Glas Koncila br. 4/2025.

PREDSTAVLJENE KNJIGE STEPINČEVSKIH PROPOVIJEDI KARDINALÂ KUHARIĆA I JOSIPA BOZANIĆA
Vidljiva nada u »stepinčevsku« budućnost Hrvatske
KOMENTAR
Svevremenski poredak
INTERVJU: ĐURĐICA MOSTARČIĆ
Potrebni su nam resori koji ne će samo deklarativno nositi pojam obitelji
ZAMKA NEW AGEA
Crkveni nauk o stvorenome i veganstvo
UZ KNJIGU »KORONA OBMANA«
Neodgovorena pitanja iz doba korone
REZULTATI ISTRAŽIVANJA
Nazivati stranku Možemo! ljevicom uvrjeda je za demokratsku ljevicu
VIHORI DUHA I JEZIKA KOJI PUŠU STOLJEĆIMA
O biblijskim prijevodima obljetničara Matije Petra Katančića i Bartola Kašića
DUHOVNI GORNJOGRADSKI IMPULSI
Baštinici slavne uskočke prošlosti znaju: Crkva treba biti živa da bi opstala
VJERA DRAGUTINA KARAŽIJE NARASLA U MIROVINI
»Jako sam želio upoznati Boga koji me cijeli život pratio i blagoslivljao«
KOGA ANĐELI PRATE U SAN?
Snovite tisuće, genij ritma i papinski katolik

Novi broj Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 26. siječnja, izašao je iz tiska.

Trima se događajima – predstavljanjem knjiga stepinčevskih propovijedi kardinalâ Franje Kuharića i Josipa Bozanića, otvaranjem 65. zagrebačkoga Teološko-pastoralnoga tjedna i zasjedanjem biskupa HBK-a – otvara novi broj Glasa Koncila.

Uz Nedjelju Božje riječi, a povodom 450. obljetnice rođenja Bartola Kašića i 200. godišnjice smrti Matije Petra Katančića, stranice Glasa Koncila istražile su pušu li i danas svježi vihori duha i jezika biblijskim prijevodima dvojice obljetničara.

O demografskim mjerama i njihovu poboljšanju te ulaganjima u obitelj u središnjem intervjuu govori Đurđica Mostarčić iz udruge »Obitelji 3 plus«. »Kada se u obzir uzme cijela demografska situacija, treba pronaći način da oni koji se odluče imati treće dijete i svako daljnje dijete nakon godinu dana porodiljnoga imaju veću naknadu. Ne će novac sam po sebi potaknuti nekoga da rađa. (…) Međutim, želimo naglasiti da ipak iznos novca pokazuje koliko je Vladi doista stalo do toga da pomogne obiteljima koje su spremne imati više djece«, poručila je među ostalim sugovornica.

Baštinici slavne uskočke prošlosti čine jezgru šarolikoga duhovnoga mozaika u grkokatoličkoj župi sv. Ćirila i Metoda na Gornjem gradu u Zagrebu koju je posjetila ovotjedna reportaža. Uz redovite vjernike na nedjeljnim liturgijama, novost je i aktivni pastoral izbjeglih ukrajinskih obitelji. Poseban čuvar baštine među grkokatolicima na Gornjem gradu je i Ćirilometodov kor. U župi su česta predstavljanja knjiga i stručna predavanja, čime se polagano uzdiže i kulturni duh.

Rubrika Pro vita u ovom broju otvara temu problematike eutanazije djece, a zauzeti vjernik laik iz Zagorskih Sela Dragutin Karažija svjedoči kako mu je vjera u mirovini narasla.