznali upravo na jednom bdjenju uoči svetkovine Svih svetih. Bilo je i starije braće i sestara koji su svoje mlađe braću i sestre »dovukli« na Sveti Duh da posvjedoče jedinstvenomu duhovnomu spektaklu.
»Kako je lijepo vidjeti mnogo mladih koji žele i trude se živjeti svetost i koji umjesto pokazivanja bundeva svijetu pokazuju srca ispunjena ljubavlju Božjom«, rekao je pozdravljajući uoči početka misnoga slavlja mnoštvo mladih u bazilici sv. Antuna Padovanskoga svetoduški župni vikar fra Zvonimir Pervan. Misu je predvodio o. Marko Šop, svećenik i član »neobične« redovničke zajednice dehonijanaca, za koju su možda baš na ovogodišnjem bdjenju i neki mladi prvi put čuli. A neobičan je bio i životni put sv. Margarete Marije Alocoque, koja je bila junakinja svetoduškoga okupljanja, čiji je život mladima u svojoj propovijedi aktualizirao p. Šop.
Nakon mise na Svetom Duhu mladi su se zaputili do Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta, gdje je u »auli magni« održana predstava koja je tematizirala život sv. Margarete. Bio je to događaj na kojem se tražilo sjedalo više, a oni koji nisu pronašli sjedalo – jednostavno su sjeli na »kazališne daske«, tik uz pozornicu. Karte za predstavu bile su rasprodane već nekoliko dana uoči događaja. A da bi svi pogledali što mladima ima poručiti neobična francuska svetica, predstava je u »auli magni« doživjela i reprizu, uvečer na Sve svete. I repriza je bila vrlo posjećena. U Zagrebu se »noć svetaca« slavila i u župi bl. Alojzija Stepinca na Trnjanskoj Savici i u jarunskoj crkvi sv. Mati Slobode, gdje je program slavlja predvodila »Božja pobjeda«.
Jedinstvenim pristupom slavlju svetaca i svetosti istaknuli su se i mladi u Karlovcu. Štoviše, oni su i u načinu slavljenja napravili iskorak. Naime, uz misno slavlje, molitvu, klanjanje i duhovni nagovor koji se uz neumornoga rektora mons. Antuna Sentea u predvečerje 31. listopada zbivao u Nacionalnom svetištu sv. Josipa, karlovački program započeo je malonogometnim turnirom u športskoj dvorani Osnovne škole Dubovac. Sudjelovali su krizmanici Karlovačkoga dekanata, a okupilo se devet ekipa iz sedam župa. Ekipe su bile ujednačene u svojim vještinama, pa su i utakmice bile neizvjesne, no pobjedu su ipak odnijeli domaćini – dubovačka ekipa »NaSveJak«. Nedaleko od Zagreba pobjeda svetosti slavila se i u Jastrebarskom, a da se o duhovnom djelu sv. Dominika Savija pročuje i u samoborskom kraju, potrudili su se mladi iz Domaslovca zajedno sa svojim župnikom Antom Bojanićem.
U središnjoj Hrvatskoj slavila se svetost i u Varaždinu, Tuhlju, Križevcima, Voloderu… U molitvenom bdjenju mladi Varaždinci okupili se u svojoj katedrali oko gesla pape Franje »Bez radosti nema svetosti«. Uz misu, molitvu, pjesmu i predstavu, barokni grad na Dravi istaknuo se i službom svjetla. U dijelu programa prigušena je rasvjeta i u katedrali su zasjale stotine svijeća u rukama mladih, koji su »zablistali« i svojom pjesmom i radošću. Veselo je bilo i u župi sv. Vida u Vidovcu, mjestašcu kod Varaždina, kojemu je to ujedno bilo i prvi put da se mladi uključuju u tu duhovnu inicijativu, a s ostatkom mladih Varaždinske biskupije iste su se večeri molitveno ujedinili i Podravci iz Đurđevca te mladi iz Rasinje nedaleko od Koprivnice.
