U hrvatskoj kulturi ima i bilo je mnogo istaknutih umjetnika u svim njezinim područjima. Kako bi se zadržalo sjećanje na njih i njihovo djelo, pobrinula se Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku. Njezina dekanica i profesorica Helena Sablić Tomić i snimatelj Davor Šarić, također profesor na toj akademiji, osmislili su i ostvaruju projekt niza dokumentarnih filmovima o hrvatskim umjetnicima. To su uglavnom dokumentarci od pedesetak minuta, koji su se prikazali na televiziji, ali nažalost rijetko u kinodvoranama.
U zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića 19. rujna prikazan je premijerno njihov dokumentarac »Tomislav Sabljak: priče i susretanja«. Riječ je o uglednom, ali samozatajnom književniku, prevoditelju, uredniku, znanstveniku, trajnom članu suradniku HAZU-a dr. Tomislavu Sabljaku. Rođen je u Zagrebu 1934. godine, a smrt oca 1945. i ondašnje društveno-političke prilike uzrokovale su mu teškoće u životu i radu, o čemu se govori u filmu. Autor je pedesetak knjiga, a možda je najpoznatiji po »Rječniku hrvatskih žargona« i iniciranju natječaja za kratku priču u »Večernjem listu« 1964. godine, čiji je selektor i član žirija.
U filmu vrlo zanimljivo Sabljak priča o susretima s mnogim našim i stranim piscima koje je susretao i družio se s njima, pa čak i s Agathom Christie, ali i što nedostaje našoj književnosti. Film je vrlo dinamičan i prikazuje kolaž crtica i anegdota iz Sabljakova života i rada, a upotrebljavane su i privatne fotografije.