CEDROVI ORAŠČIĆI I ULJE Snaga crnogorične biljke

Cedar
Foto: Shutterstock | Cedar

Cedar (Ceddrus, lat.), pripada porodici borovki i obuhvaća nekoliko vrsta, od kojih se u zdravstvene svrhe upotrebljava najviše sibirski cedar koji potječe iz Europe i Azije. Cedar je cijenjen zbog ljekovitih svojstava cedrova ulja, a posebno hladno prešanoga ulja cedrovih oraščića. Cedrovi oraščići, poznati i kao pinjoli, vrlo su hranjivi i ljekoviti. Bogati su esencijalnim masnim kiselinama, visokokvalitetnim proteinima (do 14 posto mase), uključujući aminokiselinu arginin koja podupire imunosni sustav, fitosterolima koji pridonose snižavanju razine kolesterola u krvi te vitaminima i mineralima.

Tradicionalno, ulja i ekstrakti cedra upotrebljavaju se u liječenju kožnih bolesti, kao antiseptici te za ublažavanje respiratornih problema u parnim inhalacijama. U posljednjim desetljećima znanstvena istraživanja potvrdila su prisutnost bioaktivnih spojeva poput seskviterpena, flavonoida i fenolnih kiselina, koji posjeduju protuupalno, antimikrobno i antioksidativno djelovanje. Osim toga u fitoterapiji se rabe čajevi i dekokti odnosno uvarci od cedrovih iglica te cedrova smola.

Dobro je znati…

• Čaj od iglica cedra u narodnoj se medicini preporučuje za jačanje imuniteta.
• Cedar ima primjenu u kozmetičkoj industriji, među ostalim za njegu masne i aknama sklone kože zbog svojih antiseptičkih i protuupalnih svojstava. Često se nalazi u prirodnim dezodoransima jer neutralizira neugodne mirise i smanjuje znojenje.
• Cedar se rabi u preparatima za njegu vlasišta jer djeluje na smanjenje prhuti i potiče brži rast kose.
• Cedrovi oraščići vrlo su hranjivi, ali zbog visokoga sadržaja masti trebaju se konzumirati u umjerenim količinama kako bi se izbjegao višak kalorija.
• Osobe alergične na orašaste plodove i borovke trebaju biti oprezne kod primjene cedra jer može izazvati alergijske reakcije.