Nisu bez razloga mnogi roditelji zabrinuti kada primijete da su njihova djeca previše uz videoigre. Mnogi takvi oblici zabave zapravo promiču nasilje, vulgarni jezik, a ponekad pred mlade donose i opscene prizore. No projekt »Obitelj i mediji« ponudio je i nekoliko kriterija roditeljima, uz pomoć kojih se može jasnije razlučiti koja je vrsta videoigara opasna, a koja korisna.
Postoje igre koje potiču maštu u djece, razvijaju osjećaj za bliskost s vršnjacima te pridonose psihofizičkomu boljitku, navode iz »Obitelji i medija«.
Postoje i videoigre koje su fokusirane na zagonetke i koje mlade igrače potiču da razvijaju osjećaj za donošenje odluka u »kriznim situacijama«, odnosno da nauče odluke donositi u kratku vremenu. »Strateške igre pomažu djeci u razvijanju racionalnoga promišljanja i u upotrebi logike da bi se riješio neki problem.
Često se djeca u stvarnom životu boje donositi odluke jer nisu sigurna kakve će posljedice imati pogrješke. Kada se u videoigrama jasno odijeli što je stvarnost, a što fikcija, one mogu postati i svojevrsna platforma na kojoj se uvježbava donošenje odluka i odvažnost«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«. Roditelje također podsjećaju da se i sami uključe u proces igranja takvih igara s djecom. »To je dobar razlog da roditelji više vremena provode s djecom, a ujedno dobar način kojim roditelji mogu nadzirati s kakvim se točno sadržajima dijete suočava«, pojašnjavaju.
Nadalje iz »Obitelj i medija« napominju da treba i u videoigrama biti umjeren, zbog čega predlažu da se djeci postave i ograničenja – u kojem dijelu dana mogu biti uz računalo ili »Playstation« te koliko vremena smiju igrati takve igre. Videoigre prilika su da roditelji i djeca kroz zabavu međusobno »odmjere snage«, primjerice u nekoj športskoj ili automobilističkoj igri. Prisutnost roditelja uz videoigre također daje mogućnost odraslima da ostanu uz razvoj suvremenih tehnologija.