Od Splita 1996. godine desetci tisuća hrvatskih mladića i djevojaka u sklopu Susreta hrvatske katoličke mladeži oplemenili su brojne hrvatske gradove i domove svojom mladenačkom radošću i kršćanskom nadom.
Danas, nakon nepuna tri desetljeća postojanja SHKM-a, »baklju« jedinstvenoga okupljanja cvijeta hrvatske mladosti polako preuzimaju i djeca prve generacije sudionika Susreta.
Tu baklju preuzimaju i »duhovna djeca« SHKM-a – mladi svećenici koji su svoj poziv spoznali upravo u ponekom Susretu. S obzirom na to da gospićki SHKM dolazi nakon »prijeloma« ovoga broja Glasa Koncila, iz našega smo arhiva »izvukli« uspomene na protekle susrete te ih sjedinili u fotospomen.
SPLIT, lipanj 1996. godine - »S Kristom u treće tisućljeće«
Pjesmom i molitvom mladi obnovili lice ratom porušene domovine
Mjesto prvoga Susreta hrvatske katoličke mladeži 8. i 9. lipnja 1996. bila je kolijevka hrvatskoga kršćanstva i hrvatske državnosti – Split i Solin. Okupilo se oko 50 tisuća mladih iz domovine i iseljeništva, uključujući i mlade Hrvate koji su živjeli »na kraju svijeta«, u Australiji i Novom Zelandu. Bila je to era u kojoj je na prijestolju sv. Petra stolovao Ivan Pavao II., a na »katedri« Zagrebačke nadbiskupije kardinal Franjo Kuharić.
Bila je to ujedno prva godina u kojoj se Hrvatska, nakon operacije »Oluja«, otarasila jarma velikosrpske agresije, pa je i susret protekao u znaku mladih koji ostatku društva daju impuls za obnovu razrušene domovine po modelu Kristova evanđelja. Osobito je dirljiv tih ljetnih dana bio pohod mladih kninskoj tvrđavi, s koje se s posebnim entuzijazmom orila rodoljubna hrvatska pjesma. Dojmljiv je bio i apel ondašnjega krčkoga biskupa Josipa Bozanića, ujedno predsjednika Odbora za mlade HBK-a, koji je poručio: »Mladi, obnovite lice naše domovine!«
RIJEKA, travanj 2000. godine - »I Riječ je tijelom postala«
U »hrvatskom Nazaretu«
U godini Velikoga jubileja tisuće mladih pohrlile su na Susret hrvatske katoličke mladeži u Rijeci 29. travnja. Iz srca grada uspeli su se Krupićevim stubama i drugim putovima na Trsat. Riječki nadbiskup Anton Tamarut mlade je podsjetio da je njihov pohod svojevrsno »hodočašće u Nazaret« jer se trsatsko svetište naziva upravo »hrvatskim Nazaretom« zbog predaje da je u njemu od 1291. do 1294. godine bila izložena Marijina i Isusova nazaretska kućica.
I iz riječkoga SHKM-a moglo se zaključiti da su mladi suosjećali s trpljenjima svoje domovine. Naime, među temama s kojima su se tih dana susretali bila je i solidarnost s ovisnicima. Pošast raznih ovisnosti osobito je u poratnom vremenu pogađala brojne primorske gradove i otoke. »Sa susreta pod geslom ‘I Riječ je tijelom postala’ mladi su se vratili u svoju svakodnevicu izazvani da budu vjerodostojni promicatelji razumijevanja i ljubavi među ljudima«, zaključio je autor naslovne teme u Glasu Koncila datiranu 7. svibnja 2000.
OSIJEK, travanj 2002. godine - »Sačuvaj nas u svom imenu!«
Mladi povjerili svoje tjeskobe Isusu, a zauzvrat dobili optimizam
U gradu na rijeci Dravi SHKM zaživio je 13. i 14. travnja 2002. Sudionicima Susreta osobito se u sjećanje urezao prizor mladih koji su prije središnjega euharistijskoga slavlja razvili raznobojna platna koja su simbolizirala mladiće i djevojke koji su pristigli iz raznih krajeva Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ali i iz Beograda. Katehezom o temi gesla susreta srca okupljenih mladih »zapalio« je Tomislav Ivančić. »Isus je u to subotnje predvečerje došao na obalu Drave da podijeli s mladima njihove životne tjeskobe, neuspjehe, muku, razočaranja, ali i da im ulije nadu, snagu, optimizam, jer svakoga je posebno pogledao u oči i rekao mu: ‘Volim te, ne boj se, bit ću uvijek s tobom’«, sažeo je Glas Koncila dojmove s osječkoga SHKM-a.
