U više je navrata dosada već spomenuto da se pod pojmom »karitativna djelatnost« u nizanki ne podrazumijeva samo njegovo temeljno značenje – pomaganje materijalno ugroženima, nego i zalaganje za poštivanje temeljnih, pojedinačnih i nacionalnih ljudskih, političkih, vjerskih i drugih prava i sloboda, promicanje istine…
Slijedom toga treba spomenuti i svjedočanstvo Giuseppea Masuccija, tajnika opata Giuseppea Ramira Marconea, vatikanskoga poklisara pri hrvatskom episkopatu u doba NDH-a, od 1. studenoga 1945., objavljeno u knjizi »Misija u Hrvatskoj« (Madrid, »Drina«, 1967., str. 230.) o prijetnjama komunističkih vlasti nadbiskupu Alojziju Stepincu i njegovoj spremnosti umrijeti za istinu:
»Prije pontifikalne Mise su časnici i partizani otišli nadbiskupu da bi ga opomenuli i zamolili, da izbjegava svaku ofenzivnu riječ… U 11,30 sati je nadbiskup došao k meni i kazao mi, da su ga nekoliko minuta prije pontifikalne Mise posjetili jedan dopukovnik (isti koji ga je uhitio 17. svibnja) i jedan komesar u građanskom odijelu. Izrazili su želju da razgovaraju s njim nasamo. Nadbiskup je otpustio svećenika, koji je trebao nositi njegov skut, i rekao im, da ima samo dvije slobodne minute. Odgovorili su mu da su dvije minute dovoljne i počeli bez daljnjeg uvoda: ‘Govori se u gradu, da biste govorili danas protiv vlade. Čuvajte se! Narod će vas napasti!’ – ‘Kakav narod?’, upitao je nadbiskup. ‘To je naša stvar!’, glasio je odgovor. ‘Kazat ću vam’, nastavio je prelat, ‘da je 99 posto naroda s Katoličkom Crkvom. U svakom slučaju možete činiti, što hoćete. Umiremo samo jedanput. Ja ne ću biti ni prvi ni zadnji, koji prelazi u vječnost. Nikada ne ću prestati propovijedati istinu, možete slušati sve, što govorim… Sada nema više vremena. Moram ići jer vjernici čekaju u katedrali…’
Na svršetku propovijedi Pastir nadbiskupije je rekao: ‘Obavijestit ću vas, draga braćo, da su dva partizana došla k meni, da me ušutkaju prijetnjama, ali ja se ne bojim nikoga osim Boga. Moja politika je bila uvijek i bit će uvijek ista: spasavati duše’« (»Blaženi Alojzije Stepinac – svjedok Evanđelja ljubavi«, knjiga 3., priredio dr. Juraj Batelja, Postulatura blaženoga Alojzija Stepinca, Zagreb, 2010., str. 294.).
Samo nekoliko dana nakon te prijetnje zbio se početkom studenoga nemio događaj u Zaprešiću, čime su vlasti jasno pokazale da je prijetnja bila itekako ozbiljna. Naime, nakon što je nadbiskup potpukovniku i komesaru izrekao svoju postojanost i čvrstu odluku da nikada ne odstupi od promicanja temeljnih kršćanskih vrjednota, te je tako postao »kamen oko vrata« novoustoličenim vlastima u ostvarenju njihova ideološkoga koncepta u novostvorenoj državi, komunisti su po tko zna koji put ponovno otkrili svoje pravo lice i na nimalo demokratski i human način pokušali uvjeriti nadbiskupa u ispravnost njihove »demokracije« i »humanosti«.
O istom je događaju nadbiskup izvijestio 10. studenoga 1945. i dr. Vladimira Bakarića, predsjednika Vlade Federalne Hrvatske, zahtijevajući da se obuzdaju zlodjela Ozne i Komunističke partije:
»Događaji, kojima smo u posljednje vrijeme bili svjedoci, traže da Vam upravim ovo pismo. Kamapanja protiv pastirskog pisma katoličkog Episkopata, koja prolazi kroz novine, političke sastanke, karikature po zidovima, porugljive parole išarane po svećeničkim i redovničkim kućama, dosegla je svoj vrhunac u tvornom napadaju na mene i moju pratnju 4. o.mj. u Zaprešiću. Na blagdan Sviju Svetih navijestili su mi predstavnici vlasti, točnije OZNE, da će narod reagirati protiv mene u crkvi, budem li, po njihovom mišljenju, napao narodnu vlast. Protiv dubrovačkog biskupa došlo je u Dubrovniku do javnog nastupa u crkvi, kad je tumačio pastirsku poslanicu povicima: ‘Dolje Krist!’ Ove činjenice traže, da Vas kao odgovornog faktora državnih vlasti upozorim na neke momente, koji su od bitne važnosti u današnjoj situaciji, kao što i za njezin daljnji razvoj.
1. Ponajprije moram se osvrnuti na saopćenje Ministarstva unutarnjih poslova Narodne Vlade u Hrvatskoj od 6. o. mj. o događajima u Zaprešiću. U njemu ima nekoliko krupnih neistina, koje moram poradi same istine ispraviti… Kod moga dolaska pred crkvu u Zaprešiću, stajao je mirni domaći seljački svijet. Na desnoj strani bilo je oko dvadesetak uniformiranih oboružanih osoba, skupina žena s partizanskim kapama i nešto seljaka… Većina župljana nove župe uopće nije mogla doći pred crkvu, jer je to bilo spriječeno. Da je napadaj organiziran, svjedoči samo saopćenje Ministarstva unutarnjih poslova kad kaže: ‘da je sakupljena grupa počela demonstrirati, klicati agrarnoj reformi i bacati jaja, blato, sitno kamenje na nadbiskupov auto’. Jasno je, da ta jaja, kamenje nije neočekivano iz zraka palo u ruke demonstranata, nego je bilo unaprijed pripremljeno« (str. 296.-297.).