Glas Koncila br. 37/2024.

ZAGREB »OSVOJIO« MARIJU BISTRICU
PUT OD LOGORA DO OLTARA
KOMENTAR: MLADE OBITELJI KAO POKRIĆE
O VJERSKOM ODGOJU U VRTIĆIMA GOVORI SNJEŽANA CATELA
»ODJEVNI KOD« ZA SVEĆENIKE
EKOLOGIJA OPĆEGA DOBRA
PROĆI ĆE I ŠKOLSKE BRIGE
KRŠĆANSTVO I DEMOKRACIJA
NOVI RAVNATELJ PULSKE BOLNICE DR. ANDREJ ANGELINI
OKUS UTOPIJE (4)
UZ PISMO PAPE FRANJE O ULOZI KNJIŽEVNOSTI U FORMACIJI SVEĆENIKA
JESU LI ANĐELI SKROMNI?
FENOMEN KOJI NA MALA VRATA ULAZI I U HRVATSKE PRILIKE

Novi broj Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 15. rujna, izašao je iz tiska.

Prizor s 301. zavjetnoga hodočašća vjernika grada Zagreba Majci Božjoj Bistričkoj, koje je održano u svjetlu triju velikih obljetnica, nosi naslovnicu novoga broja. Stranice Glasa Koncila bogato su izvijestile te prenijele atmosferu i dojmove kako sa središnjega misnoga slavlja tako i sa samoga hodočasničkoga puta.

Početak nove školske i pedagoške godine bio je povod za razgovor o vjerskom odgoju u dječjim vrtićima i ulozi koju odgojiteljice u vjeri mogu odigrati u formaciji i razvoju vrtićke djece. Sugovornica središnjega intervjua Glasa Koncila o toj je temi Snježana Catela, koja je 43 godine radnoga staža provela kao odgojiteljica u vrtiću, od kojih je dva desetljeća bila i odgojiteljica u vjeri. U razgovoru napominje: »U odnosu s Bogom dijete osjeća neprolaznu ljubav i nalazi hranu koju njegovo biće traži da se skladno razvije kao osoba. Bog koji je ljubav i dijete koje traži ljubav susreću se u podudarnosti naravi. U tom susretu dijete istinski uživa jer je time zadovoljilo duboku potrebu svoje osobnosti.«

Svećenik Pero Miličević kao sedmogodišnjak je u jednom danu izgubio osam članova uže obitelji, među kojima i oca, a svoj put od logora do oltara mladi svećenik odlučio je podijeliti za Glas Koncila i posvjedočiti kako se u boli može pronaći snaga za oprost, iako svjedoči da nije lako govoriti o ratu, prošlosti i onomu kroz što je prošao osobno, ali i cijeli hrvatski narod početkom devedesetih u Bosni i Hercegovini.

Novi ravnatelj pulske bolnice dr. Andrej Angelini u slobodno vrijeme ravna orguljama i župnim zborom. U razgovoru za Glas Koncila govori o svojim vjerničkim početcima i usklađivanju liječničkoga poziva s katoličkom vjerom: »Svaki je čovjek po duši biće za sebe. Duše su posve različite. I tu je umijeće pristupa svakomu čovjeku.«

Uz nedavno objavljeno pismo pape Franje o ulozi književnosti u formaciji svećenika novi broj Glasa Koncila donosi promišljanje kako se književnost vraća na velika vrata i u Crkvu i u »sekularno društvo«.