Razni oblici uhođenja i »pasivnoga sudjelovanja« u životima poznanika, ali i sasvim nepoznatih ljudi, dio su stvarnosti i »normalnosti« društvenih mreža. No što kada se dogodi obrnuti fenomen, kada netko koga smo možda i upoznali u stvarnom životu, dodali ga među »prijatelje« na mrežama, iznenada »nestane«?
U »kulturi« društvenih mreža taj se fenomen zove »ghosting« (od riječi engleske riječi »ghost« – duh), a na njega su upozorili i iz »Obitelji i medija«.
»Riječ je o jednostranoj odluci koja osobu koja je njegova žrtva ostavlja u nedoumici. To je ponašanje koje je nepredvidivo. Na njega se podjednako često odlučuju i muškarci i žene tako što iznenada prestanu odgovarati na poruke, ignoriraju pozive i blokiraju donedavne poznanike u internetskom prostoru. Nažalost, ‘ghosting’ je postao sve učestalija pojava zadnjih godina«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«. Fenomen »ghostinga« pokazuje koliko su »odnosi« uspostavljeni preko društvenih mreža fluidni, napominju iz »Obitelji i medija«. Ono što ostavlja posljedice nije samo osjećaj odbojnosti, nego i osjećaj nagloga i neopravdanoga odbijanja. Nakon što se dogodi »ghosting« osoba koja je njegova »žrtva« jednostavno ne zna zašto je neki odnos tako naprasno prekinut, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«.
Kao i u slučaju raznih načina uhođenja preko društvenih mreža, i u slučaju »ghostinga« mogu ostati šire posljedice za društvo, prije svega u smislu »normaliziranja« takvoga ponašanja koje je, kako opisuju iz »Obitelji i medija«, toksično i neka vrsta zabrinjavajuće moralne nezainteresiranosti za druge. »Više ne će biti neuobičajeno bježanje od neke neugodne situacije, učestala će postati suptilna kontrola te ignoriranje tuđih osjećaja i izbjegavanje preuzimanja odgovornosti«, upozoravaju iz »Obitelji i medija«, pozivajući roditelje, ali i sve one koji s djecom rade u obrazovnom sustavu, da obrate pozornost i na takvu vrstu neugodnoga ponašanja na društvenim mrežama.