Glas Koncila br. 35/2024.

NAJSVJETLIJA NOĆ OBASJALA SVETVINČENAT NA BULEŠIĆEVO
Živjeti »veću ljubav« i biti spreman dati život za druge smisao je podložnosti
USUSRET 301. ZAVJETNOM HODOČAŠĆU VJERNIKA GRADA ZAGREBA MAJCI BOŽJOJ BISTRIČKOJ
KOMENTAR: OBLJETNICE ZA BUDUĆNOST
INTERVJU: SOCIOLOGINJA DR. MIRIAM MARY BRGLES
DAN ZA BOGA I OBITELJ
KEMIJSKI KOKTELI
ZA NOVO OTKRIVANJE VRLINA
KOLIJEVKA POKRETA ZA ŽIVOT DOBIVA NOVO DUHOVNO POSLANJE
KLADOMATIMA STATI NA KRAJ
OKUS UTOPIJE (2)
ŠTO ANĐELI PORUČUJU LJUDIMA?
VAŽNA PORUKA AUTOBIOGRAFSKIH ZAPISA ARTURA MARIANIA

Iz tiska je izašao novi broj Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 1. rujna.

Broj se otvara fotografijom s najsvjetlije noći koja je obasjala Svetvinčenat na Bulešićevo. Blaženikove relikvije praćene stotinama hodočasnika sa svijećama prvi su put okružile Bulešićevu rodnu župu uz 77. godišnjicu njegova mučeništva.

Ususret 301. zavjetnom hodočašću vjernika grada Zagreba Majci Božjoj Bistričkoj 7. i 8. rujna stranice Glasa Koncila podsjećaju na tri obljetnice koje sažimlju plodove Stepinčeva kormilarenja lađom Crkve zagrebačke. Na Mariji Bistrici ove će se godine »sastati« godina 1934. kada je tek zaređeni zagrebački nadbiskup koadjutor Alojzije Stepinac pješice sa zagrebačkim vjernicima pošao prema Bistrici; 1984. godina u kojoj se velebni Nacionalni euharistijski kongres te godina 1994. u kojoj je ratom ranjenu Hrvatsku pohodio papa Ivan Pavao II.

Branitelji, vjera mladih te briga za stvoreno – tri su važne teme koje utječu na hrvatsko društvo i spajaju prošlost i budućnost. Tim se temama bavi i sociologinja s HKS-a doc. dr. Miriam Mary Brgles, sugovornica središnjega intervjua. »Treba jačati pozitivnu sliku branitelja u medijima, usmjeriti se na dobre primjere i priče koje govore o njihovim uspjesima i potencijalima, o iskustvu i znanju, kao i o vrlinama, osobito o hrabrosti i odlučnosti«, napominje sugovornica Glasa Koncila. Referirajući se na mlade u društvu i Crkvi poručuje: »Mlade treba još jače poticati da daju svoj doprinos izgradnji pravednosti i mira jer su to teme koje ih zanimaju, a upravo su one temelj socijalnoga nauka Crkve.«

Osim što je u pavlinskom samostanu u Svetom Petru u Šumi duhovno osvježenje na ovogodišnjem »Šumovitom ljetu« pronašlo čak 60-ak hrvatskih obitelji, svoje će mjesto ondje ubrzo pronaći i prva kapelica trajnoga euharistijskoga klanjanja u čitavoj Istri. U posjetu redovnicima u srcu Istre ovotjedna reportaža otkriva kako je čudo Crne Gospe Supetarske pripremalo nastanak hrvatskoga pokreta za život, ali i zašto vjernici mjesnih župa sv. Petra i Pavla te sv. Ivana i Pavla u pavlinskom pastoralu obitelji iščitavaju veliki znak ohrabrenja.

Izlaz iz krize u koju se pohlepom i narcisoidnošću doveo zapadni čovjek leži u ponovnom razvijanju osjećaja zahvalnosti, poručuje se u teološkom osvrtu. Za tu tvrdnju ne svjedoče samo antički mudrac i kršćanski svetci, nego i znanstvene činjenice.

Ususret početku nove školske godine mladi suradnici Glasa Koncila podsjećaju zašto učitelji, koji imaju najvažniji poziv za razvoj društva, nisu tek prenositelji znanja, nego i nositelji milosrđa.