ŠIBENIK, travanj 2004. godine - »Zaveslaj na pučinu«
S »Titanika« čovječanstva na »Kristov brod spasenja«
Oko 20 tisuća mladih hrvatskih vjernika sjatilo se 24. i 25. travnja na gat Vrulje u šibenskoj luci na središnje euharistijsko slavlje u sklopu SHKM-a. Pri kraju mise na obalama Krešimirova grada mladima su kardinal Josip Bozanić i šibenski biskup Ante Ivas uručili veslo, što je bio simbol središnje poruke koju su uputili mladima: »Veslajte na pučini života kako nas je Krist pozvao i poslao!«
Izlazak mladih na pučinu u Šibeniku nije bio bijeg od problema, nego, naprotiv, suočavanje s mnogim teškoćama, tjeskobama i zaprjekama na koje su početkom novoga tisućljeća nailazile Crkva i hrvatsko društvo. U Krešimirovu je gradu toga proljeća porinut i brod »Šibenik 2004.«, kao poziv svim okupljenima da s »Titanika« suvremenoga čovječanstva »uskoče« na »Kristov brod spasenja«.
PULA, travanj 2006. godine - »Učitelj je ovdje i zove te!«
Maslina u koju se ugradila mlada Crkva u Hrvata
Hladno i kišno vrijeme dočekalo je mlade na SHKM-u subotnjega jutra 29. travnja 2006. No iz stotina autobusa iz raznih krajeva Hrvatske, BiH i iseljeništva prema pulskoj Areni pohrlilo je oko 18 tisuća mladih. Osobito je emotivan bio trenutak prinosa darova ispred improviziranoga oltara u Areni u kojem su mladi donijeli maslinu te zemlju iz pet hrvatskih biskupija, koja je potom zalivena vodom iz drugih šest biskupija.
Bio je to zalog budućega roda u kojem su mladi molili za dar milosti života, zajedništva, ljubavi i rada. Svoje životno svjedočanstvo u Puli je s mladima podijelio izbornik pobjedničke hrvatske rukometne reprezentacije Lino Červar. A u ozračju gospodarske krize, izazvane višegodišnjim »pretvorbenim kriminalom«, mladi su svojim domovima ponijeli poruku da se bez rada i znoja ništa ne može ostvariti te da treba čuvati svijest o svojem dostojanstvu i odgovornosti prema Bogu.
VARAŽDIN, travanj 2008. godine - »Bijahu postojani«
Četiri temelja – apostolski nauk, zajedništvo, euharistija i molitva
Peti Susret hrvatske katoličke mladeži okupio je oko 22 tisuće mladića i djevojaka u Varaždinu 26. i 27. travnja 2008. Zahvaljujući velikomu gibanju mladih koji su se okupili na stadionu »Sloboda«, grad baroka i glazbe postao je i grad iz kojega je krenuo još jedan mladenački impuls u obnovi Crkve i hrvatskoga društva.
Upečatljiv detalj s varaždinskoga SHKM-a bio je »stolac postojanosti duhovnoga života« koji je mlade pozivao da se pred dvojbama svojega vremena oslone o četiri temelja: apostolski nauk, življeno zajedništvo, euharistijsko lomljenje kruha i molitvu. Pjesmom i životnim svjedočanstvom s mladima u Varaždinu bio je i Marko Perković Thompson.
ZADAR, svibanj 2010. godine - »Da vaša radost bude potpuna«
Iz grada sv. Stošije i sv. Donata »javili se« i papi Benediktu XVI.
Izuzetan po svojoj brojnosti bio je SHKM u Zadru, kada je u grad sv. Stošije i sv. Donata 8. i 9. svibnja došlo mnoštvo od 30 tisuća mladića i djevojaka. Kamen drevnih trgova i »kala« pomladila je molitva i radost, ali i ponosni hrvatski stjegovi. U Marijinu mjesecu mladi na Susretu nisu izostavili ni zajedničku molitvu krunice, a velebna procesija mlade Crkve, osobito prizori njezina prelaska preko zadarskoga mosta, urezali su se u sjećanja Zadrana.
Zadarski je SHKM imao i ekumensku notu, a mladi su sa zadarskoga Višnjika svoju poruku uputili i papi Benediktu XVI.: »Želimo posvjedočiti da budućnost želimo graditi na vrjednotama kršćanstva te da istinsku radost pronalazimo živeći prema načelima Isusove radosne vijesti.«
SISAK, svibanj 2012. godine - »U svjetlosti hodimo«
Poruka iz Kvirinova grada: »Mi smo narod pobjednika!«
U Sisku, »gradu hrvatskih pobjeda«, tisuće mladih uključile su se u SHKM 5. i 6. svibnja 2012. Grad na tri rijeke u danima Susreta hrvatske katoličke mladeži preplavila je »četvrta rijeka« – ona koja je nosila radost i svjetlost mladosti.
