Udruga za zaštitu okoliša Resnik dugo se godina bori protiv spaljivačke koncepcije i za uspostavu ekološkoga sustava gospodarenja otpadom u Zagrebu i Hrvatskoj. Spalionice su nepotrebne i iznimno opasni projekti, osobito imajući u vidu činjenicu obveznoga izdvajanja svih reciklabilnih komponenata, a oporabljivo je 98 posto otpada. Spalionica je opasna teza, dovođenje u zabludu građana, a spaljivanje otpada suprotno ciljevima cirkularne ekonomije. Spaljivanjem se nepovratno uništavaju resursi, a kad se uz poštivanje hijerarhije gospodarenja otpadom izdvoje sve reciklabilne i gorive komponente otpada, nema što gorjeti. Spalionice su najgori i najskuplji način rješavanja otpada. U pogledu već postojećih spalionica Europa se suočava s njihovim »lock in« učinkom – nemaju dovoljno goriva iz otpada niti ga smiju spaljivati bez prethodne obrade te se Europa okreće jeftinijim, ekološki i klimatski učinkovitim obnovljivim izvorima energije kojima rješava potrebe za energijom. Imajući u vidu izloženo, nema ni jednoga valjanoga razloga za spaljivanje otpada i izgradnju spalionice odnosno takozvane energane u Zagrebu, ni bilo gdje.
Spalionica je u Zagrebu planirana prije dugoga niza godina u interesu profita interesne grupacije i od nje jednako ni danas ne odustaju. Ona je upravo i posljedica koncepcije planiranoga Zagrebačkoga centra za gospodarenje otpadom za otpad iz Zagreba i Zagrebačke županije, koji se bez investicijske studije i analize opravdanosti gradi, a koji zastupa službena politika u Zagrebu, uz suglasnost nadležnoga ministarstva. Zbog omogućavanja njezine izgradnje u naselju na zagrebačkom vodonosniku izvršene su nezakonite izmjene vodozaštitnoga područja i brojne manipulacije prostorno-planskom dokumentacijom u Zagrebu.
Prema nekim ranijim izračunima izgradnja spalionice u startu bi stajala najmanje 350 milijuna eura. Prema sadašnjem Planu gospodarenja otpadom u Zagrebu ne predviđa se ni jedan centar za ponovnu uporabu ni sortirnica, ali predviđa se najveći dio sredstava od 1,2 milijarde kuna utrošiti samo za izgradnju neopravdanoga i štetnoga centra za gospodarenje otpadom koji uključuje spalionicu. Sredstva se prema planu trebaju osigurati iz proračuna Grada Zagreba, kreditima banaka, javno-privatnim partnerstvom ili koncesijom. Tako se osigurava daljnja pljačka građana i u segmentu otpada te posljedično povećanje troškova.
Zagreb ima zanemariv postotak odvojenoga prikupljanja otpada, kao očigledne posljedice dugogodišnjega zanemarivanja gospodarenja otpadom, na što dugi niz godina upozoravamo i protiv čega se borimo, i to upravo voljom onih koji o tome donose odluke, koje nisu u interesu građana, nego u parcijalnom interesu. Građani žele odvojeno prikupljati otpad, reciklirati i na taj način kontrolirati odnosno smanjiti svoj trošak i čuvati okoliš. Ekološka svijest građana raste, konačno više nitko ne može zanemarivati posljedice dugogodišnje nebrige s kojima smo izravno suočeni.
Zagreb treba trenutačno u sprječavanju nesagledivih štetnih posljedica odustati od izgradnje štetnoga, skupoga, zdravstveno i ekološki neopravdanoga Centra ga gospodarenje otpadom u koji bi se trebao dopremati miješani otpad iz Zagreba i Zagrebačke županije. Izgradnjom takva centra povrijeđeno je načelo blizine, koje je temelj funkcioniranja u obavljanju komunalnih djelatnosti, prema Direktivi o otpadu i Europskoj povelji o lokalnoj samoupravi, a na taj način krše se i osnovna ljudska prava zaštićena našim Ustavom.
Izgradnja Centra za gospodarenje otpadom interes je određenih krugova koje zastupa gradonačelnik Zagreba, uz podršku interesnih struktura koje o tome donose odluke dugi niz godina. Nesumnjivo je da vrijeme odgovornosti treba doći, kako prema eksponentima takve politike tako i za sve one koji ih u tome podržavaju.
Zagreb je četvrtina Hrvatske i treba biti primjerom. Građani imaju pravo zaustaviti ovo neodrživo stanje. Legitimno je i legalno pravo i opravdan interes građana zahtijevati neodgodivu uspostavu sustava u skladu s principima cirkularne ekonomije, a ustavna je i zakonska zadaća Grada Zagreba da im to osigura, za što snosi odgovornost.
Svakako da postoje ljudi koji imaju potrebna znanja i moralne vrijednosti te mogu i žele uspostaviti neusporedivo bolji, ekonomski, zdravstveno i financijski, ekološki sustav u javnom interesu, kakav građani trebaju i zaslužuju. Tada će Zagreb opet biti kao nekad »lepi beli«. Do tada na svima nama je moralna i faktična odgovornost da im osobnim primjerom i doprinosom u tome pomognemo, u vlastitom i općem interesu.