»Mama, tata, svi u razredu već imaju mobitel. Kada ću i ja dobiti mobitel?« To pitanje svojim roditeljima postavljaju sve mlađa djeca. Projekt »Obitelj i mediji« nema jednoznačan odgovor na pitanje kada je najbolje djetetu kupiti prvi mobitel. »Prvi mobitel nikada nije samo financijsko ili nekakvo puko praktično pitanje. Kada bi pametni telefoni doista služili svojoj pravoj svrsi – da budu nešto poput ‘klasičnoga’ telefona – rijetki bi se roditelj mogao osjećati zabrinuto što svojemu djetetu kupuje takav uređaj. Ali u tome je problem – današnji su mobiteli puno više od telefona. Najveći je njihov rizik da s njima djeca izgube dodir sa stvarnošću te postanu uronjena u virtualni svijet koji zatupljuje«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«. »Kao i za brojne druge stvari u životu, i kada je riječ o prvom mobitelu, ne postoji ‘pravo vrijeme’.
Svaki roditelj najbolje poznaje svoje dijete i treba postupati prema onom što smatra da je najmudrije«, dodaju iz europskoga projekta. Biti bez mobitela, napominju iz »Obitelji i medija«, za dijete ili tinejdžera znači isto što i ne biti na internetu. No svaka ta prisutnost – na internetu ili uz vrste zabava koje nudi pametni telefon – uvijek ima i svoje naličje. Dijete ili adolescent na internetu i na pametnom telefona može susresti nešto što može djelovati štetno upravo u razdoblju intenzivnoga razvoja, i tijela i uma.
»Jedna je majka nedavno posvjedočila: ‘Prvi mobitel svojemu ću djetetu dati tek kada prestane ispitivati o njemu!’ Ta je perspektiva zanimljiva jer pokazuje da djeca i tinejdžeri žele neki uređaj samo zato što je ta tehnologija ‘u trendu’, kao neke moderne tenisice«, napominju iz »Obitelj i medija« te roditeljima preporučuju da i o mobitelima, kao i o drugim više ili manje važnim stvarima, razgovaraju sa svojom djecom. »Dijalog je alat kojim se upoznaje vlastito dijete, ali i njihov svijet i njihov odnos prema stvarima«, dodaju iz »Obitelji i medija«.