Zajedno s predvoditeljem središnjega euharistijskoga slavlja sisačkim biskupom Vladom Košićem mladi su iz Kvirinova grada poručili: »Želimo s ovoga susreta odaslati poruku nade našoj Crkvi i našemu hrvatskomu narodu. Svima reći: ‘Ne bojte se! Krist je s nama! Njega voljeti i slijediti, s njime graditi svoj osobni i zajednički život naroda i društva pruža nam svima sigurnost da ćemo prevladati sve teškoće i s njime u svemu pobijediti. Mi smo narod pobjednika!«
DUBROVNIK, travanj 2014. godine - »Na slobodu pozvani«
Za mlade koji svjedočenjem radosne vijesti osnažuju društvo na novim vjetrometinama
Zapažen po brojnosti bio je i SHKM u Dubrovniku održan 26. i 27. travnja 2014., kada je u Vlahov grad pristiglo više od 35 tisuća mladih hrvatskih vjernika. Geslo susreta »Na slobodu pozvani« idealno se uklopilo u SHKM koji se odvijao u gradu koji se proslavio u povijesti svojom borbom za »lijepu, dragu i slatku slobodu«.
Velika kiša pratila je taj susret. Bilo je to razdoblje nedugo nakon hrvatskoga ulaska u EU, kada su se pojavile perspektive raznih materijalnih prosperiranja, ali i prvi konkretni znaci negativnih strana svakidašnjice velike europske obitelji. To se prije svega odražavalo u sve očitijem liberalizmu, individualizmu i demografskom zamoru. Stoga je i domaćin dubrovačkoga SHKM-a biskup Mate Uzinić mladima poručio: »Uključite se, najprije u nekakve pretpolitičke aktivnosti, u različite udruge kojima ćete kršćansku radosnu vijest unositi u ovo društvo i činiti ovo društvo bogatijim, plemenitijim. Bez nasilja, bez želje da se učini bilo što protiv koga, nego s ljubavlju za ovo društvo, s ljubavlju za svakoga čovjeka.
VUKOVAR, travanj 2017. godine - »Krist, nada naša«
»Ovdje smo kao narod iskusili da Bog svoje ne ostavlja«
Osnažen osobitim rodoljubnim zanosom bio je Susret hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru, koji je u Gradu Heroja okupio 30 tisuća mladih. Toploga travanjskoga vikenda mladi su svojom molitvom i zajedništvom »zagrlili« grad na Dunavu. Konkretni izazovi s kojima su se tada suočavali mladi – osobito na istoku Hrvatske – ali i poruke nade, mogli su se čuti na središnjem euharistijskom slavlju koje je predvodio đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić.
»Ovaj grad Vukovar u kojem smo danas okupljeni pruža nam snažnu pouku. Ovdje smo na osobit način kao narod iskusili da Bog svoje ne ostavlja, da u životu ne smijemo gledati samo na ljudske mogućnosti i granice, nego da nam je računati i na Boga«, poručio je nadbiskup Hranić s ambona koji je nosio stilizirani obris vukovarskoga vodotornja, simbola ratnoga razaranja, ali i neuništivosti hrvatskoga grada na Dunavu.
BJELOVAR, rujan 2022. godine - »Gore srca«
»Okupani« kišom, a nošeni istom nadom
Nakon vukovarskoga SHKM-a uslijedio je petogodišnji »post« od Susreta. Iako je domaćin SHKM-a u 2020. godini trebao biti Zagreb, potres i pandemija odgodili su veliko »zborovanje« hrvatskih mladih sve do Bjelovara 17. rujna 2022. Bio je to SHKM koji će mnogi njegovi sudionici upamtiti po hladnoći i velikoj kiši, dan kada su u tom gradu »najtraženiji artikli« postale kabanice i tople veste.
»Grad Bjelovar upamtit će vaša nasmijana i razdragana lica«, riječi su biskupa domaćina Vjekoslava Huzjaka koje su sažele emociju koja je ipak prevladala na kraju kišnoga dana među hrvatskim mladim vjernicima. Mladi, nošeni nadom u uskrsnuloga Krista, i nisu se u svoje svakidašnjice mogli vratiti nenasmijanih i nerazdraganih lica.
Koristimo kolačiće (eng. „cookies“) za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web-stranice slažete se s izjavom o privatnosti.Slažem seIzjava o privatnosti