Kao članovi društva svi trebamo jednake prilike i mogućnosti. To je jedini način na koji pojedinac, uz potporu zajednice, može ostvariti svoj puni potencijal. Festival jednakih mogućnosti tradicionalna je međunarodna manifestacija koja je u Hrvatskoj prvi put održana 2002. godine. Organizator festivala je Društvo tjelesnih invalida u Zagrebu.
Festivalski program zajedno s umjetnicima izvode osobe s invaliditetom, a festival se održava na ulici, odnosno na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. Od početka cilj je toga festivala razvoj svijesti o pravima i slobodama izoliranih društvenih skupina i doprinos izjednačavanju njihovih mogućnosti s mogućnostima drugih te širenje poruke da osobe s invaliditetom trebaju imati ista prava kao i ostali građani.
U organizaciji festivala sudjeluje oko 20 stručnjaka i 150 volontera s raznih zagrebačkih fakulteta. U tri dana trajanja festivala nastupa 900-tinjak izvođača, od kojih je 600 osoba s invaliditetom. Festival jednakih mogućnosti ove se godine održava od 21. do 23. svibnja. Festival je hvalevrijedan događaj koji nas na lijep način podsjeća i uči o posebnosti svakoga čovjeka, a pogotovo onih kojima nisu dostupne i pružene iste prilike i mogućnosti.
Biblijska rečenica: »Na svoju sliku stvori Bog čovjeka« može nam se učiniti neshvatljivom kada vidimo s koliko se zaprjeka moraju suočiti ljudi koji imaju nekakav zdravstveni problem, bilo intelektualni ili tjelesni. Dug je put do razumijevanja takvoga križa, ali naše različitosti mogu nam pokazati kako su upravo one »dijelovi slagalice« koja čini naše društvo, obitelj i skupine prijatelja, u kojima su svi uvijek tu jedni za druge i spremni su ponuditi sebe kako bi upotpunili drugu osobu. Pri tome ne gube svoju posebnost, nego upravo suprotno, davanjem dobroga primjera još je učvršćuju. Čovjek, onakav kakva ga je stvorio Bog, nije rob, nego se u svijetu treba angažirati kao Božja slika, raditi i stvarati jer je upravo rad temeljna dimenzija ovozemaljskoga postojanja. I to bez obzira na svoje stanje.
Svatko je od nas osoba za sebe i nerijetko se u različitim životnim situacijama susrećemo s mišljenjima svojih bližnjih koja se ne podudaraju s našima. Često nam se to može činiti kao problem, a možemo i pomisliti koliko bi sve bilo lakše kada bi se drugi bez pogovora složili s našim uvjerenjima. No zamislimo samo kakav bi svijet bio kada bismo svi imali iste interese, mišljenja i sposobnosti. U tom slučaju ne bismo se međusobno dopunjavali, nego isključivali. Upravo je zato važno njegovati različitosti i posebnosti svakoga od nas, a poštovanje različitosti najbolji je put k očuvanju jedinstva. Na to nas podsjeća i sv. Pavao u svojoj Poslanici Rimljanima: »Jer kao što u jednom tijelu imamo mnogo udova, a svi isto djelovanje, tako smo i mi, mnogi, jedno tijelo u Kristu, a pojedinci udovi jedan drugomu« (Rimljanima 12, 4-5).
Svjetski dan kulturnih raznolikosti, dijaloga i razvoja proglašen je 2002. godine. Godine 2001.
Glavna skupština UNESCO-a usvojila je Opću deklaraciju o kulturnoj raznolikosti čiji je cilj pomoći državama da u vlastitim sredinama, poštujući i promičući kulturnu raznolikost, stvore uvjete za dijalog kultura i civilizacija u uvjetima globalizacije.
Cilj je Svjetskoga dana kulturnih raznolikosti, dijaloga i razvoja njegovanje iskustva raznolikosti čije se bogatstvo želi naglasiti u dijalogu i uzajamnu osluškivanju. Važnost toga dana očituje se upravo u važnosti razgovora i slušanja potreba drugoga jer je to temelj svakoga ljudskoga odnosa. »Ova nova djelatnost, prelazak sa zakona na djela, dovodi nas u položaj da na temelju općih načela utkanih u naše instrumente za postizanje standarda dokažemo da je kulturna raznolikost doista pogonska snaga održiva razvitka te kao takva presudno oruđe za borbu protiv siromaštva«, misao je jednoga od glavnih ravnatelja UNESCO-a Koďchira Matsuure u vezi sa Svjetskim danom kulturnih raznolikosti.
Tim se danom žele okupiti različite kulture i istaknuti njihova jednaka vrijednost, a baš je tako i Bog oduvijek okupljao ljude: »Gledajte koliku nam je ljubav darovao Otac: djeca se Božja zovemo, i jesmo. A svijet nas ne poznaje zato što ne poznaje njega. Ljubljeni, sad smo djeca Božja i još se ne očitova što ćemo biti. Znamo: kad se očituje, bit ćemo njemu slični jer vidjet ćemo ga kao što jest« (1 Iv 3, 1-3).
Da je kulturna raznolikost bogatstvo naglasio je i papa Franjo u siječnju ove godine te pozvao kršćane na postizanje većega jedinstva u različitosti: »Ako dopustimo da nas vodi Duh Sveti, bogatstvo i različitost nikada ne postaju razlog sukoba.« Jedinstvenost i autentičnost obogaćuju nas, a bez obzira na različitosti, Bogu smo svi jednako vrijedni ljubavi.
Priredili: A. Bukovac, V. Lukačin, I. Moslavac, I. Tomić