BOLJE I DUHOVNIJE ODLUKE Ovoga Božića podarimo si tišinu

Foto: Shutterstock | Jedan od načina kojim čovjek može obogatiti svoju dušu i pripremiti se za svetkovinu Božića upravo je čitanje Biblije i duhovne literature. Osim što tako ulazi u vlastitu nutrinu i produbljuje vjeru, tako se čovjek povezuje i s drugima s kojima rado razgovara o onom što je pročitao

Komercijalizacija Božića nije nova pojava, a naše duhovne vrijednosti sve više zamjenjuju materijalna dobra. Dok smo vam prethodne godine pisali o tome kako darivati druge, ove vas godine potičemo na darivanje samih sebe – točnije svojega duha. Osim za druženje s najbližima, iskoristite vrijeme za uspostavljanje bolje povezanosti s Bogom i samima sobom. Čitajte Bibliju, meditirajte uz molitve i dopustite Duhu Svetomu da vam donese mir. Sami sebi podarite spokoj i u molitvama i svojim djelima približite se Isusu. Darivanje se ne treba shvaćati samo u fizičkom ili materijalnom smislu. Baš naprotiv – ovoga Božića podarite si nešto duhovno i nematerijalno, poput mira, tišine i vremena koje nam svaki dan klizi kroz prste.

Svaki smo dan okruženi oglasima i informacijama, katalozima i prilikama za trošenje novca, skupljanje stvari i predmeta koji nam u biti ne trebaju. Iako toga na prvu nismo svjesni, takva nas percepcija života umara i stvara pritisak iz kojega često ne vidimo izlaz. Izgubljeni smo u moru iskrivljenih moralnih načela i tuđih mišljenja, posebice u doba darivanja kada su očekivanja dodatno naglašena. Kako se onda snaći u adventskom i božićnom razdoblju? Kako se vratiti pravomu Božiću i izbjeći nametanja koja nas okružuju?

Preporučujemo čitanje Lukina evanđelja koje nas u svoja 24 poglavlja upoznaje s likom i djelom Isusa Krista. Lukino evanđelje jedino nam opisuje Isusovo djetinjstvo, ali uz njega predlažemo i čitanje Evanđelja po Mateju. Oba evanđelja približavaju nas Isusu i podsjećaju na njegovu istinu i čudesna djela koja je činio za druge, za nas. Uz čitanje Biblije, slušajte duhovnu glazbu i posvetite se molitvenoj meditaciji. Osvrnite se na ovu godinu, što ste postigli, a što biste tek željeli postići u 2025. Obratite se Isusu za pomoć, da vas navede na pravi put i podari vam snage za godinu pred vama. Ispovjedite se prije Božića i malim djelima pokore odlučite novu godinu dočekati kao sretnija i mirnija verzija sebe. Ako vam okolnosti to omogućuju, podarite si i – tišinu. Slušajte sebe, svoje srce, što vam tijelo i duh govore. Dopustite si da vas Duh Sveti pronađe i u tišini vas uputi onamo kamo trebate ići.

Sami sebi, naposljetku, podarite život posvećen Spasitelju i potrudite se donositi odluke koje vas približavaju Riječi Božjoj. Što više težite boljim i duhovnijim odlukama, tim ćete se bolje osjećati, a to ćete osjetiti ne samo vi, nego i drugi oko vas. Zašto onda ovaj Božić svojim najmilijima ne podariti »najbolju verziju sebe«?

Za Božić je važno pripremiti srce
Iako se promatrajući ljude kako hrle u trgovine i na sajmove ovih dana ne čini tako, za blagdan Božića najvažnije je pripremiti srce i dušu. O tome kako se priprema za Božić i kojih se božićnih običaja pridržava razgovarali smo s Arielom Matić, 22-godišnjakinjom iz Hrvatske Kostajnice. »Advent je za mene razdoblje druženja s obitelju i prijateljima, ali i duhovne pripreme za Kristovo rođenje. S obzirom na to da sam iz obitelji u kojoj se spajaju razne tradicije i običaji Hrvatske, ne njegujemo neke posebne običaje, nego se sama trudim stvoriti si neku vlastitu adventsku tradiciju. Ona među ostalim uključuje i odlazak na zornice«, napominje Ariela. Iako je ponekad teško ustajati na zornice, motivacije ne manjka, kaže naša sugovornica. »Za rano ustajanje pomaže činjenica da me na zornici čekaju prijatelji koji jedni druge potiču da dođemo u što većem broju. Imam tu sreću da studiram na Hrvatskom katoličkom sveučilištu gdje se svi zajedno, osim odlaskom na zornice, za Božić pripremamo i raznim duhovnim obnovama i molitvenim susretima koje organizira sveučilišni kapelan. Uz to se, naravno, svi vrlo rado družimo i međusobno upoznajemo odlaskom na Advent u Zagrebu, ali i u druge glavne gradove europskih zemalja. Baš smo nedavno posjetili Beč i Bratislavu. Vrlo često na našim putovanjima sudjeluju i članovi naših obitelji te prijatelji izvan Sveučilišta. Mislim da nam upravo taj osjećaj prijateljstva i zajedništva svima pomaže da se uživimo u adventskom vremenu i pripremimo za slavlje Kristova rođenja.«
Povijesni razvoj i slavljenje Božića