Molitvena nit slavljenja svetosti povezala je i mlade u ostatku kontinentalne Hrvatske – od Virovitice i Daruvara i njihovih župa sv. Leopolda Mandića i sv. Antuna Padovanskoga preko požeške i našičke župe nad kojima bdiju isti svetci patroni sve do Punitovaca, Slavonskoga Broda, Županje, Vinkovaca i mjestašca na istočnom rubu Hrvatske – Nijemaca i njegove župe sv. Katarine. Održana su klanjanja, predstave, nagovori, molitve krunice, projekcije filmova…
Redateljica predstave o životu sv. Margarete Marije Alacoque Ivana Foretić: »Za mnoge je sv. Margareta Marija Alacoque još donedavno bila francuska svetica kojoj je teško izgovoriti prezime. Zato nas je i iznenadio toliki interes za predstavu u ‘auli magni’, a posebno su iznenađenje bili i brojni novi mladi, koji su predstavu odgledali drugoga dana, na Sve svete. Na predstavu su došli i mladi koji nisu baš bliski Crkvi, koji su na neki način onamo zalutali. No i da se dogodi jedno obraćenje, jedan povratak Crkvi, predstava je uspjela. To su plodovi kojima smo težili.«
Vrlo živo na jugu Hrvatske bilo je u Splitu, u župi Presvetoga Srca Isusova na Visokoj. Misa, nagovor, svjedočanstva, obnova krsnih zavjeta, skečevi »Hrvatskoga nadzemlja«, »pub-kviz«… Crkva i pastoralna dvorana nakon mise bile se su ispunjene, toliko da se dogodilo i svojevrsno medijsko obraćenje. Naime, čak je i jedan od »glavnostrujaških« medija, poznat po svojoj ne baš pretjeranoj naklonjenosti Crkvi, »kapitulirao« pred iskorakom splitskih mladih i zabilježio: »Sudeći po fotografijama, doslovno se tražila stolica više.« Vrlo zapažen bio je nagovor koji je u sklopu splitskoga bdjenja održao svećenik Ivo Bezina, pojasnivši mladima sve opasnosti okultnoga. Isprva brojni oblici okultnoga izgledaju bezopasno, upozorio je, a u sebi imaju i neku »egzotiku«. To je oprimjerio susretom Eve i zmije, koji je nazvao ujedno prvim susretom čovjeka s okultnim, događajem u kojem su temeljni elementi i svih današnjih okultističkih praksa. O svojoj životnoj »evoluciji«, od mladenačkoga nestašluka do dosljednoga življenja vjerskoga života, posvjedočio je mladi zaručnički par Ana Palić i Luka Martić. Njihove živote povezao je svetac mladih – Dominik Savio. U bdjenjima uoči Svih svetih angažirali su se i mladi iz Metkovića, u crkvi sv. Ilije proroka, a vjetar u leđa cjelokupnoj organizaciji dala je mjesna Frama, bend »Znak Jonin« i inicijativa »40 dana za život«. Malo sjevernije, u Šibeniku, slavilo se na Šubićevcu, u župi sv. Ante Padovanskoga.
Mladima je za slavljenje svetosti svoja vrata otvorila riječka salezijanska gimnazija i obližnja crkva Marije Pomoćnice, gdje je središnje misno slavlje predvodio riječki nadbiskup Mate Uzinić. Iako se upravo u javnom životu želi stvoriti podjela crno-bijelo, između mladih koji vjeruju i onih koji ne vjeruju, nadbiskup Uzinić okupljene je pozvao da ne promišljaju u crno-bijelim kategorijama. Svetost ima puno nijansi i lica, i uvijek je bolje biti »za«, afirmirati ono što je dobro, poručio je nadbiskup Uzinić. Riječki program uključio je i prigodne skečeve koje su pripremili mladi salezijanski animatori te »parlaonicu« o temi ustrajanja na putu svetosti. O svojim vjerskim iskustvima svjedočili su vjeroučitelji, svećenici i redovnice. Mladi su proučavali i tiskane materijale o životima mladih svetaca i blaženika čije biografije svjedoče da je svetost dostupna svakomu i da su svi na nju pozvani. Mladi su bili aktivni i diljem biskupija Riječke metropolije. Slavilo se u Puntu na Krku, u župi Presvetoga Trojstva, a uključile su se i istarske župe u Bujama i Labinu, gdje su slavljene mise, održana klanjanja, nagovori i duhovni koncert. Mladi pak iz Gospića upoznali su se s likom bl. Chiare Luce Badano, o čijem je životu projiciran film u dvorani Caritasa, a u gospićkoj je katedrali mlade privuklo i klanjanje pred Presvetim.
Nisu mirovali u noći svetaca ni hrvatski vjernici izvan granica Hrvatske. Naime, s mladima u Lijepoj Našoj molitveno su se u večeri 31. listopada ujedinili i mladi iz mostarske župe sv. Ivana apostola i evanđelista, zatim mladi iz Vojvodine, u crkvi Gospe od Mira u Srijemskim Karlovcima, a vrlo aktivni bili su i mladi iz Subotice, koji su svoj program u Hrvatskom kulturnom centru »Bunjevačko kolo« izgradili oko života sv. Tarzicija, mladoga svetca koji se slavi kao zaštitnik ministranata, a koji je živio davno, u vremenima dok su se kršćanki morali skrivati u rimskim katakombama, u 3. stoljeću.