Glas Koncila br. 1/2025.

ŠTO JE U SRŽI REDOVITOGA JUBILEJA ILI SVETE GODINE?
Podsjećanje na Utjelovljenje kao presudni događaj u ljudskoj povijesti i na njegove implikacije
KOMENTAR: NADA HRVATSKIH JUBILEJA
Neizbrisivi narod
SMISAO I ZNAČAJ PRVOGA SPOMENA HRVATSKOGA KRALJA IZ DANAŠNJIH OČIŠTA
Kralj Tomislav bio je vladar čiji bi dvor pohodili i suvremeni istaknuti državnici
SMISAO I ZNAČAJ 1100. OBLJETNICE SPLITSKIH CRKVENIH SABORA IZ DANAŠNJIH OČIŠTA
Poraz« Grgura Ninskoga nije značio propast »hrvatskih nacionalnih interesa«
PREDSJEDNIK HRVATSKE BISKUPSKE KONFERENCIJE DRAŽEN KUTLEŠA
»Jubilej je sveto vrijeme koje nas poziva ne samo da citiramo što je Stepinac rekao, nego i da više govorimo kao što je on govorio«
SA STEPINČEVIM I TOMISLAVOVIM SVJETLOM U VELIKE JUBILEJE 2025.
Kako je davno izgubljena kruna slavnoga kralja »uskrsnula« u sjećanju hrvatskoga naroda
SABORSKO PITANJE KOJE NIJE IZGUBILO NA AKTUALNOSTI
O nerazrješivosti braka govori sudski vikar Emil Svažić
HODOČAŠĆE I APOKRIFNA UMJETNOST
Mora li katolik u Rim za vrijeme Svete godine?
STVARATELJ DOMOLJUBNE POEZIJE PEJO ŠIMIĆ
»Moja je domovina još uvijek ranjena«
PROF. DR. MIRJANA MATIJEVIĆ SOKOL
Tomislavova Hrvatska bila je uporište s kojega se Europa branila od Istoka
LAPIDARIJ ZA BUDUĆNOST
Što umjetnici čuju u pjesmi svetoga hrvatskoga kamenja
TAJNI ŽIVOT VLADARA HRVATSKOGA KRALJEVSTVA U DANAŠNJIM IMENIMA
Zastupljenost imena hrvatskih kraljevskih vladara danas među ostalim govori i o tome koliko su oni važni današnjim Hrvatima
O STAROSLAVENSTVU I GLAGOLJANJU
Liturgija na narodnom jeziku – rijetka povlastica Hrvata
SLABOST POJEDINCA NADOMJEŠTA SNAGA CRKVE
Kako do duhovno plodonosnoga jubilejskoga oprosta?
SJEĆANJA RAJKA EĆIMOVIĆA
Kako je Presveto Srce Isusovo iz »marševa smrti« izvuklo petnaestogodišnjaka

Iz tiska je izašao prvi ovogodišnji broj Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 5. siječnja.

Posebno izdanje Glasa Koncila priređeno je uoči Božića. Iz prvoga siječanjskoga broja ispuštene su redovite vijesti o zbivanjima u Crkvi u domovini i svijetu, a broj je svojim prilozima u revijalnoj formi posvećen jubilejima koji se na razini sveopće Crkve i Crkve u Hrvata slave u 2025. godini.

Stranice Glasa Koncila tako otkrivaju što je u srži redovitoga jubileja ili svete godine, kako će izgledati crkvena 2025. godina te kako do duhovno plodonosnoga jubilejskoga oprosta.

Na početku Svete godine i u svjetlu velikih jubileja za Glas Koncila govori predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup metropolit Dražen Kutleša koji poručuje da je Jubilej sveto vrijeme koje poziva ne samo da citiramo što je Stepinac rekao, nego i da više govorimo kao što je on govorio. Nadbiskup Kutleša među ostalim se osvrnuo i na nacionalno hodočašće u Rim: »Veliku simboliku vidim kad zamislim mnoštvo našega hrvatskoga naroda kako prolazi kroz sveta vrata. Na tim se vratima u umjetničkim prikazima očituje čitava povijest spasenja, a ta je povijest zahvatila i naš vjerni narod. Našemu je narodu potrebno obnoviti tu svijest.«

Glas Koncila piše i o smislu i značaju 1100. obljetnice splitskih crkvenih sabora i prvoga spomena hrvatskoga kralja iz današnjih očišta. U svjetlu spomenutih obljetnica doznaje se kako je davno izgubljena kruna slavnoga kralja »uskrsnula« u sjećanju hrvatskoga naroda, sudski vikar Emil Svažić govori o nerazrješivosti braka kao saborskom pitanju koje nije izgubilo na aktualnosti, otkriva se tajni život vladara Hrvatskoga Kraljevstva u današnjim imenima te se piše o rijetkoj povlastici Hrvata – liturgiji na narodnom jeziku.

O važnosti obljetnica iz nacionalne i crkvene povijesti, koje ove godine na osobit način i Crkva u Hrvata slavi nizom događanja i okupljanja govori vodeća hrvatska povjesničarka za razdoblje srednjega vijeka prof. dr. Mirjana Matijević Sokol. Stranice novoga broja donose i sjećanja Rajka Ećimovića, jednoga od posljednjih živućih svjedoka bleiburške tragedije, koja otkrivaju kako je ga je kao petnaestogodišnjaka Presveto Srce Isusovo izvuklo iz »marševa smrti«.

Novi je broj obogaćen i prvim godišnjim izdanjem mjesečnoga magazina Prilika koja na ulasku u novu godinu naglašava važnost obitelji. Književnost piše potrebi velike poezije za veliki jubilej, Socijalna politika donosi pregled novosti u socijalnim naknadama u 2025., Glazba piše o umjetničkim demontažama dok Ekologija otkriva znakove nade po pitanju usporavanja globalnoga zatopljenja.