Božić je jedan od triju najvećih kršćanskih blagdana, a počeo se slaviti u 4. stoljeću. Advent ili došašće, vrijeme priprave za Božić, u ranom srednjem vijeku trajalo je 40 dana, a papa Grgur Veliki u 6. je stoljeću došašće skratio na četiri tjedna. Biblija i neki drugi dokumenti ne govore nam o točnom datumu Kristova rođenja pa je u prvoj Crkvi odabran datum na koji će se slaviti blagdan Božića. Rimljani su 25. prosinca slavili dan rođenja nepobjedivoga Sunca pa su kršćani odabrali taj datum kako bi toj proslavi dali sasvim novu i neponovljivu dimenziju jer je Isus ne samo naš spasitelj, nego i sunce koje obasjava naše živote. Premda su se u početcima slavljenja Božića zadržale i neke rimske tradicije i običaji, oni su s vremenom nestali jer slavljenje Božića ima sasvim drugačiji smisao: mi slavimo rođenje Krista, a ne Sunca.

Mjesec duhovne pismenosti kao priprema za Božić

Mjesec duhovne pismenosti slavi se svakoga prosinca od 1996. godine. Glavni je cilj potaknuti ljude da pročitaju barem jednu knjigu o duhovnosti. Poznato je da čitanje potiče kritičko razmišljanje, stimulira ljudski mozak, obogaćuje rječnik, razvija empatiju i kreativnost, a može biti odličan poticaj za dublje povezivanje sa sobom i svojim duhom.

Poznato je da čitanje potiče kritičko razmišljanje, stimulira ljudski mozak, obogaćuje rječnik, razvija empatiju i kreativnost, a može biti odličan poticaj za dublje povezivanje sa sobom i svojim duhom. Predbožićno vrijeme i vrijeme došašća pravo je doba da započnemo ponirati u vlastite dubine, odnosno duh koji čovjeku daje sposobnost prisnoga zajedništva s Bogom

Predbožićno vrijeme i vrijeme došašća pravo je doba da započnemo ponirati u vlastite dubine, odnosno duh koji čovjeku daje sposobnost prisnoga zajedništva s Bogom.

Prosinac, mjesec u kojem se pripremamo za Božić, mogli smo posvetiti upravo duhovnosti i poniranju u nutrinu svoje osobe. U tim se dubinama sastajemo s Bogom. »Kao što tijelo treba predah, tako duša treba dobre misli, mudru knjigu i čovjekoljubive odluke. Kao što tijelo treba čist zrak, tako duša treba čišćenje savjesti i Božju riječ. To je odmor«, riječi su svećenika, teologa i filozofa Tomislava Ivančića. Proslave adventskih nedjelja nade, ljubavi, radosti i mira prije Kristova dolaska podsjećaju nas na vječnost i svjetlost koju će u nas udahnuti Božić. Jedan od načina kojim obogaćujemo svoju dušu i pripremamo se za svetkovinu Božića upravo je čitanje Biblije i duhovne literature. Osim što ulazimo u vlastitu nutrinu i produbljujemo vjeru, tako se povezujemo i s drugima s kojima rado razmjenjujemo i misli o onome što smo pročitali. Dakle, čitanje nam otvara sasvim novi svijet, koristi prije svega nama, ali i drugima oko nas.

Čitanjem stvaramo svjetove u svojim glavama, osjećamo mir i spokoj jer smo usredotočeni samo na riječi koje su ispred nas. Ono nas u užurbanosti ovoga svijeta doista može »vratiti na pravi put«, put prisutnosti i istinskoga proživljavanja trenutka, a to je doista način kojim dotičemo svoj duh. »Želiš li živjeti osmišljeno, a to znači sretno, trebao bi svaki dan oprati svoju dušu, kao što pereš i uređuješ svoje lice i svoje tijelo. Trebao bi svojoj duši dati najljepše misli svjetla, obećanja i dobre vizije«, kaže Tomislav Ivančić, čije nam riječi mogu biti putokaz za spremno dočekivanje Božića.

Priredili: A. Bukovac, V. Lukačin, I. Moslavac, I. Tomić