DJELO VAŽNO ZA POVIJEST HRVATSKOGA ISELJENIŠTVA 13. travnja 1921. rođen hrvatski sociolog Mirko Meheš

Mirko Julius Meheš

Jedan od najzanimljivijih hrvatskih mislilaca 20. st. Mirko Julius Meheš rođen je 13. travnja 1921. u Voćinu. Završivši Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju u Zagrebu, studirao je u Zagrebu i Grazu. Za vrijeme NDH služio je u Prosvjetnoj bojni, u kojoj je djelovao kao pjevač, glazbenik i glumac. U svibnju 1945. napustio je Hrvatsku. Zarobljen je na Bleiburgu, no prebjegao je ponovno u Austriju te došao u Pariz, gdje je na Sorboni nastavio studij. Zaslužan je za osnutak Hrvatskoga radničkoga saveza u Parizu i pokretanje glasila »Hrvatski radnik – Glasilo Hrvatskog radničkog saveza Francuske i Belgije«. Godine 1951. doselio se s obitelju u Kanadu. Predavao je na sveučilištu »Laurentian« u Sudburyju, gdje je umro 10. ožujka 1999.

Pisao je za čikašku »Danicu«, za časopise »Osobu i Duh«, »Križ«, »Hrvatsku reviju«, »Hrvatsku misao«, »Republiku Hrvatsku« i dr. te za tjednik »Hrvatski glas«, koji je uređivao od 1980. do 1984. Pisao je i na mađarskom, njemačkom i francuskom jeziku.

Najviše se bavio pitanjima hrvatske emigracije, smatrajući da će se, nažalost, u nemogućnosti povratka većine tih ljudi, nakon »prvoga Bleiburga« osmanlijske najezde te drugoga 1945. doživjeti »treći Bleiburg«: gubitak stotina tisuća mladih ljudi zbog političke i ekonomske emigracije. U brojnim člancima pisao je o odnosu obitelji, kršćanskoj reformi poduzeća i kapitalizmu, sindikalizmu, pitanjima starenja i međugeneracijskim odnosima, odnarođivanju, identitetu i dr. Veće su mu rasprave »Homo Titoicus«, »I stvori čovjek Boga – vjera kao sociološki čimbenik u životu hrvatskih iseljenika u Sjevernoj Americi danas«, »Kruh naš svagdanji, uvod u socijalno pitanje«, »Intelektualci« i »Ispiranje mozgova« te u početku Domovinskoga rata na engleskom »Krajina«. U knjizi »Preživjeli da svjedoče« opisao je svoj bijeg od komunizma. Posebno je vrijedna razmatranja njegova koncepcija »hrvatske biološke ekonomije«, o čemu potanje piše u raspravi »Je li J. M. izdajica«. Smatrao je da Hrvati zbog svoje malobrojnosti i ugroženosti moraju uspostaviti sustav koji će im omogućiti da egzistencijalno, a time i identitetski, bude spašen svaki hrvatski čovjek.

Mehešovo je djelo važno za povijest hrvatskoga iseljeništva, a trebalo bi biti i svima koji se njime aktualno bave. (L)